Garson Robot Ada Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde Hizmete Başladı

cadde_meram33Gün geçtikçe büyüyen ve kaynaklarını güçlendirerek teknoloji adına başarılara imza atan AKINSOFT, yepyeni bir yatırım olan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’ni hizmete açtı. 26 Mart 2015 tarihinde basının yoğun ilgi gösterdiği açılışta AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN kısa bir konuşma yaparak, Konya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur ÖZALIR’la birlikte kurdeleyi kesti. Türkiye’de bir ilk olarak faaliyete başlayan merkezin ülkemiz ve Konya’da teknoloji adına örnek teşkil ederken, bu alana olan ilginin artması dileklerini ileten AKIN, daha sonra konuklarla birlikte Robotik Müzesini gezdi ve Garson Robot Ada’nın elinden kahvelerini yudumladılar. AKINSOFT 2009 yılından bu yana yürüttüğü robotik teknolojiler alanındaki çalışmalarının meyvelerini almaya devam ederken, 2015 yılı içerisinde insansı robot fabrikasının da açılışını duyuracağının müjdesini verdi.İnsansı robot çalışmalarında sıkça sorulan “Bu robotlar ne iş yapacak?” sorusunun cevabı niteliğinde hizmete açılan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde faaliyete geçen Garson Robot ADA, büyük bir ilgi ve merakla ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye’de ilk olacak bir konseptle hizmete başlayan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde görev yapan 150 cm boyunda, 30 kg ağırlığında olan ve yapay zekaya sahip Garson Robot ADA, meraklı bakışlar eşliğinde yiyecek ve içecek servisine başladı.

AKINSOFT yapmış olduğu çalışmalarla Robotik Teknolojiler dalında ülkemize yeni bir soluk getirmiştir. Bu doğrultuda AKINSOFT 2015 yılında daha da güçlenerek insansı robotların seri üretimine geçmeyi hedeflemektedir.
Robotik teknolojiler gün geçtikçe tüm sektörlerde yerini almaya başlamıştır. Kullanım alanları açısından akla gelebilecek her sektörde var olmaya adaydır. Alışveriş merkezlerinde, maden ocaklarında, havalimanlarında ve daha birçok alanda kullanılması hedeflenen robotların amacı, insanın yerini almak değil insanın iş yükünü hafifletmektir. İnsansı robotların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte en başta insana verilen değer artacak, kaliteli iş verimliliği sağlanmış olurken, insanların sosyal yaşamları da daha sağlıklı hale getirilecektir.
Attığı her adımda gelecek nesillerin, teknoloji ile daha rahat büyümesini hedefleyen, geleceği önceden görüp, bu doğrultuda çalışmalarını yürüten AKINSOFT, bundan önce yaptığı gibi bundan sonra da teknoloji alanında en iyi şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.
Türkiye’de üretilmiş ilk Garson Robot olma özelliğini taşıyan ADA; ülkemizde teknolojide açılan çığırın en önemli göstergesi olduğunu ispatladı. AKINSOFT Robotik Departmanı’nda tamamen yerli %100 Türk Mühendisler tarafından geliştirilen Garson Robot ADA, 26 Mart 2015 tarihinde Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde hizmete başladı. Yoğun bir ilgi ile karşılanan Garson Robot ADA, Uluslararası, Ulusal ve Yerel basın tarafından oldukça rağbet görerek, birçok yazılı, görsel medya mecralarında ve sosyal medyada geniş yer aldı. Ülkemizde teknolojiye verilen önemin artırılması ve bu çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla robotik çalışmalarını sürdüren AKINSOFT, çıktığı bu teknoloji yolunda başarısını bir kez daha kanıtladı.

Benzer Yazılar