Fotoğraf çekmek için akıllı telefon kullanıyoruz

0
897

Yapılan araştırma sonuçlarına göre akıllı telefonların Türkiye’de yüzde 44 oranla en çok fotoğraf ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görüldü.

Medya takibinin önde gelen kurumlarından Ajans Press, akıllı telefonların kullanılma amacına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in We Are Social verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de akıllı telefonların yüzde 44’lük oranla en çok fotoğraf ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görüldü. İkinci sırada yüzde 38 oran ile alarm kurma yer alırken üçüncü sırada ise yüzde 25’lik oran ile haber takibi yer aldı.

Şaşırtıcı sonuçların ortaya çıktığı istatistiklere sosyal medya kullanımları dahil edilmedi. Türkiye’nin yüzde 23’ünün hava durumunu kontrol etmek için yüzde 9’unun da not almak veya liste yapma amacıyla akıllı telefon kullandığı görüldü. Yüzde 7’lik kısma denk gelen iki farklı gruptan biri ise randevularını kontrole etmek için akıllı telefon kullanırken, diğer kesimin kitap ya da dergi okumak için kullandığı saptandı. Yine verilere göre kişilerin az bir kısmına tekabül eden yüzde 5’lik dilimin de akıllı telefonları diyet ya da herhangi bir sağlık aktivitesini kontrol etmek amacıyla kullandığı tespit edildi.

Teknoloji sayfalarının en çok konuşulanları arasında

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Yapılan incelemede akıllı telefonların, teknoloji sayfalarının en çok konuşulan başlıklarından birisi olduğu görüldü. 2017 yılında 12 bin 107 haber yansıması belirlenirken 2018 yılı haber adetlerine bakıldığında bu rakam, 17 bin 957 oldu. Yazılı mecralara yansıyan haber başlıkları incelendiğinde akıllı telefonların en çok, şarj sorunu, kullanım alanları, bağımlılık ve piyasaya yeni çıkan modellerle ilgili haber konusu olduğu tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here