INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Arda KUTSAL ile Röportaj

Arda Bey öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Küçük yaşlarda bilgisayarla tanışıp, çocuk yaşlarında programcılığa merak saran, Endüstri Mühendisliği üzerine MBA yapmış biriyim. 2006 yılında Webrazzi’yi kurduğumda bir yatırım şirketinde yö- netici olarak çalışıyordum.

Blog yazmaya ne zaman başladınız ve yazmaya başlamaktaki amacınız neydi?

Henüz “blog” kelimesi yokken kişisel sitemde yazılar yazıyordum, sonra bloglar icat edilince bu işin ismi konmuş oldu. Kişisel sitemi bir bloğa dö- nüştürüp yazılar yazmaya devam ettim. 2006 yılında kişisel sitemde yazdığım profesyonel yazıları farklı bir marka altında devam ettirmeye karar verdim ve Webrazzi doğdu.

Arda Bey Kıbrıs’ta önceleri kendi başınıza daha sonra 3 arkadaş kurduğunuz şirketinizi bırakarak okula dönüp kariyerinizi bu yönde geliştirmeyi seçmişsiniz. Girişimcilik adına düşünüldüğünde bu atılımınız ile ilgili ne düşünüyorsunuz, hedefleriniz o zaman için neydi?

Kıbrıs’ta, Girne Amerikan Üniversitesi’nde okurken kurduğum bir şirketti ve web sitelerinin yanı sıra masaüstü yazılımlar da geliştiriyorduk. Girişimcilik çocukluğumdan beri içimde olan bir şeydi. Üniversite yıllarımda bu tecrübeyi edinmiş olmam bence çok önemliydi. Teknik tecrübenin yanı sıra, şirket yönetmek, satış odaklı düşünmek gibi konular açısından bence hayatımdaki dönüm noktalarından biridir Kıbrıs’ta geçirdiğim yıllar. Daha sonra mezun oldum ve üniversite, okulda kalıp bilgi işlemde yönetici olmamı istedi, kabul ettim. Yaklaşık 2 sene de üniversitede çalışıp İstanbul’a döndüm.

Peki, Webrazzi’nin kuruluş hikayesi nedir? Nasıl çıktı bu fikir ortaya?

Kişisel blogumda yazılar yazarken, arada yazdığım profesyonel yazıları farklı bir marka altında devam ettirmeye karar verdim. Çünkü kişisel yazılar ve profesyonel yazılar aynı blog üzerinde bir bütünlük sağlamıyordu. Gecenin bir yarısı aklıma geldi, o anda Webrazzi. com alan adını aldım ve hemen siteyi hazırlamaya başladım. Yaklaşık 1 yıl, hem o dönemlerde çalıştığım yatırım şirketinde devam ettim, hem de akşamları Webrazzi’ye yazılar yazdım. 1 yılın sonunda çalıştığım şirketten ayrılıp ofisimi açtım.

Webrazzi nasıl parladı?

Webrazzi kurduğum günden itibaren kaliteli ve özel bir kitleye sahipti. Bu kitle haliyle zaman içinde büyümeye, Webrazzi’nin sektördeki etki alanı genişlemeye ve güçlenmeye başladı. 2008 yılında ilk konferansımızı gerçekleştirdik, sanırım şirketin dönüm noktalarından biri o gündü. 2010 yılında ikinci büyüme dalgası geldi ve bugünlere kadar her sene büyüyerek gelmeye devam ettik.

Yaptığınız işte sizi en çok heyecanlandıran konular nelerdir?

11 yıldır sektörün şekillenmesini ve gelişmesini sağlıyoruz. Girişimler kuruluyor, Webrazzi’de haber oluyorlar, bu haberden sonra bir yatırımcı arıyor, ilk yatırımı gerçekleştiriyor, sonra ilk müşterilerini yine Webrazzi’deki bir haberden ya da bir konferansımızdaki tanışmadan sonra alıyorlar. Beni sanırım hala en çok heyecanlandıran konu bu sürecin tetikleyicisi olmak.

Arda Bey sizce Türkiye kısa dönemde web girişimcilerine nasıl olanaklar sağlıyor?

Türkiye girişimciler için büyük fırsatların olduğu bir ülke. Rekabet hala düşük, yapılmamış bir sürü iş, çözülmemiş bir sürü problem var. Girişimciler için o kadar çok potansiyel iş alanı ve en önemlisi çok büyük bir pazar var ki, bazen hala yeterli sayıda girişimci ve yatırımcı olmamasına şaşırıyorum.

Türkiye’nin inovasyon adına son zamanlardaki gelişimini nasıl buluyorsunuz. Girişimcilere tavsiyeleriniz neler olur?

Ben daha alınacak çok yol olduğuna inanıyorum. Kolaya kaçmadan, gerçekten zorlu denemeler yapılmasının gerekli olduğuna inanıyorum.

Üniversite yıllarınızda müzik yaparak para kazandığınız oluyormuş o günleri bize biraz anlatır mısınız?

Müzik şu anda hayatınızın neresinde? Üniversitede öğrenciyken çok küçük yaşlarda başladığım müzik sayesinde para kazanıyordum. Haftanın 6 gecesi Kıbrıs’ta Girne’de bir mekanda sahneye çıkıp, arkadaşımla gitar çalıp şarkı söylüyorduk. Güzel günlerdi, farklı bir tecrübeydi. İnsan tanıyorsunuz ve insan tanımanın da girişimcilik özellikleri kazanmak açısından önemli olduğunu dü- şünüyorum. Şu anda profesyonel olarak müzik yapmıyorum ama elbette hayatımda hala müzik var. Ofisimde odama gelenler bir köşedeki sahnemi bilirler. Arada stres atmak için iyi bir yöntem.

22 yıldır yazılım ve yüksek teknoloji alanında çalışmalar yürüten AKINSOFT hakkındaki düşünceleriniz neler?

Geniş bir ürün yelpazeniz var ve 22 yıldır sektörde ayakta kalabilmek önemli başarı. Başarılarınızın devamını diliyorum.

AKINSOFT öncülüğünde Dünyanın ve Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası AKINROBOTICS Konya’da faaliyete geçti ve resmi açılışı çok yakında yapılacak. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

AKINROBOTICS’i önemli bir girişim olarak görüyorum, robotların önümüzdeki yıllarda önemi çok daha fazla artacak. Türkiye’den bu konuda çalışmalar ve atılımların olmasını görmek sevindirici. Başarılar dilerim.

Mobil Sürümden Çık