NASA’nın İlk Yazılım ve Sistem Mühendisi:Margaret Heafield Hamilton

0
72

Sistem mühendisliği ve yazılım mühendisliğinin temellerinin atan muhteşem kadın Margaret Heafield 17 Ağustos1936 İndiana-Paoli’de doğdu. Hancock Lisesi’nden 1954 yılında mezun oldu. 1955’de Michigan Üniversitesi matematik bölümü ve 1958 yılında Earlham Üniversitesi felsefe bölümünden mezun oldu.

Brandeis Üniversitesi’nde soyut matematikte yüksek lisans yapmak için Boston Massachusetts’e taşındı ve meteoroloji bölümünde hava koşullarının tahmininde kullanılmak üzere yazılımlar geliştirdi. 1961-1963 yılları arasında Lincoln Lab’da SAGE Projesinde çalıştı. SAGE projesi, hava koşullarını öngörerek hava hareketlerini simülatörler aracılığı ile izleyebilecek bilgisayar yazılımı oluşturmak için MIT tarafından başlatılan Whirlwind Projesinin bir uzantısıdır. SAGE, soğuk savaş döneminde Sovyet savaş uçaklarının saldırı ihtimaline karşı, savunma amaçlı geliştirilmiş bir projedir. Bu çalışmalar Hamilton’ı, NASA’nın Apollo uçuşu için gerekli yazılımı geliştiren ekibe öncülük etmesini sağlamıştır.

Henüz 31 yaşında iken Apollo 11, Ay görevi için 145,000 satır assembly kodunu hem tasarlamış, hem yazmış, hem de yazan ekibi yönetmiştir. Ekibinin bir kısmı da, Margaret Hamilton tarafından tasarlanan ve geliştirilen Display Interface Routines gibi hata ayıklama ve kurtarmaya yönelik sistem yazılımlar üzerinde çalışmıştır. Hamilton’ın ayrıca; sistem tasarımı, yazılım geliştirme, kurumsal ve süreç modelleme ve geliştirme, biçimsel sistem modelleme dilleri, sistem modelleme ve geliştirme için sistem odaklı nesneler, otomatik yaşam çevrimi ortamları, yazılım güvenliği en üst düzeye çıkarmak ve yeniden kullanma yöntemleri, domain analizi, yerleşik dil özellikleri ile doğrulama, sağlam sistemler için açık mimarı teknikler, tam yaşam döngüsü otomasyonu, kesintisiz entegrasyon, insan-makine ara yüz sistemleri, hata algılama ve kurtarma teknikleri, işletim sistemleri, test teknikleri ve yaşam döngüsü yönetim teknikleri gibi birçok alanda çalışması da mevcuttur.

Hamilton, zekası ve deneyimleri sayesinde, Apollo 11’in Ay’a inişi esnasında meydana gelen bir sorunu çözüme kavuşturarak tarihe yön vermiş bir bilim insanıdır. Ay yüzeyine inmeden kısa bir süre önce kokpitteki bilgisayarların hepsi radar sisteminin gönderdiği verilerin bilgisayar işlemcilerine aşırı yüklenmesinden dolayı alarm veriyordu. Hamilton, öngörülü ve güvenli hesaplama yapmamış ve yazdığı hata ayıklama programı olmamış olsaydı, Apollo 11 ile birlikte Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins Ay’a iniş yapamadan geri dönmek zorunda kalacaktı. Tüm bu başarılı çalışmalar Hamilton tarafından yapılmasaydı belki de tarih çok farklı yazılacaktı. Örneğin Ay’a ilk ayak basan insan belki Neil Armstrong olmayacaktı.

Margaret Heafield Hamilton 1986 yılında kurmuş olduğu ‘‘Hamilton Teknoloji’’ firmasının CEO’luğunu yaparak başarıyla yürüttüğü çalışmalarına devam etmiştir. Bu firmanın tüm ürünleri bizzat kendisinin geliştirdiği yazılımlara ve sistemlere dayanmaktadır.

Şu an emekli olan ve yaptığı çalışmalar ile yazılım mühendisliğinin temellerini atmış olan bu güçlü ve zeki kadın birçok ödüle de layık görülmüştür:

–1986 yılında Computing Kadınlar Derneği tarafından Augusta Ada Lovelace Ödülü

– 2003 yılında NASA Sıra dışı Uzay Çalışması Ödülü (Aldığı 37.200 dolarlık ödül NASA tarihinde herhangi bir şahsa verilen en büyük ödül miktarıdır)

– 2009 yılında Earlham Koleji sıra dışı Mezun Ödülü

– 2016 yılında ABD Başkanı Barack Obama tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here