a2teker Dergisi ve Spor Kulübü Başkanı Ahmet BOZKURT ile Motor sporları hakkında konuştuk

ahmet_bozkurt740Hayko-Cepkin_ahmet-BozkurtÖncelikle bize biraz a2teker’in ortaya çıkma fikrinden ve bugüne kadar yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?
Forum sitelerinin revaçta olduğu dönemde, aktif motosiklet kullanıcısı olarak bir araya geldiğimiz arkadaşlarımızla internette vakit geçirip, bilgi alışverişinde bulunmak adına kurmaya karar verdiğim forum sitesiydi. 2007 yılında a2teker.com adı altında forum sitesi olarak sektörde yerimizi aldık. Forum portalı olduğumuz dönemde çeşitli il grupları oluştu. Ulusal ve uluslararası arkadaşlıklar kuruldu. Bir araya gelmenin, eğlenmenin, bilgi paylaşımının yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesine imza attık.
Sosyal medyanın gelişimi karşısında forum sitesi formatı olmaktan çıkıp haber portalı haline geldik. Sosyal medyada da yerimizi aldık. Her geçen gün yenilikleri takip ederek bünyemize entegre ediyoruz.
Eş zamanlı olarak kulüpleşen a2teker, Türkiye Motosiklet Federasyonu bünyesinde hızla ilerleyip Organizatör Kulüp unvanını aldık. Motor sporlarında hız, adrenalin ve coşkunun hep bir arada yaşandığı drag ve pist yarışlarına ev sahipliği yaptık. Başarıyla tamamladığımız organizasyonları yapmaya devam etmekteyiz. Lisanslı yarışçılarımızın da bulunduğunu belirtmekte fayda var. a2teker olarak motosiklet sporu ve sporcularının her zaman yanında olmaktayız. İmkânlarımız doğrultusunda sponsorluklarımız ile destek olmaya çalışıyoruz.
Sosyal Medya’da da hızla yayılan a2teker interaktif hayatını yazılı basına taşıma kararı ile 2012 yılında dergi formatıyla takipçilerinin karşısına çıktı. Dergi sektörüne yeni bir soluk getiren a2teker Dergisi; sektöre ilişkin gelişmeleri, sorunları ve çözümleri, güncel gelişmeleri dile getiren bir yayın organı olarak, 2 ayda bir yayınlanmaktadır. Baskısının aboneler dışında kalan kısmı, yıl boyunca Türkiye genelinde katılım gösterdiği Motosiklet Fuarlarında, Festivallerde, Drag ve Pist Yarışlarındaki firmalara ve ziyaretçilere ulaşmaktadır ve reklam departmanı tarafından bölgesel ziyaretlerde firmalara ve bayilere ulaştırılmaktadır. Ayrıca dergi her sayıda Motosiklet kulüplerine ücretsiz dağıtılmaktadır. Türkiye genelinde tüm Kitapsan mağazalarında satışlarına devam etmektedir.
ahmet_bozkurt_hayabusa3Sizin motosiklet tutkunuz nasıl başladı?
Biz altı erkek kardeşiz. Hepimizde motosiklet tutkusu var. Ağabeylerimin motosiklete merakından dolayı çok küçük yaşta tanışma fırsatım oldu. Sonrası zaten geliyor. Motosikletle iç içe olduğunuz zaman kayıtsız kalmanız imkansız.
Bu tutkuya sahip insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Motosiklet tutkudur. Bir noktadan sonra doyarsınız. Bu yüzden acele etmeden içlerine sindire sindire yaşamaları gerektiğini söyleyebilirim. Motosiklet tehlikeli değildir, tehlikeli olan kendinizsiniz. Bu noktada gerçek bir eğitim almanın önemi tartışılamaz. Eğitimli bir motosiklet sürücüsü neredeyse hiç hata yapmaz, karşıdan gelecek tehlikeyi de görür. Her şey de olduğu gibi motosiklette de ‘Eğitim Şart!’
Türkiye’de motosiklet kültürünü ve camiasını sektörün içinden biri olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de motosiklet kültürü yeni yeni oturmaya başladı. Motosiklet sürücülerinin sayısı arttıkça kültür yaygınlaştı. Eskiden kask takmak ayıptı. Şimdi korumasız motosiklet kullananlar grup sürüşlerine alınmıyor.
Motosiklet, eğlenceyi, sporu, ticareti içinde barındıran küçümsenmeyecek kadar önemli bir sektördür.
Dünya’ya bakacak olursak Türkiye motor yarışları ve motosiklet camiası olarak nerede?
Türkiye’de motosiklet kültürü yaygınlaşmaya başladı fakat Motosiklet Sporunun varlığını çok kabul etmiş değiliz. Çeşitli branşlarda çok yetenekli yarışçılarımız var. Ama yarışacakları düzgün pistler yok denilecek kadar az. Futbol dışında sporların varlığını milletçe kabul edemedik henüz.
Yarışmak oldukça maliyetli. Sponsor bulan şanslı yarışçılar var ama bulamayıp kendi imkanlarıyla sporuna devam eden yarışçılarımız da var. Ulusal ve uluslararası bir çok yarışa katılan genç yeteneklerin daha fazla desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.
Dünya standartlarına bakarsak daha çok yolumuz var.
ahmet_bozkurt_hayabusa2Motosiklet üzerindeyken trafikte korkmuyor musunuz? Ve ne gibi güvenlik önlemleri alıyorsunuz?
Trafikte ister arabayla olun ister motosikletle ister bisikletle korkarsınız, korkmalısınız da. Trafikte eğitimsiz insanların varlığı sizi korkutan. Bu yüzden eğitimli olmalısınız. Bu size olağanüstü bir dikkat kazandıracaktır. Dikkatliyseniz tehlikeyi en aza indirgersiniz.
Mümkün olduğunca tam koruma motosiklete biniyorum ne kadar kısa mesafe olursa olsun. Zira bizi koruyan tek aksesuarımız kaskımız değil.

Motosikletle yaşadığınız en keyifli anınız nedir?
Motosikletle yaşadığım her anım keyifli. Güzel hatıralar var. Yaşadığım tirajı komik bir olay motosikletin ayakçığını açık unutup sürmeye başladım. Haliyle kaza yaptım. Her tarafım yara bere içinde. Eve girdiğimde ne olduğunu sorduklarında ‘ Minibüsten inerken düştüm’ dedim. Tabii bu yalanım, gerçek ortaya çıkana kadar sürdü 🙂ahmet_bozkurt_hayabusa4

Teknoloji hayatımızın her yerinde karşımıza mutlaka çıkıyor, çıkmazsa bir sıkıntı var demek.
AKINSOFT Türkiye’deki teknolojiyi Dünya standartlarına taşımış, birçok ilkleri gerçekleştirmiştir. Vizyonuna bağlı kalarak hayal edilemeyen teknolojiyi yaratan Özgür AKIN’ın ilkeleri ve hedefleri genç girişimcilerin örnek alması gereken profildir.

‘Hayal etmeyin plan yapın’ Sevgiler

Benzer Yazılar