Tekno Haber AKINSOFT 08 Şubat 2017 (0) (3536)

Onedio Ceo Kaan KAYABALI

onedio_ceo_2Merhabalar Kaan Bey, öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
1983 Ankara doğumluyum. ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü‘nden mezun olduktan sonra Bilkent İşletme Bölümü‘nde yüksek lisans yaptım. Mezun olur olmaz sınıf arkadaşım Demirhan BÜYÜKÖZCÜ ile birlikte ortak kurduğumuz ilk şirketimi açtım. Şuanda V-Count olarak devam ediyor. Ben 2012’de Onedio’yu kurmak için oradaki yöneticilik görevlerimi bıraktım fakat oradaki hisselerim hala devam ediyor.

Hakkınızda edindiğimiz bilgilere göre oldukça başarılı bir öğrencilik hayatınız olmuş. Bize biraz o zamanlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Ben Ankara’da klasik bir memur ailesinin başarılı çocuğuyum. Ankara’da çok var aslında böyle örnekler. İyi bir dereceyle girdiğim Ankara Atatürk Anadolu Lisesini bitirdikten sonra yine ÖSS’den de aldığım iyi bir puanla ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü’nü tercih ettim. Başarılı bir öğrenciydim ama derslerime her zaman yettiği kadar çalıştım. Mesela Yüksek Onur Öğrencisi değildim tabi ama 4 yılda hiç bir dersten kalmadan okulumu bitirdim.

Peki, Onedio fikri nasıl ortaya çıktı?
2010’da Onedio.com için ilk adımları attım. O zamanlar bu Arap Baharı çok gündemdeydi. Sosyal medyanın haberciliği, geleneksel medya şirketlerinin tahtını zorluyordu. Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de böyleydi. Nesille beraber devam eden, dijitalde doğup büyüyen medya şirketleri vardı. Neden biz de aynısını Türkiye’de yapmayalım dedik ve Onedio fikri ortaya çıktı.

Onedio’yu kurarken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
En başta tabii ki finansman bulmak zordu. Bu tarzda bir girişimi oluşturmak için çok para harcamak gerekiyordu. Benim de böyle bir birikimim yoktu zaten. O yüzden yatırımcı bulmam şarttı. Daha popüler olmayan bir ürünü, web sitesini pazarlamak da çok zordu. Çok iyi olacağız diye yatırımcıları ikna etmek ayrıca çaba istiyordu. Neyse ki şanslıydım ve güzel yatırımcıları ikna ettik.

Günümüzde artık Onedio’ya düşmek diye bir deyim var. Siz de duymuşsunuzdur. Onedio’da yayınlanan tüm içerikler adeta bir başarı simgesi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Duyduk tabii ki böyle bir konuyu, eskiden insanlar televizyona çıktıkları zaman sevinirlerdi, şimdi Onedio’ya çıktım diye seviniyorlar. Çünkü onlara bir görünürlük sağlıyoruz. 100 binlerce takipçimize ulaşmalarını sağlıyoruz. O yüzden Onedio’ya çıkmak gerçekten insanların sesini duyurabildiği ve takipçi kazandığı bir mecra. Yayınlanan içerikler başarılı içerikler çünkü çok araştırma yapılarak yayına alınıyorlar. Burada çok ciddi bir bilgi birikimimiz var. İnsanların paylaştıkları içeriklerin neler olduğunu çok iyi analiz ettiğimiz ve bunları çok iyi araştırdığımız için iyi içerikler çıkartıyoruz.

Onedio’nun başarısının sırrı nedir? Biraz açıklar mısınız?
Burada çok dinamik ve genç bir ekibimiz var. Onların çalışma ortamından beklentilerini iyi analiz ettiğimizi düşünüyoruz. Böyle belli giriş çıkış saatlerinin olduğu, insanları çok sıkan kurallar bizim ofisimizde yoktur. İnsanlara belli sorumluluklar veririz ve onları yapmalarını bekleriz. O yüzden sorumluluk almayı seven insanlarla çalışıyoruz. Ekibimizin çok güzel bir sinerjisi var. O sinerjiye uyan insanlarla ve tabi ki kültürümüzü bilen insanlarla çalışmaya dikkat ediyoruz.

onedio_ceo_3Onedio’nun geleceği hakkında ne gibi planlarınız var?
Onedio’nun iki tane hedefi var. Biri yerel, biri global hedef. Yerel hedefimiz elbette Türkiye’nin en büyük medya şirketi olmak. Global hedefimiz ise Türkçe, Rusça ve Arapça konuşulan bu coğrafyada en büyük medya şirketi olmak.

Ülkemizdeki teknoloji üretimi konusunda ne düşünüyorsunuz?
Yeterli değil ne yazık ki. On yıldır ben bilişim sektöründeyim ve çok hızlı geliştiğini görüyoruz. Ama buradaki en büyük sıkıntı finansmana erişim. Yabancı ülkelere baktığımız zaman teknoloji üreten şirketler çok erken aşamalarda finansmanlarına ulaşabiliyorlar. Yatırım sermayeleri olsun banka kredileri olsun bunlara ulaşım maalesef Türkiye’de zor. Bunlar daha da kolaylaştıkça teknoloji üretiminde çok daha iyi işler ortaya çıkartılacağına inanıyorum.

AKINSOFT tarafından geçtiğimiz yıl temelleri atılan ve birkaç ay sonra faaliyete geçecek ülkemizde ve dünyadaki ilk olacak İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTİCS ve AKINSOFT tarafından üretilen insansı robotlar hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Bunu bilmiyordum ama kulağa çok heyecan verici geliyor. Gerçekten yapay zeka ve robotik çok ciddi yatırım yapılması gereken ve dünyanın geleceğinde çok söz sahibi olacak teknolojiler. Bir Türk firmasının da buna yatırım yapması ve bir robot fabrikası kurması gerçekten çok heyecan verici. Merakla bekliyoruz, içeriğini yapmak için 😉

Benzer Yazılar