SERTAN COŞKUN’LA MÜZİK ÜZERİNE BİRAZ MUHABBET ETTİK


sertan6
“Müziği ‘alaylı’ diye tabir edilen, okul eğitimi almadan özel derslerle, arkadaş çevremden, abilerimden, üstatlardan öğrenmeye çalıştım. Hala öğreniyorum. Müzik çok geniş bir yelpaze ve daha öğrenecek çok şey var. Müzik anlamında gelişmenin bir sınırı, bir sonu yok bence. Sevdikçe, emek verdikçe başarırsınız.”

Öncelikle okurlarımız adına sizi tanımak isteriz.
1982 yılında Uşak’ta doğdum. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladım. Çocuk yaşlarımda müzik dinlemeyi çok severdim ve enstrüman çalmaya da fazlasıyla merakım vardı. Enstrüman ne olursa olsun benim için fark etmiyordu, tüm sesleri ve tüm enstrümanları seviyordum. Sonunda bir orgum oldu. Bir süre kendi kendime öğrenmeye başladım. Zamanla gitar, bas gitar çalmaya başladım. Çocukken gittiğim bir konserde bas gitardan çok etkilenmiştim. O gün bugündür o etki sürüyor.

Konservatuar mezunu değilsiniz, müzik alanında eğitim almadan bu kadar başarılı olmak için neler yaptınız?
Müziği ‘alaylı’ diye tabir edilen, okul eğitimi almadan özel derslerle, arkadaş çevremden, abilerimden, üstatlardan öğrenmeye çalıştım. Hala öğreniyorum. Müzik çok geniş bir yelpaze ve daha öğrenecek çok şey var. Müzik anlamında gelişmenin bir sınırı, bir sonu yok bence. Sevdikçe, emek verdikçe başarırsınız.

Muse, Slipknot, Rammstein gibi birçok grubun sıkı takipçisisiniz, peki gelecekte müzik adına sizin hayalleriniz nelerdir?
Rock müzik dinlediğim müzik türlerinden sadece biri. Zamanına, durumuna, o anda ki hissiyatıma göre rock, klasik müzik, popüler müzik, folk, caz, Türk Sanat Müziği gibi kulağıma hoş gelen her şeyi dinleyebilirim. Hayalim tabii ki ömrümün sonuna kadar en sevdiğim yerde, sahnede olmak.

sertan4 Hayvan sever olduğunuz noktasında duyumlar aldık. Bu konudan bize biraz bahsedebilir misiniz?
Yıllardır kedi ve köpeklerle birlikte yaşıyorum. Onlarsız bir hayat fazla eksik olurdu bence. Ama sadece evde barındırabildiklerimi değil tüm hayvanları seviyorum. Sanırım her gün en az bir saat belgesel izlememin de sebebi bu. 🙂

Sahnedeyken sizi etkileyen olaylar muhakkak yaşıyorsunuzdur. Hafızanıza en çok kazınan olayı bizimle paylaşabilir misiniz?
Sahnedeyken çok canlı, heyecanlı, çok keyifli ve bir o kadar da ilginç şeyler yaşanıyor açıkçası. O zaman size bir sahne kazamı anlatayım. Birgün Samsun’da verdiğimiz bir konserde, sahnede zıplarken sahne zemini kırılıp içine girmiştim. Neyse ki yavaş yavaş çökmüştü zemin, ucuz atlattım. Bir şey olmadı. 🙂

Müzikte de teknoloji hızla ilerlemekte. Sizi bir müzisyen olarak heyecanlandıran en önemli teknolojik gelişme nedir?
Teknoloji her alanda olduğu gibi müzikte de ilerliyor. En çok sevdiğim yanı biz müzisyenler önceden soundcheck yaparken mix masasındaki tonmaister arkadaşımızdan bazı isteklerimiz olurdu ve monitörlerimize “şunu aç, bunu kapa” diyerek kafasını şişirirdik. Özellikle orkestra kalabalıksa uzun sürerdi bu işlem. Şimdi tabletlerimiz ile wi-fi bağlantısıyla kendi monitör ayarlarımızı yapabiliyoruz, süreden de tasarruf ediyoruz.

AKINSOFT hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde üretilen yapay zekaya sahip robotlar ilginizi çekiyor mu?sertan_coskun_akinsoft
AKINSOFT’un geliştirdiği AKINCI Yapay Zeka Takımı bilim kurgu filmlerindeki gibi gerçekten çok iyi. Videolarını izlerken hepsi benim olsun istedim. Ama benimki çok zeki olmasa da olur:)

Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Başarılar…
Teşekkürler size de teknoloji yolunda başarılar…

Benzer Yazılar