AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 18 Aralık 2017 (0) (1646)

Betûl Mardin ile röportaj

– Merhabalar Betûl Hanım, öncelikle okurlarımıza kendinizi tanıtabilir misiniz?
Ben Bet l Mardin. Türk’üm-Osmanlı’yım zira hem Arap’ım hem Kürt’üm hem de Fransız’ım. Ancak çok fazla Mısırlı’yım ve Atatürk çocuğuyum. Önceleri dilsizdim, 4 yaşından sonra ilk olarak Fransızca, sonra Türkçeyi duraklayarak konuşmaya başlamışım. 12 yaşımdan sonra beni yakalayana “BRAVO”. Önce gazetecilikle iş hayatına atıldım. Radyo,
TRT ardından televizyon ve derken Halkla İlişkiler… 1985’te Dünya Başkanı oldum. Hala çalışıyorum, devam…

– Türkiye’ye Halkla İlişkileri getiren, tanıtan, başarı grafiği devamlı yükselen, durmadan yenilenen bir öğretici olarak bu alanda prensip edindiğiniz temel kaideler nelerdir?
İlk olarak 3 konuda prensiplerim vardır. Bunlar benim “3 S” imdir. Silah-Sigara-Siyaset konusunda Halkla İlişkiler faaliyetlerinde bulunmam.

– Sizin Halkla İlişkiler alanına en yakın bulduğunuz sosyal disiplin hangisidir?
Hedef kitlelerle ilişkilerde iyiyimdir.

– Küresel boyutta iletişimin çerçevesi giderek değişiyor. Artık daha çok sosyal medya kanalları üzerinden sanal bir iletişim halinde insanlar. Bu durumu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sadece sosyal medya kanalları yeterli değil diye düşünüyorum. Birebir insan ilişkileri en önemlisidir. İnsan karşısındakinin mimiklerini görmelidir. Gözlerde inanç olmalıdır. Bir insanın başarılı olabilmesi için öncelikle; aile fertleri ile olumlu geçinebilmeyi öğrenmesi lazım.
İnternet üzerine pek fazla bir bilgim yok; fakat çok da sağlıklı bulmuyorum.

– Sizin sosyal medya ile aranız nasıl? Sosyal medya kanallarının, halkla ilişkiler alanına katkılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben sosyal medya kanalları kullanmıyorum. Ama gerektiği zamanlarda asistanım ve yardımcılarımdan yardım almıyor değilim. Sosyal Medya’nın, Halkla İlişkiler alanını bir yandan iyi etkilediğini düşünüyorum. Çünkü insanlar istediği zaman istedikleri yerde Halkla İlişkileri öğrenebilir, araştırabilir. Bu sayede de bilgi öğrenimi artıp, çoğalır.

– Halkla İlişkiler alanında eğitim alan, kariyer hedefi olan gençlere ve meslektaşlarınıza önemle iletmek istediğiniz bir konu ya da tavsiyeniz var mı?
– Çalış… Çalış… Çalış…

– Betûl Hanım sizce, tüm insanlık adına çığır açabilecek bir teknolojik gelişme, bilim adına sevindirici bir buluş yakın zamanda olur mu ? Ve olursa sizce bu hangi hayal edilen teknolojik gelişme olur?
Bence insan yaşamını daha uzun hale getirebilen, hayatı daha da kolaylaştıran gelişmeler olmalı. Bol şans diliyorum sizlere efendim…
– AKINSOFT’un imza attığı Dünya’nın ilk robot fabrikası olan AKINROBOTICS hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu gelişme sizi heyecanlandırıyor mu ?
Her olumlu yenilik beni çok heyecanlandırıyor. O robotlardan bir tane de ben isterim… Sizleri kutluyorum ve hep başarılarınızın devamını diliyorum…

Benzer Yazılar