Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Melikşah UTKU ile Teknoloji Üzerine…

0
96

Teknoloji ile aranız nasıl? Yeni trendleri takip edebiliyor musunuz?

Dünya inovasyon ve teknoloji ağlarıyla geleceğini örerken, hemen her alanda dijitalleşme ve teknolojiyi kullanarak mükemmel müşteri deneyimi sunmak piyasa aktörleri için gelecekte var olabilmenin ön koşulu haline geldi. Bu amansız değişim ve dönüşüm çağında, bu dönüşüme kayıtsız kalmamak için elbette bizler de yerelde ve küreseldeki her türlü gelişmeyi ve en güncel trendleri yakından takip ediyoruz. Hatta birçok alanda da teknolojik dönüşüme liderlik yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Bilgi nasıl ticarileştirilebilir? Genç girişimcilere ne söylemek istersiniz?

Salt bilgi ve fikir sahibi olmanın bir anlamı var elbette; ama değer üretme aşaması bambaşka bir evre. Girişimciye düşen, fikir aşamasında üretkenliğini koruyup; o fikri en önemli safha olan yenilikçi bir çıktıya, ürüne dönüştürmek. Bunun formülü ise sabretmek ve gayret etmekten geçiyor. Gençlere tavsiyem; bilgiyi işleyip çözüm önerileri şekillendirin, sürekli değişim ve gelişim mottosuyla denemeye devam edin. Hata yapmaktan korkmayın, fakat hatada ısrar etmeyin. Unutmayın, hatada ısrar etmek başarısızlığı, hatadan ders çıkarma ise başarıyı getirir. Medeniyetimizin ve insanlığın yetiştirdiği önemli mucitlerden biri olan Cezeri’nin bu noktadaki sözü de çok önemlidir. Kendisi şöyle demektedir. Denenmemiş her bilgi doğru ile yanlış arasında asılı kalır. Benim de gençlere tavsiyem, deneyin, deneyin, yine deneyin.

Bugün Türkiye’de finans sektöründe kullanılan ileri teknoloji ne durumda?

Türk finans sektörünün son dönem dijital teknolojilerine birçok Avrupa ülkesinden daha hızlı adapte olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ödeme sistemleri, mobil bankacılık, online krediler gibi hizmetlerde Avrupa’nın ilerisindeyiz. Anlık para transferi, yeni müşteri ekleme ve diğer dijital çözümlerde dünyayla rekabetin de ötesinde öncü konumundayız. Türk bankacılık sektörü son zamanlarda attığı cesur adımlarla ülkemiz için adeta bir teknoloji kuluçka merkezi olmaya başladı. Dijital dönüşüm, basit müşteri ara yüzleri, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleriyle pazarlama alanında da çığır açıyorlar. Türk bankalarının açık bankacılık (API) uygulamaları, robotik ve yatay zekâ kullanımına yönelik çalışmaları hepimizi heyecanlandırıyor.

Günümüzde teknolojik gelişmeler ile ortaya çıkan finansal yenilikler neler?

Bankalar para transferini blockchain gibi teknolojiler sayesinde bambaşka bir evreye taşıyabilirler. Albaraka olarak biz de yurtdışından kolay para transferi sağlayan yeni bir Fintech geliştirdik. Sektörün bu konuda yeni gelişmeler için istekli olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Ayrıca uzun vadede bankacılık sektöründe yapay zekânın desteklemediği bir müşteri odaklılık düşünemiyorum. Yeni nesil de bunu talep ederek geliyor. Örneğin, chatbotları ele alalım. Mobil şubede chatbota söylenerek verilen bir EFT talimatının da ötesinde, chatbotun bize fatura ödememizi hatırlattığı yahut birikimlerimizi değerlendirdiğimiz yatırım hesabımızı farklı bir üründe değerlendirerek daha kârlı sonuçlara ulaşabileceğimizi önerdiği bir gelecek, inanın çok uzak değil.

Yapay zekâ destekli yeni ödemeli sistemler hakkında ne söylemek istersiniz?

Yapay zekâ kullanımı dijitalleşmenin, teknoloji adaptasyonun ve Z kuşağına seslenebilmenin olmazsa olmazlarından biri haline geliyor. Chatbotlar, robot finansal danışmanlar, organizasyonların otomatize işlerini daha kolay ve masrafsız hale getiren yapay zekâ uygulamaları şimdilik gelişim sağlanan alanlardan. Finansal danışmanlığın, fraud işlemlerinin, ödeme sistemlerinin ve regülasyon uygulama alanlarının yapay zekâyla kayda değer bir ilerleme kat edebileceğini düşünüyorum.

