AKINSOFT Robotik Teknolojileri AKINSOFT 25 Aralık 2018 (0) (1105)

DİJİTAL ÇAĞDA İNSANSI ROBOTLAR

Yapay zeka ve buna bağlı olarak robot teknolojisinin gelişmesiyle, yaklaşık 30 yıl sonra robotlar hayatımızın her noktasında yer alır hale gelecek. Yeni doğmuş bir bebeğin büyümesi gibi her geçen gün gelişmeye devam eden robotlar hayatımızda neleri değiştirecek? Yakın zamanda robotik teknolojilerdeki bu gelişimin çok daha hızlı olacağına da şahit olacağız. En merak ettiğimiz sorulardan biri de, filmlerde görmeye alışık olduğumuz ve bizleri fevkalade etkileyen robotların, gerçek hayatta da bir savaş makinesi haline getirilip getirilmeyeceği. Merak etmekten de ziyade tedirgin eden bu soru bize, savunma sanayisi gelişmiş ve bu teknolojiye öncülük eden ülkelerin, dünyayı nasıl yöneteceği sorusunu da düşündürüyor. Aklımıza gelen bir başka soru ise; robotlar gelecekte hangi alanlarda kullanılacak ve daha da önemlisi kimlerin işine son verecek?

Robotlar artık hayatımızda çeşitli alanlarda görev almaya başladı. İnsanlarla etkileşime giren ve duygularını anlayabilen banka robotları, dünyanın ilk avukat robotu, ilk vatandaşlık verilen robot, endüstriyel alanda görev alan robotlar bunlardan bazıları. Robotların günlük yaşamımızda yer almaya başlaması, birçok kişinin kafasında soru işaretlerine yol açıyor. Bu sorulardan belki de en önemlisi; işçi robotlara yatırım yapılarak, sektörlerdeki insan istihdamının azalması ve beraberinde oluşacak işsizlik endişesi. Çoğu insan, bu konudan endişe duyarken birçok insan ve firma ise tam aksini düşünüyor. Bu düşüncenin temelinde ise; yapay zeka teknolojisinin, insan zeka seviyesini tam olarak geçtiği zamana kadar iş dünyasında robotların aktif şekilde yerleşimi olmayacağı düşüncesi yer alıyor.

Gelecek 10 yıl içinde robotların, birçok sektörün değişimine neden olacağı ve insanların işsiz kalmasına yol açacağı teorileri konuşulurken, büyük şirketlerin bu konu üzerine yaptığı araştırmalar, aslında bu teorinin gerçekleşeceğini gösteriyor. Yaptığı araştırmalara dayanarak, 30 yıl içinde 800 milyon kişinin işsiz kalacağını belirten dünya çapında yönetim danışmanlığı yapan Mc Kinsey firması yayınladığı makalede; 2030 yılında yaklaşık 8,5 milyara ulaşacak dünya nüfusunun %10’unun işsiz kalacağına işaret ediyor. Aynı firmanın, 46 ülkede 800 ayrı sektörde faaliyet gösteren şirketler üzerinde yaptığı araştırmada; endüstriyel robotların kullanılmasının gelişmiş ülkeler üzerinde etkisinin daha fazla olacağı saptanmıştır.

Yine bu araştırmaya göre ABD, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin, robotik alanda yapacağı yatırımların daha fazla olmasından dolayı bu ülkelerde yaşayan insanlar bu süreçten daha çok etkilenecek. Gelişim seviyesi düşük diğer ülkelerde ise bu sektöre yapılacak yatırım oranlarının daha düşük olması nedeniyle bu ülkelerdeki iş gücünün daha az etkileneceği düşünülüyor.

Fabrikalarda bant üretimi ile işe başlayan robotlar zaman içerisinde hemen her sektörde kendine iş bulur hale geldi. Artık monoton hale gelen, tekrar eden işler robotlara bırakılırken nitelik gerektiren işler bu durumdan çok da etkilenmeyecek. En çok etkileneceklerin başında gelenler ise garsonlar, çağrı merkezi çalışanları, sekreter gibi ofis personelleri, makine operatörleri diyebiliriz. Robotların dünyayı yöneteceği bir zamanda en az etkilenecek mesleklerin başında şüphesiz bilgisayar mühendisliği geliyor. Bunun yanında doktorlar, öğretmenler, mesleklerini daha nitelikli bir şekilde ortaya koyabilecek. Aslında olumsuz gibi görünen bu durum insan yaşamı ve kalitesi hakkında olumlu sonuçlar alınacağına da işaret ediyor. Dünyayı iyileştirmeye yönelik çabaların artacağı, bilim ve sanat alanında yapılan çalışmalarda daha da ilerleneceği gibi.

Tüm bu durumların öngörüsü ile AKINROBOTICS, hem bugüne hem de geleceğe dair bir planlama ve yatırım gerçekleştirmiştir. İlk olarak; insanların rutin ve basit işlerini ele alan robotlarımız, hem insan yükünü hafifletmiş hem de bu monotonluğa son vermiştir. Gelecekte insanlığı şaşırtacak derecede gelişmiş olacak insansı robot dünyasına ülkemizden bir kapı açan AKINROBOTICS, ilerleyen teknoloji ile birlikte çalışmalarına aynı inanç ve özveri ile devam edecektir.

 

Benzer Yazılar