Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 08 Ağustos 2019 (0) (969)

DİGİTAL PLANET GENEL MÜDÜRÜ EVREN DEMİRBAŞOĞLU ile e-DÖNÜŞÜM ÜZERİNE

Digital Planet kuruluş sürecini bizlere anlatabilir misiniz? Bu alana yönelmenizi sağlayan etkenler nelerdir?

Digital Planet olarak 2000 yılından beri yeni teknolojilerle iş dünyasına, KOBİ’lere yenilikçi çözümler üreten bir AR-GE şirketi olarak hizmet veriyoruz. e-Dönüşüm sürecinin gelişmesine öncülük ederek Türkiye’de e-Fatura resmi olarak kullanılmaya başlanmadan önce, e-Fatura konseptini ilk kez uygulamaya geçirdik. “Kişiselleştirilmiş Akıllı Doküman” kavramı altında ödüllü ilk yüksek sıkıştırmalı dijital doküman arşiv teknolojisini Türkiye ile tanıştırdık. Bunların yanında platform bağımsız ve herhangi bir yazılım entegrasyonuna ihtiyaç duymadan dokümanları sıkıştıran bir platform olarak lanse ettiğimiz “CUTU”, mobil ödeme platformumuz “PayALL” ve birçok yeni ürünümüz ile pazardaki yönlendirici ve yönetici konumumuzu güçlendirdik ve güçlendirmeye devam edeceğiz.

Ürün ve hizmetleriniz neler? Digital Planet’i farklı kılan özellikler?

e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-Makbuz, e-Bilet, e-İmza ve KEP ürünleriyle ‘’kağıtsız ofis’’ anlayışını destekleyen hizmetler sunuyoruz. Digital Planet olarak; yıllık 1 milyar e-Arşiv Fatura işleme hacmimiz ile Türkiye’de e-Dönüşüm sektörünün en büyük e-Fatura platformlarından biri ve Avrupa’nın da ilk üçü arasında yer alıyoruz. Özellikle e-Dönüşüm ürünlerimiz ile kurum içi süreçleri değiştirmeden, 200’ün üzerinde ERP, genel muhasebe, ön muhasebe ve e-Ticaret yazılımı yapan firmalar ile iş ortaklığı havuzumuz sayesinde, şirketlerin e-Dönüşüm’e geçişlerinde kolay ve hızlı entegrasyon sağlıyoruz. Bunun yanında, 7/24 destek ve %99’a yaklaşan kullanıcı memnuniyeti ile her geçen gün artan müşteri sayımıza cevap verebilen güçlü bir alt yapıya sahibiz.

Sektörün dünya genelindeki durumunu nedir? Dünya ile kıyasla ülkemiz ne konumda?

e-Fatura’nın dünya ülkelerinde kullanılmaya başlanması büyük şirketlerin farklı coğrafi bölgelerde kendi işletim sistemlerini kurarak çalışması olarak gösterilebilir. Veri değişiminde semantik veri modellerinin gelişimi ancak 1990’lı yılların başlarında gerçekleşmiştir. Dünyada bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan dönüşümler ve internet ağlarının gelişimi ile elektronik fatura değişiminde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Genelde kamu öncülüğünde geliştirilen uygulamaların başarısı yüksek olmuştur. Elektronik fatura paylaşımında lider ülkelerde, kamuya gönderilen faturaların e-Fatura olması zorunludur.

Dünyada e-Fatura Uygulamaları

• Avusturya; Büyük şirketler tarafından yaygın kullanılmaktadır. Uzun dönemli hedef e-Fatura’yı yaygınlaştırmaktır.

• Belçika; Otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve perakendecilik sektörleri yaygın kullanmaktadır.

• Finlandiya; e-Fatura çalışmaları e-Fatura platformu tarafından yürütülmektedir. Amaç, kullanımı standart bir hale getirmektir.

• Hollanda; Perakende, Telekom, elektrik, su ve gaz işletmeleri yaygın kullanmaktadır.

• Almanya; Avrupa’da e-Fatura’yı en yaygın kullanan ülke olan Almanya’da büyük ağırlık bankacılık sektöründe

• İsveç; 2008’den bu yana kamunun tüm tedarik ihtiyacında e-Fatura kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

• İtalya; Kamu idarelerinin e-Fatura’nın yanında diğer faturaları kabul etmesi ve e-Fatura olmadan herhangi bir ödeme yapması engellenmiştir. Amaç, şirketler arasında da e-Fatura’nın yaygınlaşmasıdır.

• Danimarka; 2005’ten itibaren kamu sektörü tüm tedarik ihtiyacı için e-Fatura kullanmaya başlamıştır. Firmalar da normal faturalarını tarayıp online ortamda kamuya göndermektedir.

• İspanya; Kamuya gönderilen tüm faturaların e-Fatura olmasına özen göstermektedir.

• ABD; daha çok tedarik zincirlerinin kullandığı e-Fatura uygulamasında kamu kurumlarının geniş bir desteği ve katkısı yok denilebilir.

• Latin Amerika ülkelerinde e-Fatura kullanımı sıkı bir şekilde denetleniyor. Vergi kaybını ve kaçakçılığını önleme amacıyla e-Fatura kullanımı Güney Amerika ülkelerinde zorunlu.

