AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 18 Aralık 2017 (0) (1852)

SATÜRN KAŞİFİ CASSINI

Güneş Sistemi’nin büyülü gezegeni Satürn’ü ve onun uydularını tanımamıza imkan sağlayan, uzay araştırmacılarının ve bilim insanlarının çok yakından takibine aldığı Cassini , 20 yıl önce çıktığı yolculuğunu sonlandırdı. Uzayda yaşamın ilk sinyallerini bulan ve ekolojik yaşam döngümüzün seyrinde yeni ufuklar açan efsanevi uzay araştırma aracı Cassini-Huygens’ in Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) tanımlı görevi, 15 Eylül 2017 tarihinde son buldu. Adını, Satürn’ün uydularını ve halkalarını keşfetmiş olan, İtalyan asıllı ünlü matematikçi, astronom ve mühendis Giovanni Domenico Cassini’ den almakta olan Cassini’nin , Uzay’daki bu yolculuğuna 15 Ekim 1997 tarihinde çıkmış olduğu biliniyor. O gün bugündür Cassini’nin Uzaydaki macerası NASA tarafından takip edilip, elde edilen bulgular belirli periyodlarla tüm dünya kamuoyuyla paylaşılmakta idi.
Cassini, Satürn’e ulaştığı 2004 yılından günümüze dek, gezegenin yörüngesi üzerinde farklı açılardan çekimler gerçekleştirerek dünyaya birçok detay fotoğrafının ulaşmasını sağladı. Bu fotoğraflar Bilim Dünyası adına yeni düşünümlere, buluşlara vesile olurken, Satürn gezegenindeki ekolojik yaşam döngüsü hakkında da geniş bilgi dokümasyonunun oluşmasını sağladı. Bu sayede, Satürn halkaları üzerinde farklı canlı gruplarının yaşam alanlarının olup olmadığı ve Dünyadaki canlı türleri için alternatif yaşam koşullarının Satürn gezegeninde sağlana bilinirliği üzerine yürütülen bir takım araştırmalar, somut delillerine kavuşmuş oldu.
Ağustos 2009’da Satürn üzerinde bir ekinoksa tanıklık eden ilk robotik uzay görevlisi olma unvanı taşıyan Cassini, çeşitli fotoğraflarla uzaydaki macerasına tüm dünyayı ortak etmişti. 20 yıldır Uzay’da ve son 13 yıldır Satürn gezegeninde keşif ve incelemeler yapan Cassini, görevinin son aylarına gelirken de halkalı gezegenin daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarını çekerek bilime son katkılarını yaptı. Satürn gezegenin buzlu halkalarını net bir şekilde görmemize vesile olan bu fotoğrafların büyük bölümü, oldukça yakından gerçekleştirilen özel çekimlerden oluşmakta. NASA’ya göre bu yeni görseller, bilim dünyası adına yeni bilgi ve bilim süreçlerinin ön araştırma delilleri niteliğini taşıyor. Cassini, NASA’daki görev planlayıcılarının “büyük final” adını verdiği bu yolculuğun son düzlüğü olan nisan ayından bu yana, gezegen ile halkaları arasındaki haftalık turlar halinde 21 dalış gerçekleştirdi. Satürn görevinin son evresine 10 Ağustos’ta başlayan Cassini, Satürn’ün üst atmosferindeki bulutlara 1600 kilometre kadar yaklaşarak, gezegene bugüne kadarki en yakın geçişini gerçekleştirdi.
NASA, Satürn’ün uyduları Titan ve Enceladus ‘un olası çarpışma ihtimaline karşı, Cassini’nin bir dengesizliğe yol açmasının önüne geçmek amacıyla, gezegenin atmosferine dalarak kendini imha etmesi kararını almıştı. Bu sebeple Cassini, hem uzay meraklılarını hem de araştırma görevlilerinin ilgiyle takip ettiği 20 yıllık serüveninin son dalışını Satürn’ün Titan uydusuna dalarak gerçekleştirdi. Cassini’ nin nihai dalışını ve kendini imha etme anını NASA canlı olarak yayınladı. Cassini, Dünyanın 27 ülkesinden farklı disipline mensup araştırmacıların üzerinde çalıştığı, Dünya’dan çıplak gözle görülebilen en uzak gezegen olan Satürn’ün atmosferine, saatte 120 bin 700 km hızla dalarak kendini imha etti. 20 yılda 3.9 milyar dolarlık bir yatırıma mal olan Cassini ile Satürn araştırma programının yöneticisi Earl Maize: “Uzay aracından gelen sinyal kayboldu” açıklamasında bulundu.

Benzer Yazılar