Biyografi AKINSOFT 15 Şubat 2019 (0) (1040)

Türkiye’nin İlk Kadın Pilotu Sabiha GÖKÇEN

Sabiha GÖKÇEN
– Türk Hava Kurumu’nun bir numaralı Övünç Madalyası ve beratı

– Yugoslav Ordusunun en büyük nişanı olan Beyaz Kartal Nişanı ve ordu brövesi
– Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 50. yılında TBMM’deki törende verilen mesleklerinde öncü kadınlar plaketi,
– Selçuk Üniversitesi fahri doktorluk payesi,
– 1989 yılı Türk Hava Kurumu altın madalyası
– 1991’de Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun havacılığın bütün dallarında üstün başarı gösteren havacılara verdiği FAI altın madalyası
– 1996’da ABD’nin Maxwell Hava Üssü’ndeki törende “Dünya Tarihine Adını Yazdıran 20 Havacıdan Biri” unvanı

Türkiye’nin İlk Kadın Pilotu

Türkiye’nin ilk kadın pilotu, dünyanın ise ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de manevi kızıdır. Türk kadınlarının öncüsü Sabiha Gökçen, başarıları ve aldığı ödüller ile alanının en önemli isimlerinden olmuş ve İstanbul’da bulunan Uluslararası Sabiha Gökçen Havaalanı’na ismi verilerek onurlandırılmıştır.

22 Mart 1913 tarihinde Bursa’da doğan Sabiha Gökçen, Bursa Vilayet Başkatibi Hafız Mustafa İzzet Bey ile Hayriye Hanımın kızı olarak dünyaya gelir. Anne ve babasının ölümünün ardından küçük yaşta hem öksüz hem yetim kalan Gökçen ağabeyi tarafından büyütülür. 1925 yılında henüz 12 yaşında iken, Bursa’ya ziyarete gelen ATATÜRK’e ulaşarak okumak istediğini iletir. Kendisine bu talebi ileten Gökçen’in zor şartlar altında yaşadığını gören ATATÜRK de, ağabeyinin izni ile Sabiha’yı evlat edinerek Ankara’ya götürür. 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun çıkması ile ATATÜRK, Sabiha’ya Gökçen soy ismini verir. Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde eğitim gören Sabiha Gökçen, 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girer. Burada geçirdiği başarılı öğrenim hayatından sonra, beraberindeki 7 öğrenci ile yüksek planörcülük kurslarına katılmak üzere Sovyetler Birliği’ne gönderilir. Orada yüksek planörcülük eğitimini de başarı ile tamamlayan Gökçen, yurda döndükten sonra 1936 yılında Eskişehir Askeri Hava Okulu’na giriş yapar. Hava okulunda aldığı özel eğitimden sonra ise askeri pilot olur.

Eskişehir birinci tayyare alayında staj yaptığı dönemde, avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçuş yapar. 1937’de Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın da katıldığı bir tören ile kendisine Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası verilen Gökçen, askeri uçuş brövesini de 30 Ağustos 1937 tarihinde alır.

1938 yılında Balkan devletlerinin davetlisi olarak uçağı ile Balkan turu gerçekleştiren Gökçen, Türkiye’ye geri dönüşünün hemen ardından Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na Başöğretmen olarak tayin edilir ve 1955 yılına kadar da bu görevine devam eder. 1953 ve 1959 yıllarında kendisine gelen davet üzerine Amerika’ya giderek Türk toplumunu ve Türk kadınını tanıtma çalışmalarında bulunur.

Hayatı boyunca yirmi iki değişik hafif bombardıman uçağı ve akrobatik uçak ile uçuş gerçekleştiren ve birçok ödülün de sahibi olan Sabiha Gökçen 1991 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu Altın Madalyası’nı alır. 1996 yılında “Kartallar Toplantısı”nın onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava Üssü’ndeki törende, dünya tarihine adını yazdıran yirmi havacıdan biri seçilerek kariyerinin en büyük ödülünü alır. Ayrıca Gökçen, bu ödüle layık görülen ‘ilk ve tek kadın havacı’ unvanının da sahibi olur.

 

Son uçuşunu 1996 yılında 83 yaşındayken Fransız Pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağı ile yapan ve dünyanın bütün kadın pilotları için bir ilham kaynağı olan Sabiha Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde yani doğum gününde Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayata veda eder.

 

Benzer Yazılar