AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 06 Ağustos 2017 (0) (1986)

Türkiye’nin ve Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS Açılıyor!

Uzun yıllar hayal ettim, uzun yıllar plan yaptım. AKINSOFT’u kurduğum gün gözlerimdeki parıltının sebebi olan planlarımı tek tek hayata geçirdim ve o gün bugündür hala bu hayallerin peşinde, ileri teknolojinin ışığında koşuyorum. Yapay zekâ çalışmalarım, 2010-2013 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Robotik Teknolojiler alanında Doktor unvanını almamla resmiyet kazandı. Öncesinde 2009 yılında yapay zekâya sahip robotların Ar-Ge çalışmalarına başlayarak Robotik, Algoritma ve Otomasyon alanlarında uzmanlaştım. AKINSOFT’u kurduğum gün belirlediğim 28 yıllık vizyonlarımı, 5’er yıllık periyotlar halinde sıraladım ve 2000, 2005, 2010, 2015 vizyonlarını başarıyla gerçekleştirdik. 26 Aralık 2015 tarihinde tüm AKINSOFT severler, çalışanlarımız ve Çözüm Ortakları’mızla birlikte Konya’da eskiden tarım coğrafyası olarak anılan fakat bizimle birlikte teknoloji topraklarına dönüşen bu şehirde, temellerini attığımız ülkemizin ve dünyanın ilk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS’in resmi açılışı çok yakında! Size biraz robotik teknolojilerde kaydettiğimiz aşamalardan bahsetmek istiyorum. Robotik maceramıza pancar tarımında verimi artırmak adına geliştirdiğimiz ASPNCR-1 ve ASPNCR-2 tarım robotları ile başladık. Pancar bitkisinin ekimi diğer pek çok üründe olduğu gibi özel şartlara dayalı, özen gösterilmesi gereken bir işlemdir. Biz de tüm bu ince noktaları göz önünde bulundurarak ürettiğimiz tarım robotlarının Ar-Ge faaliyetlerinin başarıya ulaşması ile şeker pancarında verimi, % 95-96’lara çıkardık. Sonrasında 2009 yılında geliştirmeye başladığımız yapay zekâya sahip ilk insansı robot prototipi olan AKINCI-1’i yani bebek robotumuzu tanıttık. Kendisine yöneltilen “Merhaba, nasılsın, sen kimsin, adın ne, bugün günlerden ne, sen neredesin” gibi soruları; “İyiyim, teşekkür ederim siz nasılsınız, ben bir insansı robotum adım AKINCI, şeklinde açık ve net bir biçimde yanıtlamasıyla, herkesi şaşırtmayı başardı. “Çömel, dur, kapıya bak, pencereye bak, kollarını aç, dans et, AKINCI ileri!” komutlarını da başarıyla yerine getiren AKINCI-1 insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine sahip olduğunu göstererek, herkesin beğenisini topladı. 2013 yılında Türkiye’nin ilk İnsansı Mobil Robotu AKINCI-2’yi ürettik ve kamuoyuna tanıttık. 1995 yılında kurulan, vizyonlarıyla büyüyüp gelişerek, bugün insanlık yararına Robotik Teknolojiler alanında yapay zekâ ve İnsansı Robotlar üzerine çalışmalar yapan AKINSOFT çatısı altında, 18. yılımızda AKINCI-2’yi kamuoyuyla tanıştırdık. Hayatımda yaşadığım en mükemmel anlardan biriydi.

AKINCI-2’yle çok güzel projelere imza attık. AKINCI-2’den sonra insansı robot çalışmalarımıza devam ettik. AKINCI serisinin 3. prototipi insansı yapıya daha yakın olarak ürettiğimiz, yapay zekâsıyla öğrenebilme kabiliyetine, jest ve mimiklere sahip olan AKINOID-3 (AKINCI-3)‘ü tanıttık. AKINCI-3, özellikle insansı ağız, yanak ve kaş hareketleri ile birçok duyguyu ifade edebilen bir yapıya sahip olarak tasarlandı.
Sonrası Cadde Meram! İnsanlarla yapay zekâ robotların iç içe bir hayat sürmesi benim uzun zamandır planladığım bir durumdu. Bu amaca uygun sektörü bulmak ve bu alanda hizmet edecek robotu tasarlamak için ekibimle uzun süre kafa yorduk. 26 Mart 2015 tarihinde ürettiğimiz Türkiye’nin ilk Robot Garsonu ADA Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’nde hizmet vermeye başladı. İnsansı robot çalışmalarında sıkça sorulan “Bu robotlar ne iş yapacak?” sorusunun cevabı niteliğinde hizmete açılan Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’nde görev yapan 150 cm boy ve 36 kg ağırlığında, yapay zekâya sahip Robot Garson ADA kızlarımız gerçekten çok ilgi gördü ve bu bizim için başarılarımıza aldığımız en büyük tebrikti. Aynı yıl içerisinde 2015 vizyonum olan insansı robot fabrikasının temellerinin atıldığı 26 Aralık 2015 tarihinde, 11. Bonus Ödül Takdim ve Temel Atma Organizasyonu’nu gerçekleştirdik. Robot Hostes ADA, AKINSOFT Çözüm Ortaklarının beğenisine sunuldu ki bu benim için hayatımın dönüm noktalarından biriydi. ADA ve AKINCI robotlarından etkilenerek yapılan ROBOT HOSTES ADA, broşür dağıtma, ürün tanıtımı, görüntü işleme teknolojisiyle yüz tanıma, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma, yürüme, konuşma, görme, gelişmiş teker teknolojisiyle yüksek manevra kabiliyeti, insan hareketlerini taklit edebilen eklem yapısına sahip kollar ve programlanabilme gibi birçok özellikle donatılmıştır.

Türkiye’nin hatta dünyanın ilk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS, geçtiğimiz aylarda yalın üretim mantığıyla faaliyetlerine başladı. Yalın üretim bandıyla, iş akışındaki problemleri ortaya çıkarıp daha etkin çalışma yollarını araştırarak en yüksek tasarrufla hatasız ürünler ortaya koyuyoruz.

AKINROBOTICS‘te bu mantıkla ürettiğimiz yeni insansı robot prototipi olan ADA GH5‘i resmi açılışımızda AKINSOFT Çözüm Ortakları ve kamuoyuyla paylaşacağız. Garson ve hostes robotların özelliklerinin sentezlendiği bu yeni prototip, 1.65cm boyunda ve 65 kilogramdır. Yedi eksenli kol hareketi, insani biçimde oturma, ses, nesne ve yüz tanıma, led mimik hareketleri, şarj azaldığında otomatik şarj alanına yönelme, broşür dağıtma, eğilme ve dik durma aktivasyonlarıyla tasarlanmış ADA GH5, 360 derece serbest dönme, gövdesinde bulunan LCD ekranla sensörlerinden çekilen fotoğrafları yayınlama, görme, koku alma gibi birçok özelliğiyle teknoloji meraklılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Seri üretimle birlikte pek çok sektörde aktif olarak hizmet edecek olan ADA GH5’ler “Türkiye’nin Vizyonu” AKINSOFT’un en büyük başarılarından AKINROBOTICS’in ilk meyvelerinden biri olacak.
Kurulduğumuz günden bu yana hayal ettiğimiz, ilmek ilmek dokuduğumuz AKINROBOTICS’te çok yakında gerçekleşecek olan resmi açılışımızda, sizlere geleceğimizi anlatacağım. Yani insansı robotları…

Geliyoruz!
Hem de öyle sessiz sedasız değil, çığlık çığlığa alkışlarla geliyoruz.

Benzer Yazılar