Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 15 Şubat 2019 (0) (4372)

TRT SES SANATÇISI Mehsem ÖZŞİMŞİR ile Müzik Üzerine Röportaj

Mehsem ÖZŞİMŞİR kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İzmir’de doğdum. 7 yaşında ailemin desteğiyle TRT İzmir Radyosu’nun Çocuk Korosu sınavını kazandım. Çok küçük yaşta müzikle tanıştım. Ortaokul ve Lise yıllarında da Gençlik Korosu’nda müzik eğitimime devam ettim. 21 yıldır devam eden ve artık bir marka olan “Akşam Sefası” Programı’nın solistiyim. TRT Müzik ekranlarında her Cuma akşamı saat 21.00’de büyük bir keyifle izleyicilerimizle buluşuyorum. Ayrıca sahne ve konser organizasyonları da devam ediyor. Her şeyin üstünde anneyim. 12 yaşında bir oğlum var. Kendisi çok yetenekli bir lisanslı futbolcu, şu an hayatım ona destek olmakla ve onun öğrenim hayatıyla geçiyor…

TRT ile nasıl tanıştınız? Musiki ile ilk buluşmanız nasıl oldu?

Annem ve babamın amatör Türk Sanat Müziği korolarına devam etmesi benim de Türk Sanat Müziği’ne gönül vermeme sebep oldu. Bu sayede lise öğrenimim bittikten sonra Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünü kazandım. Henüz hazırlık sınıfındayken TRT İzmir Radyosu’nun açtığı “akitli ses sanatçısı” sınavını kazandım. Çok genç yaşta “Radyo Sanatçısı” olma şerefine eriştim. 2002 yılında asli kadroya geçtim. 2010 yılında TRT İstanbul Radyosu’na tayin oldum.

Sizi en çok etkileyen konser ve proje hangisi oldu?

TRT ekranlarında yayınlanan birçok konser programında yer aldım. Kuşkusuz halen yayında olan Akşam Sefası projesi en özel olanıdır. Artık bir marka olduk. Hayatımdaki en güzel proje. 4 yıldır Bakırköy Mehsem ÖZŞİMŞİR Türk Sanat Müziği Korosu’nun şefliğini üstleniyorum. Amatör koromuzla birbirinden güzel konserler vermeye devam ediyoruz.

Türkiye’deki Türk Sanat Müziği dinleyici kitlesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de harika bir Türk Sanat Müziği dinleyicisi var. Onlar bizim baş tacımız ve gerçekten fanatikler. Yıllardır ciddi bir reyting oranına sahip programımızdan ve bizlere gösterdikleri engin sevgi ve saygıdan da, Türk Sanat Müziği’nin dinleyicisini kaybetmediği sonucu ortaya çıkıyor. Tüm Türk Müziği dinleyicilerimize en derin saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Ekranlardaki sanatçılar ile Türk Musikisindeki sanatçılar arasındaki fark nedir?

Biz zaten ekranlarda olan Türk Müziği Sanatçılarıyız. Türk Müziği’ni gençlere sevdirmek, aldığımız bayrağı yeni nesillere teslim etmek bizim görevimiz diye düşünüyorum.

“TRT Sanatçısı” statüsüne erişebilmek için, geçilmesi gereken aşamalar nelerdir?

TRT Sanatçısı olmak hiç kolay değil. Biz kadromuzu alana kadar 12 sınava girdik. Her sene sınav olduk. TRT sanatçıları hem radyoda hem de televizyonda, dinleyicilerine en güzel Türk Müziği eserlerini sunarlar. Tüm hafta Radyo ve Televizyon arasında koşuşturmakla geçer mesaileri. Ben ve ekibim, her hafta program için Ankara’ya seyahat ediyoruz. Sürekli bir yoğunluk içindeyiz.

Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı olarak yeni katılacak musiki gönül dostlarına önerileriniz nelerdir?

Türk Sanat Müziği engin bir denizdir. Eğer profesyonel olarak uğraşacaklar var ise; eğitim almalarını ve çok çalışarak yola devam etmelerini tavsiye ediyorum. Amatör olarak devam edeceklere de, amatör korolara katılmalarını ve keyifle Türk Müziği’nin en güzel şarkılarını öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

Sosyal medya ile aranız nasıl?

Sosyal medya ile aram çok iyi… Instagram, Facebook, Twitter adreslerimden bana ulaşabilirler. Ayrıca hayranlarımın kurduğu Facebook hayran sayfama da ulaşabilirler.

Konya’da AKINSOFT tarafından açılan Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

AKINSOFT bence harika yazılımlarla, sektörde çok ama çok başarılı projelere imza atıyor. İnsansı robot projesi harika bir fikir ve dünya çapında çok başarılı olacağından eminim. Sanata ve sanatçıya verdiği destekler de bizleri çok mutlu ediyor.

AKINROBOTICS tarafından üretilen insansı robotları hayatınızda görmek ister misiniz?

Tabii görmek isterim, hayatımıza harika bir dokunuş olur ve büyük bir kolaylık getirir.

Son olarak INOVAX okurlarına neler söylemek istersiniz?

INOVAX okurlarına sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Türk Sanat Müziği’ne, sanata ve sanatçıya verdikleri değer için sonsuz teşekkür ediyorum.

Benzer Yazılar