AKINSOFT Robotik Teknolojileri AKINSOFT 25 Aralık 2018 (0) (947)

İNSANSI ROBOT AKINCI-4 GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Dünyanın ilk insansı robot fabrikası AKINROBOTICS tarafından üretilen, adım atarak yürüyebilen insansı robot Akıncı-4 basına tanıtıldı. Tamamen yerli yazılımlarla çalışan ve 37 eklem noktası bulunan Akıncı-4 üç dil biliyor, yapay zeka ve görüntü işleme yazılımı ile konuşabiliyor.

Kurulduğu günden bu yana robotik teknolojiler alanında yaptığı çalışmalarla adından çokça söz ettiren Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS, son projesi olan insansı robot Akıncı-4’ü kamuoyu ile paylaştı. Sahip olduğu özellikler ile dikkat çeken Akıncı-4’ün tanıtım toplantısında konuşan AKINSOFT – AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN, 9 yıldır robotik sistemler üzerine çalıştıklarını belirterek geçmişte ürettikleri Akıncı 1, 2 ve 3 robotlarının ardından, adım atarak yürüyebilen ve yapay zekaya sahip Akıncı-4’ü geliştirdiklerini söyledi.

Üstün Yetenekleriyle Dikkat Çekiyor

Derin öğrenme özelliğine sahip olan Akıncı-4’ün, farklı sektörlerde görev alacak şekilde programlanabildiğini ifade eden Dr. Özgür AKIN: “Tüm motorlarını, devrelerini ve ana kartını tamamen kendi fabrikamızda ürettik. Mühendislerimiz tarafından yerli olarak üretilen yazılımımız sayesinde robotu istediğiniz göreve programlayabiliyorsunuz. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde tatma duyusu hariç dört duyuyu (konuşma, duyma, koklama ve görme) çok rahat şekilde kullanabiliyor. 3D görebiliyor, insanları tanıyor, öğrendiği bilgileri yorumluyor, yaş ve cinsiyet analizi yapabiliyor.” Dedi.

Akıncı-4 Görüntü işleme yazılımı ve insan tanıma sistemi sayesinde 3 milyonun üzerinde kişiyi tanıyarak hafızasına kaydediyor.

“Türkiye’de Bu Özelliklere Sahip Bir Robot Yok”

Akıncı-4’ün ses yapısının üst düzey olduğunu belirten Dr. AKIN; Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabildiğine dikkat çekerek, Rusça’da da çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade etti. Üzerindeki sensörler vasıtasıyla sizden aldığı bilgileri kendi kütüphanesinde bulunan bilgiler ile kıyaslayarak yorum yapabildiğini ifade eden Dr. Özgür AKIN; “Henüz bu özelliklerde Türkiye’de bir robot yok.” şeklinde konuştu.

Bu robotun uluslararası alanlarda daha güçlü olabilmemizi sağlayacağına vurgu yapan Dr. AKIN; 4 dil konuşabilme özelliğiyle Akıncı-4’ün havalimanlarında, güvenlik ve hizmet sektöründe kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Benzer Yazılar