Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 25 Aralık 2018 (0) (1247)

HİPNİK JERK

Uyku sırasında yaşanan düşme hissi

Uzun ve yorucu geçen bir günün ardından nihayet uyku zamanı geldi…

Başınızı yastığa koydunuz ve mışıl mışıl bir uykuya dalmak üzeresiniz. Fakat o da ne? Korkunç bir sıçrama ile uyanıyorsunuz. Rüya deseniz, değil. Gerçek deseniz hiç değil; sanki yüksek bir yerden düştünüz veya merdiven çıkarken son basamağı göremeyip yere çakıldınız. Eminiz ki hayatınızda en az bir kere yaşadınız bu durumu; endişe etmeyin yalnız değilsiniz. Korkmayın, hasta da değilsiniz…

İnsanların en az %70’inin yaşadığı bu durum Hipnik Jerk olarak adlandırılıyor. Hipnik Jerk; kişinin uykuya dalmak üzereyken ya da tam olarak uykudayken, bir veya daha fazla uzvunda, hatta bazen tüm vücudunda meydana gelen ani ve kısa kasılmadır. Bu kasılma siz uykudayken sizi izleyen biri tarafından da görülebilir. Uykuyu bozmayacak kadar hafif geçenleri olduğu gibi sizi uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli olanları da yaşanabiliyor. Bazen bu düşme hissine ter basması, kalp atışlarının hızlanması ve rahatsız edici duygular da eklenebiliyor.

Peki, bunu neden yaşıyoruz?

Amerikan Uyku Akademisi’ne göre Hipnik Jerk’e sebep olabilecek pek çok etken var. Yorucu geçen bir gün, geç vakitte tüketilen kafeinli yiyecek içecekler, stres, kaygı gibi nedenler sayılabilir. Bunların hiçbirini sağlamayıp tamamen sağlıklı olan insanlarda bile bazen görülebilmektedir.

Hipnik Jerk ile ilgili olduğu düşünülen bir hipotez; uyku felcine geçiş sürecinde yaşanan bir gecikmenin bu duruma yol açmasıdır. REM uykusu esnasında, kişinin rüyasında gördüklerine göre vücudunu fiziksel olarak hareket ettirememesi nedeniyle uyku felci oluşur. Mesela rüyamızda koştuğumuzu görmemize rağmen yatakta kıpırdamadan yatabilmemiz uyku felci vesilesiyle oluşur. Yaptığımız hareket sinyallerinin uyku felci sayesinde kaslara iletimi kesilir. Buna göre Hipnik Jerk, uyku felcinin devreye girdiği ilk anda kaslara gönderilen zayıf sinyalin kasılmaya sebebiyet vermesi ile oluşur.

Bir başka neden olarak gösterilen fakat yine hipotez olarak kabul edilen etken ise atalarımızdan miras, evrimsel bir özellik olduğu yönünde. Colorado Üniversitesi psikoloğu Frederick Coolidge’in geliştirdiği hipoteze göre; atalarımızın yırtıcı hayvanlardan korunmak amacıyla ağaç tepelerinde uykuya dalma sırasında irkilerek etrafın güvenli olup olmadığını kontrol etme dürtüsü bu durumu geliştirmiştir. Evrimsel süreçte Hipnik Jerk yaşayanların uzun yaşayıp üreme şansı bulmuş olduğu, Hipnik Jerk durumunu gösteremeyenlerin ise elendiği düşünülüyor. Bu sebeple Hipnik Jerk hayatta kalma şansını arttıran bir özellik olarak sonraki nesillere genler vasıtasıyla aktarılmış olabilir.

Sebebi ne olursa olsun, korkulacak bir durum değil…

Öncelikle bilinmesi gereken Hipnik Jerk’in, herhangi bir hastalığın veya uyku bozukluğunun belirtisi olmadığıdır. Başta da belirttiğimiz üzere insanların büyük bir çoğunluğu Hipnik Jerk’i yaşamlarında en az bir kere deneyimliyor. Çocukluk çağında yaşanan Hipnik Jerk, korkup ağlama ile neticelenebilir. Fakat şiddetli Hipnik Jerk’in uyku bölünmesine yol açması ve bu durumun sık sık olması, kalitesiz ve yetersiz bir uykunun alınmasına sebebiyet veriyor. Tüm nedenleriyle değerlendirildiğinde ise hepsinin ortak noktası huzurlu bir ortam elbette. Dolayısıyla stressiz ve dengeli beslenilen kaliteli bir yaşam, bedenimizi olumlu yönde etkilediği gibi uykumuzu da olumlu etkileyecektir.

Hipnik Jerk’siz, kaliteli ve deliksiz uykular yaşamanızı dileriz…

 

Benzer Yazılar