Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 04 Şubat 2016 (1) (3598)

Ünlü Sanatçı Ceyhun YILMAZ ile Söyleşi

 ceyhun-yilmazCeyhun Bey merhabalar, öncelikle röportaj talebimizi kabul ederek bizi çok mutlu ettiğinizi belirtmek isteriz. Radyo ve televizyon programcılığı, dizi film oyunculuğu, şiir kitapları… Çok yönlü bir insansınız ve sizi sevip içselleştirmemiz bu yüzden bizim için daha kolay. Ceyhun Yılmaz’ı başka açılardan sizden de dinlemek isteriz biraz?

Röportaj yapmaya değer bulduğunuz için ben teşekkür ederim. Hayata anlam katmaya çalışan biriyim. Bu mesleğin hediyesi ve laneti olarak da sizin bilmediğiniz bir hayatım yok. Yaşam enerjim mesleğime yani anlamaya ve anladığımızı hayata katmaya çalışıyorum.

Ceyhun Bey, “Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz” isimli konferanslar düzenliyorsunuz çıkış hikayesi nedir ve Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz kısaca bahsedebilir misiniz?

TEK KİŞİLİK GÖSTERİ bu bilgili bir düzenleme ile yenilemek çok heyecan verici bir fikirdi. Gökalp Yiğit, Ozan Kozan ve Mithat Taş Ekip 21’i oluşturuyor. Benimle beraber ve bu ekip 4 yıl boyunca kişilerin ve kurumların kullanım alışkanlıklarını takip etti. Daha sonra bunu benim anlatım şeklime ve genel anlatımıma uyacak bir akışta düzenledik. Giriş, gelişme, sonuç, zararları & kullanım aynılıkları gibi kategorize ettik. Aralarda bunun bir şiir gösterimi ya da bir stand up zannettiğiniz anlar da yaşanıyor; veya bir lisans programında hissedebilirsiniz kendinizi sık sık izlerken. Nasıl kullanacağınızı siz bilirsiniz mottosuyla ‘’Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz’’ ortaya çıktı

Pek çok insan duygularıyla ilgili zorluk yaşar. Kimisi hissettiği duyguyu yansıtamaz kimi ne hissettiğini bilemez fakat siz bu konuda en iyi isimlerden birisiniz. Bu güzel yürekli adamın ruhunu besleyen şeyler nedir öğrenmek isteriz?

Elbette hayatın kendisinden, edebiyattan besleniyoruz. Bence her şey birbirini tetikliyor. Güzel bir şiir, şiir yazdırıyor. Nefret, nefreti besliyor.

Kendinize yakın bulduğunuz yazar ve şairlerden bazılarını öğrenebilir miyiz?

Kendime yakın bulduğum değil ama okumaktan keyif aldığım, ki baz şeyleri keyifsiz de olsa okumak zorunda kaldığımız bir hayat biliyorsunuz ama Umberto Eco gibi yazarlar hemen her konuda dikkatinizi çekerek yazabiliyor.

Yaşadığımız çağı dijital çağ olarak tanımlasak yanlış olmaz sanıyorum. Bilgiye ulaşmak artık zamana ve mekana bağlı olmaktan çıktı. İstediğimiz her an tek tıkla istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz. Bilginin bu kadar yaygın oluşu ve aynı zamanda da içi boş bir enformasyon bombardımanı içerisinde olmamızın avantaj ve dezavantajları neler sizce?

Elbette var avantajları ama güvenilir kişi ve kurumların yazdıklarıyla, bir troll çalışmasının farkına varabilmeli insanlar. Bu arada dijital çağ tanımınıza katılıyor, bahsi yükseltiyorum bence dijital İLK çağdayız !

ceyhun-yilmaz2Ceyhun Yılmaz çok yönlü birisi radyo ve televizyon programcısı, şovmen, şiir yazarı, dizi ve sinema oyuncusu… Bunlardan hangisi ya da hangileri sizin olmazsa olmazınız?

Anlatamadığım sürece yokum. Hangi mecradan doğru düzgün anlaşılıyorsam orası benim evimdir

Teknolojinin günlük hayatınızdaki yeri nedir?

Teknolojiye uyum sağlamak yaşama bağlanmak demektir. Geri kalmamak ve hatta öngörü sahibi olup, inovatif yaşamak benim seçimim değil, yayıncı olduğum için bir mecburiyetti adeta.

AKINSOFT’un son dönemde hayatımıza dahil ettiği hostes ve robot garson ADA hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz sizden?

Ülkemizde yüksek teknoloji üretimi görmek çok güzel ama umarım bu işin sonu Terminatör’e varmaz . 🙂

Benzer Yazılar

One Comment on “Ünlü Sanatçı Ceyhun YILMAZ ile Söyleşi

  1. Bu değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.

Yoruma kapalı.