AKINSOFT Bölge Bayisi Başer Bilişim Yöneticisi Canan Başer ile AKINSOFT 11. Bonus Dönemi 1.liğini konuştuk.

canan_baser_2Firmanız hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? AKINSOFT ile tanışma hikayenizi kısaca anlatır mısınız?

2004 yılında Başer Bilişim olarak ofisimizi açtık. Her firma gibi biz de ofisimizde kullanmak üzere program araştırmasına girdik. Birkaç program önerdiler ve demolar  üzerinde çalışmalar yaptık. İstediğimiz sonuca ulaşamadık. Biz bu kadar zorlanırsak personele eğitim konusunda daha büyük sıkıntılar yaşarız düşüncesiyle program arayışlarımıza devam ettik.

İnternette AKINSOFT programlarını bulup demosunu kurduk. Kullanım kolaylığı ve işlevselliği bizi cezbetti ve satın almaya karar verdik.
Sonraki süreçte Bayilik verdiğini gördük ve bayilik için başvuru yaptık. Bayilik almamızdaki amaç bizim gibi sıkıntı çeken ve program arayışında olan firmaları AKINSOFT ile buluşturmaktı.

canan_baser_1Geçmiş 11 yılımıza baktığımızda şirketimizin kuruluşundan bu güne kadar beraber yan yana yürüdüğümüz tek firma, Ailemizin bir parçası diyebiliriz AKINSOFT için.

Antalya’da AKINSOFT Çözüm Ortağı yapılanması nasıl? Bu yapılanma aşamasında nelere dikkat ettiniz?

AKINSOFT’un son yıllarda ki hızlı büyüme ve bilinirliğinin artmasına paralel olarak sektörde faaliyet gösteren bir çok firmadan bayilik olma yolunda talepler artmaya başladı. Bu firmaların bir kısmı gerçekten bu işi yapabilecek düzeyde ve inançta olmalarına karşın bir kısmı da sadece Bayilik vasfı taşıyabilmek adına bu başvuruları gerçekleştirmekteydi. Bu aşamada kritik bir değerlendirme ve seçim süreci yapılması gerekmekteydi. Firma ziyaretleriyle birlikte firmanın yeterliliği test edilirken çevre araştırmalarıyla da esnaflık ahlakları araştırılmaya çalışıldı.

Yaptığınız işe inanmanız gerekli. Öncelikle bizlere gelen bayilik başvuruları arasında bu işe inanıp destek verecek firmaları seçmeye çalıştık ve kendilerinin de mutlaka AKINSOFT programını kullanmasını sağladık. Kullandıkça programa daha hakim olmaya başladılar ve satış/destek konusunda müşteri karşısında profesyonel bir tutum sergilediler. Sonraki süreçlerde ilk müşterilerine beraberce ziyaret edip onlar adına satışları gerçekleştirdik. Kurulumlarını beraber yapıp eğitimlerini beraberce tamamladık. Yaşadığımız en büyük problemlerden birisi firma yetkililerin kendileri eğitim almak yerine personellerine eğitim aldırtmalarıydı. Bu da orta ve uzun vadede personelin ayrılmasıyla birlikte bayide bir düşüş yaşanmasına neden olmaktaydı. Firma yetkililerinin eğitimlerini tamamlayarak işin birebir içerisinde olmalarını sağladık.

Yapılan her işte öncelikli hedef müşteri memnuniyetini sağlayacak bir bayi alt yapısıydı. Memnun müşteri bize her zaman yeni müşteriler kazandırdı ve sonuçta başarıyı getirdi.

canan_baser_5AKINSOFT 11. Bonus Dönemi’nde Bölge Bayi 1.si oldunuz. Başarınızı ne gibi etkenler destekledi, çalışma stratejiniz nedir?

Küçük halkalardan oluşan büyük bir zinciri tamamladık bu sene. Ofis satış ve destek personellerimizin özverili çalışmaları sonucu olumlu müşteri dönüşleri aldık. Eski müşterilerimizin önermeleriyle yeni müşteriler kazandık. Demoya düşen müşterilere çok hızlı bir şekilde dönüp satışa çevirdik. Eski müşterilerimize dönüp eksik modül ihtiyaçlarını tamamladık.

Bu süreçte AKINSOFT Genel Merkez’de zincirin en önemli halkalarından birisi oldu. Bayi departmanı ve Ar-ge ile dirsek temasında çalıştık. Çıkan yeni ilave ve modüller ile güncellemeler bizleri daha üst segmentlerdeki firmalarla masaya oturmamızı sağladı. Bunlarla beraber gelen satış, pazarlama ve ar-ge desteği ise bizlere yeni sektörler yarattı.

Tüm bunlarla beraber her aşamada birinciliğe odaklanıp ne olursa olsun inancımızı kaybetmeden çalışmalarımıza devam ettik. Bayilerimizin bu aşamadaki çalışmaları ve performansları ile birleştiğinde koskoca bir zincir olduk. Tüm bunlar sonuçta bizlere başarıyı getirdi ve 2008 yılından sonra bir defa daha birinciliği kazanmış olduk.

