AKINSOFT Robotik Teknolojileri AKINSOFT 25 Aralık 2018 (0) (1177)

4 AYAKLI ROBOT “ARAT” ÇOK YAKINDA

AKINROBOTICS, son çalışması olan 4 ayaklı robot projesi “ARAT”ı kamuoyu ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla kamuoyunda adından sıkça söz ettiren, bilime ve insanlığa hizmet gayesiyle yeni projeler üretmeye devam eden Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS, son çalışması olan 4 ayaklı robot projesi “ARAT”ı çok yakında kamuoyu ile paylaşacak. 16 eklemden oluşan ARAT, sahip olduğu 4 ayak ile dengede kalabilme ve yürüyebilme özelliğine sahip.

Önüne çıkan engelleri aşabiliyor:

Yeni robot projesi ARAT ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AKINSOFT – AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN; 4 motordan oluşan boyun yapısı sayesinde ARAT’ın gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahip olduğunu belirtti. Dr. AKIN; “Üzerinde mevcut olan stereo vision kamera vasıtasıyla derinlik algılayabilme özelliğine sahip olan ARAT’ın, çevresinden gelen sesin yönünü tayin ederek o yöne doğru yönelebilme ve ayrıca bu yürüme doğrultusunda önüne çıkabilecek engellerden uzaklaşma ya da o engelleri aşabilmek için strateji geliştirme özelliği mevcut. Barındırdığı algılama sistemi ile sesli komutları algılayabiliyor ve bu komutlara karşılık vererek iletişim kurabiliyor.” Dedi.

Lityum iyon pil teknolojisi sayesinde ARAT’ın çok gelişmiş bir pil ömrüne sahip olduğunu da belirten Dr. AKIN; Yerli ve Milli üretimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında; “4 ayaklı ARAT, arazi robotu olarak geliştirildi ve her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Yük taşıma özelliğine de sahip olan ARAT arama – kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bu robotlarımızı daha da geliştirebilmek adına çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok kısa bir süre sonrasında tanıtımını gerçekleştirerek teknoloji severlerle buluşturacağız ve ülkemizin, insanlığın hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar