Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay OLCAYTO ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Konuştuk

tgc2Turgay Bey Merhaba, öncelikle her türlü tahrik, baskı ve sansüre karşı fedakarca mesleğini icra etmeye çalışan, kamuoyunu doğru bilgilendirebilmek adına birçok zorluğa göğüs geren çalışan ve çalışmayan tüm gazeteci arkadaşlarımızın ve sizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar emekleriniz içinse sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Gazetecilik mesleğine nasıl başladınız biraz anlatabilir misiniz bize?

Mesleğe 1961 yılında Son Posta Gazetesi’nde başladım. Gazeteyi rahatsız olan Selim Ragıp Emeç’in adına oğlu Çetin Emeç yönetiyordu.  3 aylık bir stajdan sonra 5953 sayılı yasayla çalışan kadrolu gazeteci oldum.

10 Ocak 1961 yılından beri kutlanan “Çalışan Gazeteciler Günü” neden sadece gazeteciler değil de “çalışan gazeteciler” olarak adlandırılmış öğrenebilir miyiz?

Çünkü 1961’de 5953 sayılı yasanın bir maddesi, 212 sayılı çalışanlar lehine yasaya dönüştürüldü. O nedenle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak ilan edildi. O günden bugüne de adını böyle kullanıyoruz.

Sizin için günümüzde en önemli medya organı hangisi? Gündemi daha çok nerden takip etmeyi tercih ediyorsunuz?

Mesleğim gereği bütün gazeteleri ince ince olmasa da okumak zorundayım. Yetişebildiğim kadarıyla görselde de haberleri ve haber programlarını yine aynı nedenle izlemeye çalışıyorum. Onun için öyle bir tercih yapmam doğru değil diye düşünüyorum. Gündemi daha çok gazetelerden, televizyon haberlerinden, sosyal medyadan fırsat bulduğum kadarıyla da nesnel habercilik yaptığını düşündüğüm yabancı kaynaklardan takip ediyorum.

Sosyal medyanın hızla gelişmesi gazeteciliği nasıl etkiledi?

Gazeteciliği olumlu etkilediği muhakkak. Gazetecilere daha hızlı haber yapmaya zorladı. Ama şunu da unutmamalı ki; sosyal medyada ki bilgi kirliliği nedeniyle zaman zaman ciddi sorunlara neden oluyor. Okuru, izleyiciyi bu açıdan çok dikkatli olması gerekiyor.

Samimiyetine güvendiğiniz ve takip ettiğiniz birkaç yazar ismi alabilir miyiz?

Farklı siyasi görüşteki birçok gazetecinin köşesini takip ediyorum.

Eminim ki mesleğinizi icra ederken birçok anı biriktirmişsinizdir. Unutamadığınız anılarınızdan birini bizimle paylaşabilir misiniz?

Yeni İstanbul Gazetesi’nde Nizamettin Nazif’i tanımak, onunla birlikte çalışıyor olmak benim için büyük bir ayrıcalıktı. Bab- ı Ali’deki en yüklü anılarım Semih Balcıoğlu, Orhan Koloğlu –Doğan Koloğlu kardeşler, Erol Dallı ve elbette Hıfzı Topuz gibi dostlar edinmemdir.

Ülkemizde basın ve düşünce özgürlüğü konusunda eskiye nazaran ne gibi değişimler var sizce?

İlerlemeye aykırı ama tam tersine eskiye oranla düşünceyi ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, temel hak ve özgürlükler, yaşanan dönemde çok kötü. Zaman zaman çok eleştirdiğimiz eski dönemleri bile aratıyor.

Teknoloji her alanda hayatımıza girdi. Peki siz işinizde teknolojiden ne kadar faydalanmaktasınız ve istenen seviyelerde mi?

Teknolojiden elimden geldiğince yararlanmaya çalışıyorum. Yazılarımı internetten yazıyorum, iletişim olanaklarını kullanıyorum. Bazen de internette ilginç bulduğum haber, sanat sayfalarını takip ediyorum.

Benzer Yazılar