150 yıllık bir süreç sona erdi: Zincirsiz, şaftlı, GPS’li, tork ölçerli elektrikli bisiklet satışa sunuldu

Bisiklette yeni bir devir başladı. 150 yıldır gidon, pedal ve zincirden oluşan bisiklet devrini sona erdiren bir gelişme yaşandı. Bir Hollanda firması; içinde GPS, radyo, tork ölçme ve eğim sensörü olan, pedaldan aldığı gücü zincir yerine şaftla arka tekere aktaran elektrikli bisikleti piyasaya sürdü. ‘Volta’ isimli yeni nesil bisiklet, pedalla üretilen gücü arka tekerin göbeğine zincir yerine bir şaftla aktarıyor. Arka tekerdeki büyük boyutlu göbeğin içinde 250 wolt elektrik motoru, bu motorun ürettiği elektrikle otomatik olarak şarj olan 160 WH akü bulunuyor. Arka tekerin göbeğinde ayrıca kontrolör, bluetooth, GPS, radyolar, tork, eğim ve ritim ölçer sensörler yer alıyor. İki ay önce Hollanda’da yaklaşık 4 bin dolar fiyatla satışa sunulan elektrikli bisiklet Volta’nın sessiz, temiz, arızalanma ihtimalinin az olduğu ve ömür boyu bakım gerektirmediği kaydedilirken motorunun ise bir İtalyan firması tarafından üretildiği belirtildi. Elektrik motorunun devreye girmesi için bisikletin hızının 10 kilometreye çıkması gerekiyor. Pedalın iki kere geri çevrilmesiyle motor şarj olmaya ve aküyü şarj etmeye başlıyor. Pedalın geri çevrilmesi bisikletin hızını azaltırken, akünün de dolmasını sağlıyor.

Firma, istendiğinde bisiklete hidrolik fren sistemi de monte ediyor. Bisiklet motorlarının Turbo, E-Bike, Range 1, Range 2, Range 3 ve Off modelleri bulunuyor. Turbo motorun menzili tam zamanlı pedallı olarak 35 kilometre iken Range 3’te ise mesafe 90 kilometreye çıkıyor. Seçilen Mod’a göre bisikletin elektrik motorunun mesafesinin 160 kilometre olduğu belirtildi. Avrupa’da maksimum bisiklet hızının 25 kilometre ile sınırlı olduğu kaydedilirken, bisikletin en konforlu sürüşünün saatteki
hızı 18 – 22 kilometrede elde edildiği belirtildi. 22.5 kilogram ağırlığındaki bisikletin iki dakika durması halinde motor çalışmayı durduruyor. Bisikletin eğim sensörünün eğim tespit etmesi durumunda ve kaza halinde de motor otomatik olarak duruyor. Bisiklet, çalınması durumunda uzaktan da durdurulabiliyor. 2022 yılına kadar yıllık 300 adet olmak üzere bin bisiklet satılması hedefliyor.

Benzer Yazılar