• Çin’de geliştirilen Altın Vergi Projesi ile e-Fatura kullanımına teşvik uygulaması mevcut.

• Hindistan’da henüz zorunlu olmasa da e-Fatura kullanımı teşvik ediliyor. Günümüzde ağırlıklı olarak kağıt faturalar PDF formatına dönüştürülüp online kanallarla müşteriye iletiliyor.

• Genel olarak Asya ülkelerinde büyük firmalar, internet bankacılığı üzerinden e-Fatura gönderimi yapıyor.

• Mısır ve Tunus’ta elektronik fatura ve ödeme sistemleri kullanılıyor.

• Afrika ülkelerinin genelinde faturalar PDF formatına dönüştürülüp online kanallarla müşteriye iletiliyor.

Türkiye’de dünya ile kıyaslandığında e-Fatura konusunda oldukça önden ilerliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da desteği ile her süreçte e-belge kullanımı ciddi oranda artış göstermektedir.

Türkiye’nin Yazılım Markası AKINSOFT ile iş ortaklığınız nasıl başladı? Hangi noktalarda birlikteliğiniz var?

Digital Planet olarak biz, Türkiye’de e-Fatura resmi olarak kullanılmaya başlanmadan önce, e-Fatura konseptini ilk kez uygulamaya geçiren bir firmayız. Nihayet 2013 yılının sonlarında e-Dönüşüm ilk olarak e-Fatura ile yasal hale gelerek hayatımıza girdi ve özel entegratörlük kavramı ortaya çıktı. Bu süreçte biz de e-Dönüşüm’ün Türkiye’de yaygınlaşmasını bir görev olarak üstlendik ve bunu kendi bünyemiz dışında farklı kanallar ile de yürütmenin çok daha etkili olacağına inandık. Bu süreçte birçok yol arkadaşı edindik. AKINSOFT bu anlamda Digital Planet’in iş ortaklığı yaptığı ilk firmalardan biri oldu. İlk olarak e-Fatura ile başlayan iş birliği sürecimiz şu anda e-Defter saklama, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye gibi tüm e-Dönüşüm ürünlerinin de eklenmesi ile devam ediyor. Bundan sonraki süreçte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın zorunlu tutacağı tüm e-Dönüşüm ürünlerinde, AKINSOFT ile tam entegrasyonumuz sayesinde firmaların e-Dönüşüm’e geçiş süreçlerinde kendilerine hızlı, kolay ve güvenli geçiş desteği sağlamaya devam edeceğiz.

Hızlı bir teknolojik dönüşüm sürecinin içerisindeyiz. Teknolojide yaşanan gelişmeler iş süreçlerinize nasıl yansıyor?

Teknolojide yaşanan gelişmeler iş süreçlerimizin daha otomatize, daha az hatalı ve daha hızlı olmasına olanak sağlıyor. Bu sayede iş süreçleri daha optimize ve kaynaklar daha verimli bir şekilde kullanılmış oluyor.

Teknolojik gelişmeler ışığında gelecekte sektörünüzde bizleri neler bekliyor?

Türkiye’de sektörümüzün önü açık, bununla beraber dijital dönüşüm alanında kat edilmesi gereken çok yol var. Türkiye’de 3 milyon civarı şirket olmasına rağmen e-Fatura’ya geçen şirket sayısı henüz 80 bin civarında. Bu durumda dijital dönüşüm yaşaması gereken %95’lik bir kesim olduğunu söylemek mümkün. Bu şirketlerin tamamına yakını dijital dönüşüm yaşamadıkça “Türkiye’de dijital dönüşüm sağlandı” denilemez. Bu çerçevede bizim KOBİ’ler özelinde; KOSGEB ile KOBİ’lerin e-Dönüşüm’e geçişinin desteklenmesi yönünde görüşmelerimiz devam ediyor. Şirketlere gönüllü olarak bu dönüşümün parçaları olmalarını her zaman tavsiye ediyor, bu anlamda kendilerine destek olmak için organize olduğumuzu da belirtmek istiyorum.

AKINROBOTICS tarafından üretilen robotları hayatınızda ve iş süreçlerinizde görmek ister misiniz?

Özellikle üretim ve hizmet sektöründe ciddi katkıları olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda AKINROBOTICS tarafından üretilen robotları hayatımızda ve iş süreçlerimizde görmeyi isteriz.

Son olarak INOVAX okurlarına neler söylemek istersiniz?

Digital Planet genel müdürlüğü görevimde hedeflerimizden bahsetmek istiyorum: Digital Planet’in Türkiye’de oldukça yaygın bir müşteri ve iş ortağı ağı var. Bu başarıyı yurtdışında da ilerleterek, %100 yerli bir yazılım firması olarak uluslararası pazarlarda da gurur vesilesi olmasını hedefliyoruz. Bu hedefle Türkiye temelli bir Fintech şirketi olmak yönünde önemli adımlar atıyoruz. Kadın bir genel müdür olarak bu stratejinin önemli bir parçası olmak beni çok heyecanlandırıyor.

Benzer Yazılar