Dünya’nın ve Türkiye’nin İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS Yükseliyor

0
3429

akinsoft_dunyanin_ilk_insansi_robot_fabrikasi_akinoidAKINSOFT, kurulduğu gün belirlediği vizyonlarını, tek tek ve büyük bir titizlikle gerçekleştirerek 26 Aralık 2015 tarihinde dünyada ilk kez robotların seri üretimine başlanacak olan robot fabrikası AKINROBOTICS’in temellerini attı. Ülkemizde ve hatta dünyada bir ilk olan bu girişim, 15 metrekarelik küçücük bir ofiste kurulan kocaman bir ütopya ile başladı. 2010 yılı vizyonlarından biri olan Robotik Teknolojiler konusunda AR-GE çalışmaları yapmak ve bu vizyonu gerçekleştirmiş olmak, 2015 yılı vizyonlarından biri olan robotların seri üretimine geçme vizyonunu gerçekleştirmelerine öncü oldu. Yapımı süren robot fabrikası AKINROBOTICS, çok yakında aktif hale geçerek AKINSOFT vizyonlarından biri daha hayata geçirilmiş olacak.
2015 yılı için belirlediği “Robotik Teknolojileri Seri Üretimi” vizyonunu gerçekleştirmek için 2009 yılında çalışmalara başlayan AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN’ın önderliğinde AKINSOFT Robotik Departmanı, 30 Mayıs 2011 tarihinde AS-PNCR-1 isimli tarım robotunun tanıtımını gerçekleştirdi. Şeker pancarında verimi %95-96’lara çıkaran AS-PNCR-1, 10 çize ekim yapabiliyor. Bununla birlikte ekimin yapılacağı alanı 1 kez tanımlamasından sonra başka bir komut alma ihtiyacı duymadan ekim, gübreleme, ilaçlama ve zararlı otlardan arındırma gibi işlemleri yapabiliyor. Bunların haricinde otomatik pancar ekebiliyor, intaştan sonra mükerrer ekim için kontrolleri gerçekleştiriyor ve istenildiği zaman sulama ya da gübreleme için toprak analizi yapabiliyor.
akinsoft_dunyanin_ilk_insansi_robot_fabrikasi_akinoid1
AKINSOFT’un AS-PNCR-1’den sonraki çalışması ise 14 Temmuz 2011 tarihinde tanıtımını gerçekleştirdiği İnsansı Robot AKINCI-1’dir. Türkiye’nin ilk insansı robotu olan AKINCI-1’in fonksiyonlarından bazıları; konuşabilmesi, sorulara cevap verebilmesi, matematiksel işlemleri kolayca yapabilmesi, görüntü takibi yapabilmesi ve kendisine verilen komutları eksiksiz yerine getirebilmesidir. Robotlarının üretiminde tamamen yerli malzemeler kullanılmış ve yapımında Türk mühendisler ve teknikerler yer almıştır.
AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Dr. Özgür AKIN’ın liderliğinde, AKINSOFT Robotik Departmanı’nın bir sonraki çalışması ise AS-PNCR-2 oldu. PNCR-1’in daha uzman bir sistemi haline gelen PNCR-2; mekanik yapısı yenilenmiş, mobilite arttırılmış ve sistemin arazi üzerinde kendi enerjisini üretebilmesi adına güneş enerjisi ile çalışabilmesi sağlanmıştır.
Robotik Teknolojiler konusunda üretmeye, geliştirmeye ve inovasyona özverili bir çalışmayla devam eden AKINSOFT’un, 12 Nisan 2013 yılında kamuoyuna tanıttığı bir diğer robotik çalışması ise akinsoft_dunyanin_ilk_insansi_robot_fabrikasi_akinoid3Türkiye’nin ilk ticari insansı mobil robotu olan AKINCI-2 prototipidir. AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra; yürüyebiliyor, dışardan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, yakınında bulunan kişilere odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırılması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor.
13 Nisan 2013 tarihinde projesine başladığı ve halen test aşamasında olan İnsansı Robot AKINOID, AKINCI-2’nin kabiliyetlerine ciddi yenilikler eklenerek tasarlandı ve çok yakında kamuoyuna sunulacaktır. Test aşamasında olan AKINOID’in hali hazırda edindiği beceriler şu şekildedir; 3D görme, obje tanıma ve takibi, insan algılama ve takibi, yürüme, dengede durma, geliştirilmiş konuşma, algılama, ve yorumlama, ortam sıcaklığını algılama ve koku algılama.
AKINSOFT, kurulduğu günden itibaren insana ve insanlığa verdiği önemi her fırsatta gösteriyor ve bu konudaki hassasiyetini belirtiyor. Bu doğrultuda Türkiye’nin ilk ve tek robot garsonu olan ADA’nın tanıtımını, halka hizmet verebilmesi amacıyla 26 Mart 2015 tarihinde AKINSOFT’un bünyesine dahil ettiği Türkiye’nin ilk Robotik Uygulama Merkezi olan Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’nde yapmıştır. Robot Garson ADA’nın kabiliyetlerinden birkaç tanesi; mutfaktan servis alabiliyor, masaya servis verebiliyor, yürüyebiliyor, konuşabiliyor, görebiliyor ve engel algılayabiliyor olması.
akinsoft_dunyanin_ilk_insansi_robot_fabrikasi_akinoid2Son olarak Robot Garson ADA’nın kamuoyuna sunulmasının ardından, ürettiği robotik çalışmaların farklı sektörlerde faaliyet alanlarını arttırmak amacıyla, 26 ARALIK 2015 tarihinde Robot Hostes ADA H3’ün tanıtımını gerçekleştirdi. Seri üretime geçilmesiyle birlikte havaalanları, otogarlar, alışveriş merkezleri gibi birçok alanda kullanılacak olan Robot Hostes ADA’nın; broşür dağıtma, ürün tanıtma, yüz tanıma, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma, yürüme, konuşma, görme, insan hareketlerini taklit edebilme gibi birçok kabiliyeti var.
AKINSOFT, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun ortasında var olduğu bu coğrafyada, yüksek teknoloji üreterek dünyada da bu alanda bayrağımızın dalgalanmasına zemin hazırlamaktadır. İstihdam alanını giderek artırarak hem insanımıza yeni bir iş alanı açarken hem de dünya teknolojisine kafa tutmaya devam eden AKINSOFT, şimdi ise gözünü 2023’e dikmiş durumda! AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve Uzay Teknolojileri Ar-Ge Üssü kurulması vizyonunu gerçekleştirmek için var gücüyle çalışmaya devam etmekte. Kurulduğu günden bugüne dek tüm vizyonlarını gerçekleştirmiş olan AKINSOFT, 2023 vizyonu için de yine yüksek teknoloji meraklılarını ve AKINSOFT Ailesi’ni şaşırtmayacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here