AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 18 Aralık 2017 (0) (1554)

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu aslen Bayburt’un Merkez ilçesine bağlı Aydıncık köyündendir. Lise öğrenimini Trabzon’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi ile İngiltere’deki Edinburgh Üniversitesi’ndeki eğitiminin ardından fizik doktorasını yine yine İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde tamamladı.

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde fizik doktorasını tamamlayan Kurşunoğlu Albert Einstein ve Erwin Schrodinger ile birlikte ”Unified Field” teorisinin geliştirilmesinde yer almış. Bu önemli buluş bilim tarihine ”Einstein-Schrodinger-Kurşunoğlu Teorisi” diye geçmiştir.
‘Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi’ adıyla yeni bir teori ortaya atan ilim adamımız atom bombasının babası sayılan Oppenhelmer ve hidrojen bombasını bulan Edwvard Teller ve yaşayan en büyük fizikçi Dirac’ın en yakın arkadaşları arasında yer almıştır. Daha gençliğindeyken ünlü fizikçi Einstein’le irtibata geçmiş Cambridge Üniversitesi’nde doktorasını yaparken Einstein’le ilmi konular ve çeşitli teoriler üzerinde mektuplaşmıştır. 1953 yılında araştırmalar yapmak üzere Amerika’ya Cornell Üniversitesi’ne giden Kurşunoğlu Einstein’in daveti üzerine evine gitmiş orada Einstein’le aralıksız dört saat görüşmüştür. O anda Kurşunoğlu 31 Einstein de 74 yaşlarındaymış.
Bu görüşmeler esnasında Prof. Kurşunoğlu yeni teorisini ortaya attı ve Einstein’in teorisine karşılık kendi teorisinin doğruluğunu savundu. Einstein derin bir düşünceden sonra: “İkimizden biri muhtemelen doğru. Senin teorin benimkinden daha kapsamlı. Fakat zaman gösterecek.” Demiş sonra da eklemiş: ” 1905 yılında arkadaşımla laboratuvarda çay içerken izafiyet teorimi anlattığımda kimse dediklerime inanmaz bana gülerlerdi. Ama sonunda kim haklı çıktı?”
Profesörümüz ‘hayatının en büyük projesi’ olarak kabul ettiği teorisini ilim dünyasına kabul ettirmeye çalışmıştır. “Einstein dahi ilmi hayatının yarısından fazlasını bu teoriyle geçirdi sonuca varamadan öldü” diyen Kurşunoğlu “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi’nin kabul göreceği ümidini taşımış. “Teorimin kazanacağından şüphem yok. İnşallah ben yaşarken olur bu iş” demiştir.

Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi nedir?

Kâinatın yaratılışı ile ilgili teorisini Prof. Dr. Kurşunoğlu şöyle izah etmiştir: “En büyük güç sahibi olan Allah yaratmak ve yönetmek için evreni meydana getirdi. Evrende temel ve manyetik yükler bulunmaktadır. Orbitron teorisi taşıyan bu teori evrendeki kurumsal çalışmalarımı içine almaktadır. Kâinatın meydana gelişini izah eden “Büyük Patlama” (Big Bang) isimli popüler teori yerine ilmî temel ve deneylerle ortaya çıkardığım teorim her şeyin başı olan bu konuyu ilmen izah etmektedir.
Evrenin yaratılmasında ilk 2–3 saniye içinde evrenin büyük kısmını teşkil eden 10 üssü 80 parçacık meydana geldi. Zamanın başlangıcından önce evreni kaplayan zaman öncesi güçlerin alanı vardı. Milyarlarca sene sonra bu alan çok yüksek yer çekimi sebebiyle çöktü ve bir atomdan trilyonlarca kere küçük “mikroblackholes” denilen siyah mikro delikler ortaya çıktı. Bu deliklerin yarısı maddeden yarısı ise değişik yapılı karşı maddeden meydana geliyordu. Bu deliklerden zaman öncesinde başlayan büyük bir yangın evrene dağıldı. Madde ile karşı maddenin çarpışması her şeyi imha eden patlamalara sebep oldu. Madde ile karşı madde birbirinden parçalanma neticesinde ayrılınca yeni parçacıklar zamanla yıldızlar gezegenler karşı gezegenler ve insanlar çok muhtemelen de karşı insanlar yaratıldı.”
Prof. Dr. Kurşunoğlu kara mikro delikleri de şöyle açıklamış: “Aklın alamayacağı kadar büyük yerçekiminde meydana gelen mikro siyah delikler hemen hemen “0’ boyuta yakın ve protonun 1 milyon trilyon misli ağırlıkta yeni parçacıklar. Bu ağırlık ise 1’in 10 milyonda biri ağırlıkta. Yani tespiti mümkün olamayacak ölçüde az ağırlıkta .”
Prof. Dr. Behram KURŞUNOĞLU 1950’li yıllarda Atom Enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye’de sürdürdü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun Kurucu üyesi oldu. Prof. Dr. Behram KURŞUNOĞLU aynı zamanda Genel Kurmay Başkanlığına danışmanlık yapmış bir dönem Birleşmiş Milletler Bilim Komisyonunda çalışmıştır. Kuantum Fiziği konusunda yaptığı araştırmalarla özellikle “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini” ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınıyordu.
Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu 1965 yılında Miami Üniversitesin’deki Teorik Araştırmalar Merkezi’nin kurulmasında rol almış 1992’de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation’ın direktörü olmuştur.
1964 yılından beri organize etmekte oldugu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınan Kurşunoğlu 2003 yılındaki konferanstan kısa bir zaman önce kalp krizinden vefat etmiştir. Eşi Sevda (Arif) Hanım’dan İsmet ve Sevil (Kurşunoğlu-Brahme) adlı iki doktor çocuğu Ayda (Weiss) adlı bir avukat kızı vardır.

Benzer Yazılar