Gökcem “Konya Down” Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneği

0
2951

 

gokcem1Erkan Bey Merhaba, Öncelikle röportaj talebimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Bana derneğimizi tanıtmam için böyle bir imkân verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

2005 yılında Gazi Üniversitesi Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. 4. Sınıftan itibaren Ankara’da Silahlı kuvvetlere bağlı bir özel eğitim okulunda öğretmenlik ve eğitim koordinatörlüğü yaptıktan sonra Aralık 2013 tarihinde Konya’ya gelerek Gökcem “KONYA DOWN” Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü derneğinde görev almaya başladım. Halen bu dernekte dernek genel sekreterliğini ve eğitim sorumluluğunu yürütmekteyim.

Özel gereksinimli çocuklarımız sosyalleşirken aynı zamanda onlar için iş istihdamı da sağlamış olmanın gururu elbette ki çok büyük olsa gerek. Peki, sizin bu mesleği tercih etmenizdeki sebep neydi, nasıl karar verdiniz?
Özel bir sebebi yoktu. Lise son sınıfta iken rehber öğretmenimin tavsiyesi ile merak ettim ve yaşadığım şehir olan Amasya’daki özel eğitim okullarını ve Rehberlik Araştırma Merkezlerini dolaşarak çalışan ve yetkililerden bilgi aldıktan sonra ilk tercihlerimin tamamını bu bölüme yönelik yaptım ve öğrenciliğim dâhil geçen 15 yıllık sürede de bir kez dahi pişmanlık yaşamadım.

gokcem3Konya Down Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneğinin kuruluş aşamaları ve faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Dernek Başkanımız Yasemin-Uğur Devecioğlu şu an 22 yaşında olan Down sendromlu bir çocuğa sahipler. Gökhan doğduktan sonra en iyi şekilde eğitim alabilmesi için Türkiye’deki özel eğitim merkezlerinin ve Üniversite hocalarının birçoğunu araştırmışlar. Fakat o günkü şartlarda istedikleri gibi eğitim alabilecekleri bir merkez bulmayı başaramayarak Gökhan ve Gökhan gibi özel gereksinimli bireylerin bilimsel çerçeve ışığında eğitim alabilecekleri bir rehabilitasyon merkezi açmışlar. İlerleyen yıllarda da daha geniş kitlelere hitap edebilmek için vakıf ya da dernek olma düşüncesi ile GÖKCEM Konya Down Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneğini 2010 yılında kurmuşlar. 2015 yılı Haziranında ise rehabilitasyon merkezini maddi bir beklenti olmaksızın devredip sadece dernek faaliyetlerine yoğunlaşmaya karar verildi.

Derneğimiz kurulduğu günden itibaren özel gereksinimli gençlerin toplumda bağımsız yaşam sürdürmeleri ve istihdamlarını ve toplum kabulünü arttırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda;

*Özel eğitimde güncel ve bilimsel eğitim metotlarına yönelik eğitim programları düzenleme
*Ailelere yönelik farklı alanlarda eğitimler verme
*Özel gereksinimli öğrencilere yönelik değerlendirme ve kapsamlı eğitim programları hazırlama
*Sportif faaliyetler düzenleme ve turnuvalara katılma
*Tiyatro, Halk Oyunları gibi sosyal faaliyet kursları düzenleme
*Mesleki beceri öğretimi ve işe yerleştirme
* Farkındalık programları düzenleme
* Özel gereksinimli bireylerin ürettikleri ürünleri pazarlamalarını sağlama, bu amaçla döner sermayeli tesisler kurma gibi birçok faaliyet almaktadır.

gokcem2Down Sendromu nasıl bir genetik bozukluktur ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bir eğitimci olarak tedavi yöntemlerine yönelik bir şey söylemem doğru olmayacaktır. Tedavi kısmı hekimlerin uzmanlık alanıdır. Fakat rahatlıkla yoğun ve bilimsel çerçeve doğrultusunda eğitimin şart olduğunu söyleyebilirim.

Down sendromlu gençlerimizin toplumda yaşadığı problemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşanan problemlerin genel sebebinin toplumun Down Sendromlu bireyleri yeteri kadar tanımaması olduğunu düşünüyorum. Bu da toplumda yanlış önyargılar oluşmasına ve özel gereksinimli bireylerin toplum tarafından yeteri kadar kabul görmemesine sebep oluyor. Tüm bunlarda özel gereksinimli gençlerin toplumda bağımsız yaşam sürdürmelerinin ve üretici konuma geçmelerinin önüne geçiyor. Oysa derneğimizin yaptığı çalışmalar Özel gereksinimli bireylere fırsat eşitliği sağlandığında tüketici konumdan üretici konuma çok rahat geçebildiklerini bize gösterdi.

Derneğiniz birçok alanda çalışmalar yürütmekte bunlardan bir tanesi de Gökcem Cafe & Bistro projesi bize bu projeden bahsedebilir misiniz?

Gökcem Cafe & Bistro özel gereksinimli gençlere fırsat eşitliği sağlayarak iş istihdamlarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir yer olmasına rağmen hiçbir zaman sadece Gökcem Cafe & Bistroda sınırlı sayıda özel gereksinimli gencin iş istihdamlarının sağlanması düşünülmedi. Bizim amacımız burada özel gereksinimli gençlere meslek öğretilerek eğitimlerini tamamlayan gençlerimizin ilimizdeki farklı işletmelere yerleştirilmesi Gökcem Cafe & Bistroya ise eğitim almamış gençlerin tekrar alınarak bir döngü oluşturulması ve birçok özel gereksinimli gence iş imkânı sağlanmasıdır.

%75’inin özel gereksinimli bireylerden oluştuğu önümüzdeki birkaç ay içerisinde korumalı işyeri statüsü kazanacak olan Gökcem Cafe & Bistro korumalı iş yeri olma özelliğiyle ilimizde, hizmet sektöründe çalışan korumalı işyeri olma özelliğiyle ise Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. Çalışanların sadece down Sendromlu gençlerden oluşmaması da toplumda çokça bilinen Down Kafelerden Gökcem Cafe & Bistroyu farklılaştırmaktadır.

Gökcem Cafe & Bistro projesini hayata geçirirken beklediğiniz desteği alabildiniz mi?

Evet, başta Konya valimiz Sayın Muammer Erol olmak üzere Meram Belediye Başkanı Sayın Fatma Toru ve derneğimizin yönetim kurulundaki değerli iş adamları ve sanatçılara desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Son olarak yaptığı teknolojik çalışmalarla adından sıkça söz ettiren AKINSOFT hakkındaki görüşlerinizi almak ister ve bu keyifli sohbet için tekrar teşekkür ederiz.

Özel eğitimde en önemli noktalardan biri ortam uyarlamasıdır. Biz de Gökcem Cafe & Bistroda özel gereksinimli gençlerimizin bağımsız ve rahat çalışabilmesi için çeşitli uyarlamalara ihtiyaç duyduk bununda en başında teknolojik uyarlamalar geliyordu. AKINSOFT ve çalışanlarının desteği sayesinde gerekli uyarlamaları yaparak özel gereksinimli gençlerimizin bağımsız ve rahat çalışabilmelerini sağlamış olduk. Bu noktada AKINSOFT yetkili ve çalışanlarına derneğimiz adına teşekkür ediyorum.

 

Online Yemek Sipariş
Yemek Siparişi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here