AKINSOFT Robotik Teknolojileri AKINSOFT 15 Şubat 2019 (0) (1447)

Geliştirme Kartları

“Geliştirme Kartları”

AKINROBOTICS’den Yerli Üretime Bir Katkı Daha

Geliştirme kartlarına giriş yapmadan önce mikro denetleyici ve mikroişlemci tanımları ve neden ihtiyaç duyulduğu üzerinde durmak gerekir. Mikro denetleyici, harici birimler (SSP, SPI, UART, I2C, CAN, PWM) ve giriş çıkış birimlerine sahip daha çok donanımsal komponentlere ihtiyaç duyan sistemlerde kullanılır. Mikroişlemci ise, uygulama düzeyinde tasarımlar yapılan sistemlerde kullanılır. Günümüz teknolojisinde endüstriyel, askeri, sağlık sektörlerinin altında yatan teknoloji ARM (Acorn RISC Machine)’ın mimarisine sahip mikro denetleyici ve mikroişlemcilerdir. RSIC tabanlı mimariye sahip olan ARM tabanlı işlemciler düşük güç tüketimli, yüksek performans ve düşük fiyat avantajları ile gömülü sistemlerin vazgeçilmezi olmuştur.

ARM işlemci üretmez, tasarımını ve lisansını satar. Birçok üretici firma bu lisansı satın alarak kendilerine özgü mikro denetleyici ve mikroişlemci üretmektedir. Bu mikroişlemciler ve mikro denetleyiciler arasındaki farklar sistem beklentisinin doğurduğu ihtiyaç, performans ve fiyat yönünde olmaktadır. Gömülü sistemlerde kullanılan ARM tabanlı işlemcilerinin başlıca kullanım alanları ise; robotik sistemler, DC, BLDC ve indüksiyon motor sürücülerini kullanan makinalar, otomobiller, elektrikli ve hibrit araçlar, avyonik sistemler, cep telefonları, yazıcılar, uzaktan kumandalı sistemler (SCADA), dijital kameralar, klimalar, trafik ışıkları, güvenlik sistemleri vb.dir.

 

ARM’daki bu ilerleme ve gömülü sistemlerin hayatımızın her alanında karşımıza çıkması sonucunda mikroişlemci, mikro denetleyici üreten firmaların geliştirme kartlarını da ortaya çıkardı. Peki, geliştirme kartının tanımı nedir? Geliştirme kartı bir ürünü üretmeden önce deneme yapılabilmesi ve geliştirilebilmesi için yapılan elektronik kartlardır.

 

Geliştirme kartlarının avantajları;

1. Mikro denetleyicilerin açık kaynak kodları uygulama örneklerinin verilmesi geliştirme kartlarını ön plana çıkarmaktadır.

2. Yeni bir mikro denetleyici veya Integrated Development Environment (Tümleşik Geliştirme Ortamı) öğrenmek.

3. Çoğu geliştirme kartı fiyat bakımından ucuzdur ve ayrı bir güç kaynağı gerektirmemesi veya tasarımcı tarafından tasarlanan normal bir güç kaynağı ile de çalıştırılabilir olması geliştirme kartlarının önemli avantajlarındandır.

4.Geliştirme kartlarındaki mikro denetleyicilerin çoğu giriş çıkış pinlerinin boş bırakılarak bütün fonksiyonların kullanılması olanağını sunar.

5. Geliştirme kartları aynı zamanda tasarımcıyı farklı devreler yapma zorunluluğu içinde bırakarak elektronik devre tasarımı yönünde geliştirir.

 

Üzerinde durulması gereken diğer bir nokta ise geliştirme kartında bulunan mikro denetleyicinin datasheet dokümanının tamamının okunarak yazılım aşamasını kolaylaştırabileceğidir. Sonuç olarak bu kartlar, özellikle mühendis adaylar için başlangıç seviyesinde çok büyük bir adım atmalarını sağlar.

 

Geliştirme kartları çoğu zaman mikro denetleyici üreten firmalar tarafından üretilmez. Bu mikro denetleyicileri kullanan şirketler kendi geliştirme kartlarını üretmektedir. AKINROBOTICS olarak yerli ve milli robotik tasarımlarımızda kullandığımız mikro denetleyici ailesine ait farklı seri ve fonksiyonlardaki geliştirme kartlarımız özellikle günümüzde gömülü sistem çalışmalarına hız katacaktır. AKINROBOTICS’in “eğitime destek” kapsamında öğrencilere sunduğu geliştirme kartlarına uygun fiyat ile sahip olarak projelerinizi geliştirebilir yerli üretime katkı sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar