Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 25 Aralık 2018 (0) (1014)

İNGİLİZ FİZİKÇİ, EVRENBİLİMCİ, TEORİSYEN VE YAZAR STEPHEN WILLIAM HAWKING

Önemli olan bedeninizdeki engeller değil, kafanızdaki tembelliklerdir.         Stephen W. Hawking

Yeniçağın en saygın bilim insanlarından biri olan ünlü İngiliz fizikçi, evren bilimci, astronomi teorisyeni ve yazar olan Prof. Dr. Stephen William Hawking 8 Ocak 1942’de Oxford’da doğmuştur. 1960’lı yılların başında tedavisi mümkün olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS ) hastalığına yakalanan ve tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum olan ve ayrıca konuşma engeli bulunan Hawking, tüm bunlara rağmen beynini çok iyi kullanabilen bir insan olmuştur. Hastalığı sebebiyle kendisi için özel olarak geliştirilmiş bir bilgisayar sistemi ile iletişim kurabilen Hawking bir yazısında; hayatı boyunca motor nöron rahatsızlığından mustarip olmasına rağmen bu hastalığın, kendisini çekici bir aileye sahip olmak ve başarıya ulaşmaktan alıkoyamadığını dile getirmiştir.

Eğitim hayatında oldukça başarılı olan Stephen William Hawking, Oxford Üniversitesini birincilikle bitirmiş ve Cambridge Üniversitesi kozmoloji (evren bilimi) alanında da doktorasını yapmıştır. Stephen William Hawking, ‘Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara Deliklere’ adında bir kitap yazmış ve bu kitap Dünya genelinde on milyondan fazla satış yapmıştır. Hawking kara deliklerin kuantum fiziğinin izin verdiği ölçüde dalgalanmasıyla yarattığı enerji parçacıklarının etkileşip birbirini yok etmesiyle ilgili yaptığı “Hawking Radyasyonu” olarak bilinen teoriyi keşfetmişti. Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalışmaya devam ettiği yıllarda Ceviz Kabuğundaki Evren (The Universe in Nutshell) kitabını yayınlayan Stephen Hawking, çözümleri hesaplama ve deney yapmadan görselleştirme yeteneğiyle de biliniyordu.

“Evren nereye gidiyor, bir sonu var mı? Eğer olacaksa nasıl sona erecek? Eğer bu soruların yanıtlarını bulursak Tanrı’nın zihnini de anlamış oluruz”

Evrenin yapısı üzerine çalışmalar yapan ve on iki onursal derecesi olan ünlü fizikçi birçok ödüle layık görülmüş, çok yetenekli fizikçilere verilen unvan olan Lucassian profesörlük unvanı, Cambridge Üniversitesi’nce, Newton ve Dirac’tan sonra bir de Hawking’e verilmiştir.

İngiliz bilim insanı çözümleri hesaplama veya deney yapmadan görselleştirme yeteneğiyle biliniyordu. Belki de en ilgi çekici olan, evrenin belirlenen yasalara göre geliştiğini söylediği ‘Her şeyin Teorisi’ydi. Hawking; “Tüm bunlar evrenin bize nasıl doğduğuna ilişkin sorulara yanıt verebilir” demişti. İngiliz Profesör felçli bir insan olmasına rağmen 2007 yılında özel geliştirilen bir uçağın içinde yerçekimi olmayan ortamı deneyim etmiş ve bunu uzay seyahatine olan ilgiyi artırmak için yaptığını söylemiştir.

Hawking uzayla ilgili görüşlerini de şöyle dile getirmiştir. “Yeryüzündeki yaşamın, aniden çıkabilecek bir nükleer savaş, genetiği değiştirilmiş bir nükleer savaş ve yine genetiği değiştirilmiş bir virüs gibi felaketler ve giderek artan başka tehlikelerle yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum. İnsanoğlunun uzaya gitmediği sürece bir geleceği olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden insanların uzaya ilgi duymasını teşvik etmek istiyorum.” demiştir.

Çok sayıda televizyon programına katılan Hawking, sentezlenen sesinin de birçok kayıtta kullanılmasına izin vermiştir.

Hawking insanların 100 yıl içerisinde dünyayı terk etmelerini ve farklı dünyalarda koloniler kurarak yaşamlarını sürmeleri gerektiğini söylemiştir. İnsanların koloni kurmazlarsa hayatta kalamayacaklarını söyleyen Hawking, 14 Mart 2018’de 76 yaşında ülkesi İngiltere’de hayata veda etmiştir.

Benzer Yazılar