4 AYAKLI ROBOT “ARAT” ARAZİDE

0
693

Her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlanan ve yük taşıma özelliğine sahip olan ARAT, arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek.

Bilişim ve robotik teknoloji alanında yaptığımız çalışmalarla insanlığa değer katmaya, geleceğin dünyasını inşa etmeye devam ediyoruz. AKINSOFT bünyesinde kurmuş olduğumuz Türkiye’nin Yerli Robotik Markası AKINROBOTICS, seri üretime geçtiği 2017 yılından bu yana bilime, insanlığa hizmet amacıyla yenilenerek büyümeye ve yeni projeler üretmeye devam ediyor. Bu projelerin en yenisi 4 ayaklı arazi robotu “ARAT”.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sayıda AROS (AKINROBOTICS OPERATING SYSTEM) adını verdiğimiz Yerli Robot İşletim Sistemi’mizi kaleme almıştım. Bu sayımızda 2017 yılında açılışını gerçekleştirdiğimiz Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS’de son projemiz olan ARAT’ı sizlerle paylaşmak istiyorum. ARAT esasında arazi için tasarlamış olduğumuz 4 bacaklı, ‘biyomimikri’ bilimi ile tabiatı kopyalayıp bir denge unsuru oluşturan ve çok rahat bir şekilde arazide hareket edebilme imkanına sahip olan ve tamamen yerli imkanlar ile geliştirmiş olduğumuz bir prototip. Sahip olduğu 4 ayak ile dengede kalabilme ve yürüyebilme özelliğine sahip olan ARAT, 4 motordan oluşan boyun yapısı sayesinde gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahip. 17 adet eklemden oluşan ARAT 39 kg ağırlığa, 102 cm yüksekliğe, 134 cm boya ve 43 cm genişliğe sahip. Aynı zamanda 86 adet sensörle donanımlı hale getirilmiş ve arazide 30 kg yük taşıyabilecek bir mimarisi olan ARAT’ın en önemli unsuru, üretim amacına paralel olarak arazide hareket edebiliyor olması. Şimdilik 1,5 kg’lık yükleme/taşıma kapasitesine sahip olan ARAT üzerinde mevcut olan stereo vision kamera vasıtasıyla derinlik algılayabilme, çevresinden gelen sesin yönünü tayin ederek o yöne doğru yönelebilme ve ayrıca bu yürüme doğrultusunda önüne çıkabilecek engellerden uzaklaşma ya da o engelleri aşabilmek için strateji geliştirme özelliği mevcut. Barındırdığı algılama sistemi ile sesli komutları algılayabiliyor ve bu komutlara karşılık vererek iletişim kurabiliyor.

Lityum iyon pil teknolojisi sayesinde çok gelişmiş bir pil ömrüne de sahip olan ARAT, 10 saatlik aktif pil ömrü ile çalışabiliyor ve bu pil ömrü güneş panelleri ile desteklenerek daha da uzatılabiliyor. Üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz bu prototip için yaklaşık iki ay içerisinde geliştirdiğimiz ARAT serisinin 2. Prototipi diyebilirim. Şu anki testlerimiz basit arazi şartlarında yürütülmekte ama her geçen gün farklı arazi şartlarına yönelik testlerimiz yapılmaya devam edecek. Henüz prototip aşamasında olan bu çalışmamız, birkaç sene içerisinde ürün haline gelebilecek ve seri üretimine geçilerek arazi şartlarında birçok göreve atanabilecektir. Üzerinde bulunan stereo vision kamera sistemi ile derinlik algılayabilen, yol haritası oluşturabilen, aynı zamanda ‘beeken’ dediğimiz sistemle dar alanlarda ya da kapalı alanlarda adresleme yapabilme özelliğine sahip olan ARAT, yaklaşık 10 cm kadar hassas bir alanda çalışma gerçekleştirebilme özelliğine sahip. Ses sistemi ile etrafı dinleyebiliyor ve sesin nereden geldiğini algılayıp ona göre yol belirleme ya da strateji oluşturma görevlerini yerine getirebiliyor. Bu noktada akıllara hız konusu gelebilir. Bu prototip henüz istenen hızda değil ama üzerinde çalışmalar devam etmekte. Bir sonraki serimizde motorlarımızın hızlandırılması suretiyle de ARAT’ın hızının artırılması hatta dörtnala gidebilmesi şeklinde projelerimiz ve algoritmalarımız geliştirilmeye başlandı.

Değişen dünya şartları ve gelişen teknoloji hayatın her alanında birtakım ihtiyaçları da beraberinde getirmekte. Bu ihtiyaçların bir sonucu olarak geliştirilen 4 ayaklı ARAT da, arazi robotu olarak geliştirildi ve her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Yük taşıma özelliğine sahip olan ARAT arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Üzerine herhangi bir uydu bağlantı sistemi kurulduğu zaman ARAT, arazide insandan bağımsız olarak kilometrelerce yol alabilecek ve eğer gün ışığından yararlanarak kendini şarj ederse yoluna devam edebilecek.

Yerli ve Milli üretimin öneminin her geçen gün daha da anlaşıldığı bir ortamda özellikle belirtmek isterim ki, biz öncelikle kompanetlerimizi kendimiz üretiyoruz. Akıllı servolar dediğimiz, boşluksuz yüksek tork üretebilen servolarımızı kendi bünyemizde geliştiriyoruz. Bunlara Türkiye’nin ilk yerli servoları diyebiliriz. Üzerinde yaklaşık 10 yıllık bir Ar-Ge sürecimiz oldu ve akabinde yazılımlarımız ile elektronik devre sistemlerimizi geliştirdik. Tamamen yerli imkânlar ile geliştirdiğimiz ARAT da yaklaşık 2 ay gibi bir süre içerisinde geliştirilerek bu noktaya kadar getirildi ve gelişimi de devam ediyor. Firma olarak bünyemizde 160’a yakın personelle çalışmaktayız. Özellikle bu proje içerisinde 60’ın üzerinde mühendis düzeyinde nitelikli personel çalışmakta ki sadece ARAT değil, onun dışında da geliştirme süreci devam eden birçok projemiz var. Mini Ada, Ada Gh6’lar, tarım robotu ve AKINCI dediğimiz yürüyebilen Bpet robotlar gibi.

Bugün geldiğimiz noktada teknolojiye sahip olan milletler büyük bir hızla gelişim gösterirken, ileri teknolojide söz sahibi olamayanlar ise gelişmiş ülkelere bağımlı hale geliyor. Dolayısıyla ülkelerin rekabet güçlerinin tek anahtarı teknolojidir ki, bir ülkenin dünya ekonomisinden pay alabilmesindeki en belirleyici faktör; bilim ve teknoloji alanında sahip olduğu üstünlük ve Ar-Ge’ye yapmış olduğu yatırımlardır. Tam da bu noktada teknolojik bağımsızlık olmadan, tam bağımsızlığın olamayacağı unutulmamalıdır. Zira günümüzde toplumları yönetmek, bilgiyi yönetmektir, bilgiyi yönetmekte ancak teknolojiyle mümkündür. İşte bu düşünceden hareketle yaptığı çalışmalarla ülkemizde birçok ilki gerçekleştirmiş olan AKINROBOTICS olarak bizler de ülkemize ve topraklarımıza karşı taşıdığımız sorumluluk bilinciyle robotlarımızı daha da geliştirebilmek adına çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Yüksek teknoloji yolunda gerçekleştirdiğimiz projelerle hızla ilerlemeyi sürdürürken, yeni projelerimiz ile bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz.

Dr. Özgür AKIN
AKINSOFT – AKINROBOTICS
Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here