Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 15 Şubat 2019 (0) (811)

PİRAMITLER

Neredeyse herkesin bir şekilde aşina olduğu bu yapıların nasıl, ne amaçla inşa edildiklerine ve tarihi süreçlerine değineceğiz. Onlarla ilgili bugüne kadar yapılmış araştırmalar doğrultusunda bu bilgileri aktarıyor olsak da, aslında bildiklerimiz okyanusta yalnızca bir damla. Üstelik dünya üzerindeki piramitler, yalnızca Mısır’da bulunan piramitlerden ibaret de değil…

Batı; uzun yıllar boyunca Roma ve Yunan uygarlıklarının, kendi uygarlıklarının temeli olduğuna inanmıştır. Ta ki bazı Avrupalı seyyahların Mısır’da kumlara gömülmüş bir şekilde, Sfenks adı verilen taştan hayvan heykelleri tarafından korunan piramitlerin ve tapınakların varlığını keşfedene kadar. Eski Mısır yazısı ve dilinin keşfinden sonra yapılan arkeolojik araştırmalar Batı’ya; Yunan uygarlığından çok daha önce Mısır’da ileri seviyelere ulaşmış bir uygarlığın var olduğunu gösterdi. Eski Mısır ile ilgili bildiklerimiz, onlardan bize kalan ve bu zamana kadar ayakta kalabilmiş devasa piramitler, mezarlar, tapınaklar, mumyalar, heykeller ve yazıtlardır. Bu kültürü inceleyen araştırmacılar; herhangi bir zaman sürecinde evrilmeden, bütün bu muhteşem yapıların birden bire ortaya çıktıklarını iddia ediyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz, hala gizemini koruyan piramitlerdir. Çünkü nasıl yapıldıklarıyla ilgili yıllardır süren araştırmalara rağmen henüz kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Mısır piramitlerinin özellikle Firavun mezarı olması amacıyla yapıldıkları düşünülüyor. Her yeni Firavun, bir önceki Firavun’un piramidinden daha büyüğünü inşa ettirmiş. 100’den fazla olduğu bilinen piramitlerin en dikkat çeken ve en meşhur olanları ise Mısır’ın Gize bölgesindeki Keops, Kefren ve Mikerinos’tur. Keops piramidi dünyanın 7 harikasından biri iken en yükseği Keops’un oğlu için yaptırdığı Kefren piramididir. M.Ö. 2558-2532 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen bu piramidin yapımında, ağırlığı 2,5 ton ile 7 ton arasında değişen taş bloklar kullanılmıştır. Piramidin yüksekliği 143,5 metredir. Bilinen en eski piramit ise 3. hanedan döneminde inşa edilmiş ve rahip Imhotep tarafından tasarlanmış olan Basamaklı Piramit’tir. M.Ö. 2630-2612 yılları arasında inşa edildiği düşünülen piramidin yüksekliği 62 metredir.

 

Bilim insanları bu piramitlerin nasıl yapıldıklarıyla ilgili araştırmalarını halen sürdürüyor. Yaygın bir inanışa göre; piramitlerin yapısı o kadar karmaşık ve gizemli ki, yapıldıkları döneme bakıldığında insan gücüyle ve bilgisiyle yapılmış olmaları mümkün görünmüyor. Bundan dolayı da dünya dışı varlıklar vasıtasıyla inşa edildikleri düşünülüyor. Bilim insanlarının son bulguları ise bu yapıların tamamen insan gücü ile yapıldığı yönünde. Bir araştırma esnasında bulunan ve 3000 yıllık olduğu saptanan, piramit inşasında üst düzey görev almış Merer isimli bir Mısırlının günlüğünde konuya ışık tutacak önemli notlar görüldü. Bu günlüğe göre; 2,5 tonluk dev kireçtaşı ve granit bloklar, Nil Nehri üzerinde sandallarla taşındı ve piramitlerin yapıldığı bölgeye getirildi. Sandallar iple birbirlerine bağlıyken, Eski Mısırlı mühendisler de geçiş için nehir kıyısındaki bir limandan piramidin inşa edileceği Gize’ye doğru kanal açtılar. 800 kilometre öteden su üzerinde getirilen taşlar bölgeye bu şekilde kolayca taşınmış oldu. Bu iş esnasında binlerce işçi görev aldı ve toplamda 170.000 ton ağırlığında taş getirilmiş oldu. Taşlar üst üste sıralandıkça yapı yükseldi ve artık üst sıralara taş taşımak zorlaştı. Buna çözüm olarak ise piramit tabanından yukarıya doğru hafif eğimli rampalar yaptılar. Taşları bu rampalar üzerinde taşıyıp yükselttiler. Kefren piramidinin en tepesindeki taşın 36 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu taş oraya rampa üzerinden mi yoksa başka bir şekilde mi getirildi bilinmiyor.

