Aşk-ı Sahne Sanat Merkezi Yetkilisi Soner BALCI ile Keyifli Bir Sohbet


Soner Bey merhabalar, öncelikle bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. İşin temelinden başlarsak sanat nedir ve günümüzde hak ettiği değeri bulabiliyor mu?

Sanat insan ruhunun terbiye edilme işidir. İlk insanlar bile duvarlara resim yapmış, heykeller yapmış, tiyatro ile uğraşmışlardır. Günümüzde sanat gelişmiş ülkelerde hak ettiği değeri bulurken, aynı şeyi ülkemiz için söyleyemeyeceğim maalesef.

Aşk-ı Sanat yeni bir yapılanma. Bize biraz bu Sanat Merkezinden, nasıl ortaya çıktığından bahseder misiniz?
Konya’mıza kaliteli bir merkez sunmak ve çocuklara sanatın her branşını sevdirmek fikriyle ortaya çıktı.

Aşk-ı Sahne’ye gelenler nelerle karşılaşacaklar, buranın faaliyet alanları nedir?
Aşk-ı Sahne’ye gelenler aile ortamında sanatın sıcaklığını tadacaklar ve tadıyorlar. Her tür sanat branşımız var; ingilizce drama, müzik aletleri ve tiyatro grupları gibi…

Aşk-ı Sahne çok yönlü bir sanat merkezi olarak faaliyet göstermekte. Böyle bir oluşuma gitmek zor olmadı mı? Ne gibi problemlerle karşılaştınız/karşılaşmaktasınız?
Hiçbir problemle karşılaşmadım emin olun. Çünkü çok bilinçli bir veli grubum var, kendileri yanımda olduğu için zoru kolay yaptılar.

İnsanların sanatsal alanlarda eğitim almasını sağlamak için yaptığınız özel çalışmalarınız var mı?
Sanat için gelen herkesi önce hocalarımızla beraber değerlendiriyoruz. Daha sonra onlar için özel ve en doğru olduğunu düşündüğümüz bir branşa yönlendiriyoruz.

Yeni açılan Aşk-ı Sahne hayalini kurduğunuz ve planladığınız bir Sanat merkezi olarak mı faaliyete geçti? Yoksa eksik kaldığınız yönler var mı?
Evet hayalimdi ve gerçekleşti. Hayaller ülkesine gidebilmek için trene bindim şuan, daha alacak etrafı manzaralı çook yolumuz var. 🙂

Sanat merkezinizle ilgili özeleştiri yapacak olursanız, neler söylersiniz?
Daha büyük bir mekanımız olsun isterdim, sanırım tek eksik yönümüz bu.

aski_sahne1Eğitim verdiğiniz dallarda yaş sınırlaması var mı? Dileyen herkes merkezinize gelip dilediği branşta eğitim alabilir mi?
Birçok branşta yaş sınırı var tabi ki, 5-6 yaşında bir çocuğumuzun gitar çalmaya başlaması yanlış mesela, ama genelde yapabilirliğe ben değil hocalarım karar veriyor.

İlerleyen dönemlerde Aşk-ı Sahne ne gibi projeler hayata geçirmeyi planlamakta?
Konya’da müzikal gösteriler sunan bir profesyonel topluluk geliyor, ilerleyen dönemlerde ödenekli tiyatro haline gelmeyi hedefliyoruz. Aşk-ı Sahne Tiyatro Topluluğu birçok yenilik yapacak Konya’mızda, hatta şuan bir oyun çalışması başlamak üzere.

Tiyatro dalında eğitim almak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
Birçok kişi müzik aleti çalabilir, resim yapabilir ama tiyatro yapamaz, oyunculuk zor ve güzel bir sanattır ama hobi olarak ilgilenmek için herkese tavsiye ederim.

Sanat ve teknoloji arasında nasıl bir ilişki bulunmakta, çalışmalarınızda teknolojiyi ne derece kullanabiliyorsunuz?
Teknoloji sanatın hep mutfak kısmında olmalı, ön plana geçmemeli, geçirilmemeli, sanat sade haliyle daha güzel çünkü…

Soner BALCI
Aşk-ı Sahne Sanat Merkezi Yetkilisi

Benzer Yazılar