Gelişen teknoloji, bankacılıkta işgücünü nasıl dönüştürüyor?

Teknoloji geliştikçe yeni teknolojileri kullanabilen ve bunları geliştirebilen insanlara olan ihtiyaç günden güne artıyor. Artık operasyonel ve rutin iş becerilerinden ziyade daha stratejik ve yenilikçi yetenekler ön plana çıkıyor. Bankalar geçmişe kıyasla daha dinamik ve gelişime açık kişilerle çalışmayı tercih ediyor. Fiziksel kanallardan dijital kanallara geçiş sebebiyle özellikle bilgi teknolojileri, dijital kanallar ve strateji ekiplerine olan ilgi ve ihtiyaç giderek artıyor. Gelişen teknoloji, sektörde mobil çalışma ve esnek çalışma uygulamalarına imkân tanıyor.

Finansal teknoloji (Fintech) sayesinde rekabet edilebiliyor mu?

Finansal teknolojilerin önümüzdeki dönemde sektördeki rekabet üzerinde önemli ölçüde belirleyici olacağına inanıyorum. Bu doğrultuda bizler de gerek doğrudan fintechler kurma yoluyla gerekse diğer fintechlerle işbirlikleri gerçekleştirerek bu alana büyük yatırımlar yapıyoruz. Girişimcileri ve finansal teknoloji şirketlerini rakip olarak değil, kazan kazan ilişkisiyle birlikte değer üretebileceğimiz potansiyel paydaşlar olarak görüyoruz. Bu işbirlikleri sayesinde bankacılık süreçlerimizi ve hizmetlerimizi farklılaştıracağımıza inanıyoruz.

Alanınız da kariyer yapmak isteyen gençlere önerileriniz neler?

Bankacılık sektöründeki hızlı dönüşüm, sektörde çalışan insanları da fazlasıyla etkiliyor. Sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerimize tavsiyem, kendilerini yeni teknolojiler özellikle de dijital servisler konusunda sürekli güncel tutmaları ve bu teknolojilerin takipçisi, kullanıcısı ve hatta mümkünse geliştiricisi konumunda olmaları, kritik ve eleştirel düşünme yeteneklerini beslemeleridir. Gençler genç ve yenilikçi fikirleri sayesinde dijital dünyaya ve diğer iş süreçlerine büyük katkılar sağlayabilirler. Bu katkıları üretebilmenin yolu özgünlük, yaratıcılık ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesine bağlı. Diğerlerinden farklı düşünüp yeni değer önerileri sunabilen gençler iş dünyasında kendilerini farklılaştıracak ve ayrıcalıklı kariyer yolları izleyeceklerdir. Gençlere, bu durumun farkında olup ona göre çalışmalarını öneririm.

AKINSOFT tarafından açılan dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS hakkında düşünlerinizi alabilir miyiz?

Ülkemizin yarınları için umut verici olan böyle adımlar atılması takdire şayan. Yerli imkânlar kullanılarak hayata geçen bu fabrikanın ülkemizin Endüstri 4.0 çağına adaptasyonu ve bu teknolojilerin sadece tüketicisi değil, üreticisi ve ihracatçısı olma hedefine katkı sağlayacağına inanıyor ve bu hedef doğrultusunda çalışan herkese teşekkür ediyorum.

AKINROBOTICS tarafından üretilen insansı robotları hayatınızda görmek ister misiniz?

İnsansı robotların yakın bir gelecekte hepimizin hayatına gireceği aşikâr. Bu robotlar, bazı insanlarca zannedildiği gibi insana olan ihtiyacı ortadan kaldırmak veya onları işinden etmek için değil, aksine insan hayatına değer katmak için geliyorlar. Bu anlamda yerli ve milli imkânlarla üretilen, deyim yerindeyse bizden birileri olarak programlanan insansı robotları hayatımızda görmeyi arzu ederim ve toplum olarak da onlarla iyi anlaşacağımızı umuyorum.

Son olarak INOVAX okurlarına ne söylemek istersiniz?

Değişim, kaçınılmaz bir olgu. Ayakta kalabilmek için değişime inovasyon yoluyla ayak uydurabilmek gerekir. Değişim rüzgârları eserken tabiri caizse duvar ören değil de yel değirmeni yapanlar ancak kendilerini geliştirerek ayakta kalabilirler. Bu yüzden inovatif olmaktan asla geri durmamalı, bu doğrultuda gerektiğinde hızlı ve çarpıcı adımlar atabilmeliyiz.

Teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here