Bir başka araştırma sonucu ise bu piramitlerin yapımında on binlerce insanın çalıştırılmadığı yönünde. Arkeolojik bulgular; taşları yerinden çıkartmak için 1200, taşların her birini çekmek için ise 20 insan çalıştığı yönünde. Yine bu araştırmanın sonucuna göre bu insanlar köle değildi ve para ile çalışan ücretli işçilerdi.

Bazıları devlete ödeyecekleri vergi

karşılığında bu işte çalışıyordu.

Piramitlerin gizemiyle ilgili bugüne kadar çeşitli iddialar gündeme geldi. Bunların en bilinenlerini şöyle sıralayabiliriz;

• Piramit hangi Firavun adına yapıldıysa onun mezar odasına, doğduğu ve tahta çıktığı günler olmak üzere yılda iki kez güneş girer.

• İçerisinde bulunan mumyalar ilk kez incelendiğinde, üzerlerinde radyoaktif maddeler bulunmuş ve bu sebeple 12 bilim insanı kanserden ölmüştür.

• Sebebi hala çözülememiş bir diğer durum ise piramitlerin içerisinde ultra sound, radar ve sonar gibi cihazlar çalışamamaktadır.

• Kirletilmiş suyu birkaç gün piramidin içinde beklettiğinizde, suyun arıtılmış olduğunu görebilirsiniz.

• Çöp bidonu içindeki yiyecek artıkları, piramit içerisindeyken etrafa hiç koku yaymadan mumyalaşır.

• Bitkiler piramit içerisinde normalden çok daha hızlı büyürler.

• Piramidin içine konulan süt birkaç gün taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.

• Araştırmacıların birçoğu, bazı odalarında ne olduğu bugüne kadar bilinemeyen piramitlerin içerisindeki labirentte ya kayboldular ya da birkaç tur atıp aynı yere tekrar döndüler.

 

En başta da belirttiğimiz üzere dünya üzerindeki piramitler yalnızca Mısır piramitlerinden ibaret değil. Aslında piramit yapısına benzer mezar biçimi yüzyıllar önce Anadolu’da da yapılmış. Frigler’in ölülerini huzura kavuşturmak amacıyla yaptıkları tümülüsler, piramitlerle benzer yapılara sahiplerdi. Ancak piramitler gibi özenli bir mimari yapıları yoktu. Yalnızca toprak altına yapılan mezar odasının üzerine taş ve toprak yığarak tepe biçimi oluşturuluyordu.

Çeşitli ülkelerde farklı şekillerde ve malzemelerden inşa edilmiş piramitler görmek mümkün.

• İtalya’nın Roma kentinde M.Ö. 100’lü yıllarda inşa edilen Cestio Piramidi

• M.Ö. 500’lü yıllarda Çin’in Luoyang ve Xi’an bölgelerinde inşa edilen Çin Piramitleri

• İspanya’da bulunan Guimar Piramitleri

• Sudan’da M.Ö. 2600-300 yılları arasında inşa edilen Nubai Piramitleri

• Meksika’da Aztekler tarafından yapılmış Ay ve Güneş Piramitleri

 

Her ne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde piramitler mevcut olsa da, Mısır’da halen yeni yeni piramitler keşfedilmektedir. Yakın bir zamanda dünyanın yörüngesindeki uyduların, kızılötesi teknoloji ile çektikleri fotoğraflarda Mısır’da kumlar altında 17 adet daha gün yüzüne çıkmayı bekleyen piramit olduğu görüldü. Eski Mısır’dan bize kalan eserler bizi hayrete düşürmeye yetiyordu ancak çok daha fazlası da var. Bu piramitlerle birlikte 1000 mezar ve 3000 antik dönem evi de aynı bölgede yer alıyor.

Her gizemli olayın veya yapının, halk arasında yaygınlaşmış tuhaf hikayeleri vardır ve bunlar genellikle yüksek hayal gücü ürünleridir. Anlaşılan o ki Eski Mısır ya da bir diğer ifadeyle Antik Mısır, daha uzun yıllar bizi şaşırtmaya ve büyülemeye devam edecek. Ancak piramitlerle ilgili de efsaneleri değil, bilim insanlarının somut araştırmalarını takip etmek en doğrusudur…

Benzer Yazılar