Tekno Haber AKINSOFT 25 Aralık 2018 (0) (882)

Siber Güvenlik “Yerli ve Milli” Olmalı

Bilgi Güvenliği Derneği tarafından Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından desteklenen “11. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı” gerçekleştirildi. BTK’da düzenlenen konferansa çok sayıda yerli ve yabancı firma temsilcisi katıldı.

Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, düzenlendiği ilk yıldan beri bu alanlardaki bilimsel ve sektörel çalışmaların paylaşılmasını, üniversite-kamu-endüstri işbirliğinin geliştirilmesini, kamunun bilgilendirilmesini, eğitilmesini, tüm bilim insanları, araştırmacılar ve sektörel uygulayıcılar arasında bilgi alışverişini sağlamayı hedefliyor. Bu yıl 11’incisi düzenlenen konferansın ana teması “Siber Güvenlik ve Blok Zincir Teknolojisi” olarak belirlendi. Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı Yürütme Kurulu Başkanı ve Siber Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) konferansla ilgili yaptığı değerlendirmede her yıl gerçekleştirilen bu konferansta temel amacın bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusunda toplumun tüm kesimlerinde bir farkındalık oluşturulması olduğunu belirtti. Konferans ile yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlandığını belirten Alkan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları gibi tüm bileşenlerin bir araya getirildiğini, bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusunda Türkiye ve uluslararası alandaki çalışmaların her yönüyle değerlendirildiğini ifade ederek, Türkiye’ye yönelik politikalar ve stratejilerin ne olduğunu belirlediklerini kaydetti.

“Yerli firmalarımız desteklenmeli”

Hızla gelişen teknoloji sayesinde artık her şeyin sayısallaştığını, bütün bilgilerin ve değerli varlıkların elektronik ortamda olduğunu dile getiren Aklan, “Bütün iş ve işlemlerin internet ortamında gerçekleştirildiği bir siber dünyadan bahsediyoruz. Dolayısıyla bunun güvenliği de büyük önem arz ediyor. Bilgi güvenliği ve siber güvenlik dediğimizde gerek kişisel verilerimizi, gerek kurumsal anlamda çok kıymetli olan bilgi varlıklarımızı koruyabilmek için neler yapmamız gerektiği konusunda bir bilinçlenmeye ihtiyacımız var. Bunlarla ilgili kurumsal ve ulusal anlamda ne tür önlemler alabiliriz, çok yoğun siber saldırıların ve savaşların olduğu günümüzde bilgi varlıklarımızı koruyabilmek için hangi çözümleri geliştirebiliriz, insan ve uzman kaynaklarımızı nasıl oluşturabiliriz? Bu konular son derece önemli. Biz de bu etkinlikler ile özellikle Türkiye’de bilgi güvenliği ve siber güvenlik uzmanları yetiştirilmesine katkı sağlayabilmek için birtakım eğitimler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca konferans bünyesinde, Türkiye’de ve uluslararası alanda akademisyenlerin yapmış olduğu çalışmaların, bilimsel ve akademik yayınların tartışılabildiği bir ortam oluşturuyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de ulusal anlamda sektörümüzün bu konudaki yerli ve milli çözümleri nedir, bunları geliştirmek için neler yapabiliriz onu değerlendiriyoruz. Türkiye’de siber güvenlik kapsamında yerli ve milli çözümlerimiz olmasına rağmen kamu başta olmak üzere bu ürünleri maalesef desteklemiyor veya kullanmıyoruz. Daha çok uluslararası ürünleri, yazılım ve donanım birimlerini kullanıyoruz. Bu da ülkemiz için çok ciddi tehdit oluşturuyor. Yerli firmalarımız desteklenmeli. Yerli ürünlerin kamu başta olmak üzere tüm alanlarda kullanımının desteklenmesi, teşvik edilmesi ve bu konuda ulusal düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekli. Gerek yazılım, gerek donanım anlamında güvenlik çözümü diye almış olduğumuz ürünlerin aslında bizim için açık kapılar olduğunu ve verilerimizin dışarıya taşınması anlamına geldiğini düşünürsek, bizim özellikle bu alanda yerli ve milli çözümler geliştirmemiz son derece önemli.” şeklinde konuştu.

İnsan kaynağı yetiştirilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bu tür faaliyetlerin ilkokuldan itibaren yapılması gerektiğini ifade eden Alkan, “Kendi yerli ve milli çözümlerimizin yanı sıra insan kaynaklarımızı yetiştirmemiz, siber ordularımızı da oluşturmamız gerekli.” Dedi.

Benzer Yazılar