Mesleklerin Evrimi

0
498

“O kadarı da mümkün değildir” dediğimiz ne varsa o kadar mümkün oldu. Tarih tekerrür etti ve insanlığı yeniden bazı korkular sardı; Mesleklerimiz bitecek mi? Robotlar bizi yok edecek mi?

 “Mesleklerin Evrimi “

İnsanlık; varlığının başladığı zamandan günümüze kadar, ihtiyaçları doğrultusunda keşifler yaparak sürekli yeni bir şeyler üretme çabası içerisinde oldu. Öyle görünüyor ki bu durum, insanlığın sonu gelene kadar da devam edecek bir süreç. Nüfus artışına paralel olarak ihtiyaçlar da arttıkça herkesin aynı şeyi yapması yerine, farklı alanlarda kendini geliştirenler üretim sürecini organize etmeye başladılar. İşte bu noktada arz – talep çizgisi boyunca da yeni meslekler oluşmaya başladı. Hatta bazı meslekler, kişinin toplumdaki statüsünü bile belirmede etken oldu. Bir meslek erbabı olmak yetmedi; aynı mesleği seçenler arasında en iyi olma isteği ile rekabet başladı.

Sanayi Devrimi ve beraberinde buharlı makinenin icadı ile özellikle fizik gücü ile yapılan işler zamanla azalmaya başladı. İnsan gücü, yerini buhar gücü ile çalışan makinelere bırakmaya başladıkça ve artan nüfusun ihtiyacını karşılama konusunda makine gücünün daha etkili olduğu görüldükçe bazı meslekler ya yok oldu ya da sanat olarak devamlılık gösterdi. O dönemde de insanlar mesleklerini kaybetme ve aç kalma korkusuyla sanayi ve teknolojinin getirilerine karşı olumsuz tutum gösterdiler. Tıpkı şimdi olduğu gibi…

İş hayatımızdan ev yaşantımıza kadar iç içe olduğumuz pek çok kavrama artık yabancı değiliz. Öyle ki yapay zeka, insansı robotlar, endüstri 4.0, nesnelerin interneti gibi kavramlar hep gündemimizde. Teknoloji baş döndürücü bir hızla her gün hayatımıza yeni bir şeyler dahil ederken; kimileri bunun bir noktada duracağını savundu, kimileri ise bunun sonsuz bir süreç olduğunu… “O kadarı da mümkün değildir” dediğimiz ne varsa o kadar mümkün oldu. Tarih tekerrür etti ve insanlığı yeniden bazı korkular sardı; Mesleklerimiz bitecek mi? Robotlar bizi yok edecek mi?

Evet tüm bunlar kısmen doğru olsa da aslında korkulacak bir boyutu yok. Dediğimiz gibi, insanlık buna benzer bir süreçten daha önce de geçti ve bu süreç insanlığı yok etmek yerine daha da fazla geliştirdi. Mevcut sürece “İnsanlığın Evrimi” diyebiliriz. İnsanlık boyut değiştiriyor, gelişiyor. Dolayısıyla tüm yaşantımızı değiştirecek olan yeni meslekler de hayatımıza dahil olacak. Bir diğer ifadeyle meslekler de evrimleşecek. Sanayi Devrimi ile birlikte nasıl ki insan gücünü zorlayan işler makinelere bırakıldıysa, bu dönemde de insan bedenini ve hatta zihnini zorlayan işleri en aza indirecek devrimler yapılacak, yeni meslekler edineceğiz. Dolayısıyla insanoğlu yine aç kalmayacak, kendine çalışacak yeni meslekler ve alanlar yaratacaktır ki günümüzde de birçok örneğini görmemiz mümkün. Peki nedir bu meslekler?

Yapay Zeka Eğitmeni

Öğretmenlik mesleğinin evrimleşmiş hali diyebiliriz. Asıl amacı; insan davranışının ve düşünce biçiminin makinelere öğretilmesi, makinenin bağımsız düşünmesinin sağlanması ve aksiyon almalarıdır. Yapay zeka eğitmenliği geleceğin en gözde mesleklerinden biri olmaya aday görünüyor.

3D Üretim Mühendisi

Son yılların en çok konuşulan teknolojilerinden biri de 3 boyutlu yazıcılar. Özellikle sağlık, tekstil ve yiyecek gibi alanlarda önemli gelişmelere imza atacak olan bu teknoloji ile üretim kişiselleştirilebilir hale getirilecek. Üstelik çok daha hızlı ve ekonomik şekilde.

Veri Analisti

Günümüzde bile önemli yerleri olan veri analistlerinin, özellikle büyük veri konusunda yaptıkları çalışmalar geleceği şekillendiriyor. Gelecekte nesnelerin interneti ve büyük veri gibi teknolojilerde bu uzmanlara daha fazla ihtiyaç duyulacağı kesin.

İklim Mühendisi

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi problemler her geçen gün artmakta. Bu sorunlar ile ilgili ülke yönetimleri ve bireysel girişimciler gerekli adımları atmaya başladılar bile. Yakın gelecekte bu sorunun artacağı yönünde değerlendirmeler söz konusu olduğu için bu alanda profesyonel bir biçimde çalışacak uzmanları kısa bir zaman sonra görmemiz mümkün.

Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Sürekli bilgi akışına maruz kalmak, içinde bulunduğumuz çağın en büyük getirilerinden biri. Her zaman mutluymuş gibi sosyal medyada fotoğraf paylaşmak, insanların paylaşımlarına farklı tepkiler vermeyi gereklilik olarak görmek sizce ne kadar sağlıklı bir durum? Teknoloji kullanımının gelecekte daha da artacağı düşünüldüğünde, insanlar bir zaman sonra bu teknoloji yüklemesinden uzaklaşmak ya da arınmak isteyeceklerdir. Bu noktada insanlara rehabilitasyon hizmeti verecek bu işin eğitimini almış uzmanlar gelecekte hayatımızda olacaktır.

Drone Pilotu

Önceleri bir oyuncak gibi kullanılmaya başlanan, daha sonra hobi haline gelen dronelar ile artık video ve film çekimi yapılabiliyor. Henüz tam olarak mesleki özellik kazanmadığı için yalnızca drone sahibi olan insanların bazı çalışmalar yaptığını görmekteyiz. Gelecekte ise dronelar, şehir güvenliğinden tutun da paket servis hizmetlerine kadar pek çok alanda kullanılacaktır. Bu noktada drone pilotluğunun profesyonellik isteyen bir alan haline dönüşmesi kaçınılmaz.

Tüm bu sıralananların dışında, yakın gelecekte elbette aklımıza şu an getiremeyeceğimiz birçok konuda yeni meslekler oluştuğunu göreceğiz. Bundan 200 yıl önce mühendislik mesleği yoktu ama teknoloji ve sanayi ile ilgili gelişmeler nasıl ki mühendislik mesleğini ortaya çıkardıysa bundan sonraki gelişmeler de ihtiyaçlar doğrultusunda yeni meslekleri ortaya çıkarmaya devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here