12. Bonus Dönemi için ne gibi planlar yaptınız? Hedefleriniz nelerdir?

Piyasada en büyük eksikliğin yetişmiş personel olduğunu gördük. Hemen hemen her sektörde karşımıza çıkan bu sıkıntılardan dolayı Akdeniz Üniversitesi ile görüşüp ilgili branş derslerine otomasyon derslerini ilave edip edemeyeceğimizi sorduk. Aldığımız olumlu yanıt sonucunda bir dönem boyunca Gastronomi öğrencilerine AKINSOFT Restaurant programı eğitimleri verdik. Buradaki amacımız hem yetişmiş akademik personel oluşturmak hem de bilinirliği arttırmaktı. Başarı ile eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz gittikleri ilde bu sektörde öncelikli olarak çalışacakları için ister istemez program seçim aşamasında belirleyici rol oynayacaklardı. Diğer taraftan üniversite yönetimi alınan sonuçtan memnun bir şekilde 2015-2016 dönemi için AKINSOFT Restaurant programına ilave olarak Genel Muhasebe ve WOLVOX Otel programlarının eğitimleri ve bağlı diğer fakültelerde eğitim müfredatına girmesi için çalışmalara başladı. Yaz tatillerinde ve stajlarında Turizm beldelerinde çalışacak olan bu öğrenci grupları bizler adına program bilinirliğini sağlayacak büyük bir ekip haline geldi. Önümüzdeki dönemlerde görüşmeye gittiğimiz bir çok noktada AKINSOFT bilinirliği ciddi oranda artacaktır.

Bunun haricinde Bayilerimizi mercek altına aldık ve performanslarını değerlendirmeye başladık. Düşük performans gösteren bayilerimizin eksikliklerini tespit etmeye çalışıyoruz. Bu süreçle beraber elenen bayilerimiz olduğu taktirde yenileriyle beraber yola devam edeceğiz.

Hedefimiz işletmelerin işlerini kolaylaştıran ve verimliliğin artmasında yardımcı olan AKINSOFT yazılımlarını daha fazla kullanıcı ile buluşturmak için ilgili çalışmaları yaparak 2004 den bugüne kadar gelen olumlu performans grafiğimizi sürdürmek aynı zamanda AKINSOFT Bölge Bayileri içerisinde en iyiler arasında anılmaya devam etmek.

canan_baser_7AKINSOFT, Altın Klavye Üstün Başarı Ödülü’nü bu sene siz almaya hak kazandınız. Başarının simgesi olan bu ödülle ilgili neler düşünüyorsunuz?
Verilen ödüller arasında en anlamlısı ve prestijlisi diyebiliriz. En iyilerin almaya hak kazandığı bir ödül olarak duvarlarımızı süslemekten ziyade maneviyatta taşıdığı bilinç çok önemli.

Başarıya ulaşmanın yolu onu tüm benliğimizle görmek hissetmek ve en önemlisi onu istemektir. Sonrasında en kısa yol bizleri başarıya taşımaktadır zaten. Tüm bir yıl boyunca geçirdiğimiz iyi ya da kötü günleri değerlendirmenin bir aynası olacak olan bu klavye bizim duvarlarımızda bir süsten ziyade önemli bir misyonu da üstlenecektir.

Nasıl bir klavye onlarca tuşun birleşmesinden oluşuyorsa başarıda; inanç, umut, hedef, çalışmak, bilinç, eğitim, satış, memnuniyet gibi onlarca kavramın birleşimiyle karşımıza çıkmaktadır.

Bir dönem boyunca almaya hak kazandığımız bu anlamlı ödülü ileriki yıllarda da elde etmek bizlerin hedefi olmaya devam edecektir.

canan_baser_8AKINSOFT’un yakın zamanda hayatımıza dahil ettiği garson robot ADA hakkındaki fikirlerinizi de öğrenmek isteriz?

2004 yılından bugüne tanımış olduğumuz AKINSOFT Ailesinin en büyük ve en iddialı hedeflerinden birisiydi robot fikri. Geçtiğimiz yıllarda çıkan AKINCI 1 ile robotik alanında da kendisinden söz ettirmeye başlayan AKINSOFT çıkarmış olduğu ADA ile sektörde yeni bir çığır açtı.

Bazı önemli atılımların sonuçları maalesef kısa sürelerde karşımıza çıkmıyor bunun için bir takım zaman ve şartların oluşması gerekiyor.

WTM, Octopers, Octoplus gibi yazılımlardan Wolvox gibi bir yazılıma ulaşmak nasıl bir zaman aldıysa bu süreçte belirli bir zamana yayılmak durumunda. Bir süre sonra ADA ile ilgili daha fazla şeyler duymaya başlayacağız. Fabrikasyon ile birlikte yakın bir süreçte de pazarlamasını yapmaya başlayacağımızı düşünmek bile bizleri heyecanlandırıyor. Turizmin çok olduğu bölgelerde aşırı ilgi çekeceğini düşündüğümüz ADA nın yeni versiyonlarını yıllar içinde birçok noktada programlarımız gibi göreceğimizden eminim..

Son olarak inovax okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

canan_baser_6Heyecanlı ve çekişmeli bir Bonus dönemini tamamladık. Birinin bitmesi diğerinin başlaması demek. Çekişme ve heyecan devam ediyor. İşin güzel tarafı tüm bayi arkadaşlarımızın birbirleriyle yarışmalarına karşın her türlü problemlerinde de birbirlerine destek çıkmaları ve yardım etmeleri. Aile olduğumuzu her fırsatta hissettirmeleri. Bu bonus dönemi içerisinde çeşitli sebeplerle de olsa bir takım bayiler veya personellerden kayıplar yaşadık. 12. Dönemde de siz aile bireylerimizle birlikte yürümek bizleri onurlandırmakta. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde insanın huzur bulduğu tek yer ailesidir.. Daha nice Bonus dönemlerinde birlikte olabilmek umuduyla saygılarımızı sunarız..

Benzer Yazılar