Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 23 Aralık 2019 (0) (554)

Betül DEMİR ile Müzik ve Teknoloji Üzerine

Müzik yolculuğunuz nasıl başladı? Daha öncesinde neler yapıyordunuz? Bu süreci bizlere anlatabilir misiniz?

Müzik yeteneğim, çocukken önce ailem daha sonra müzik öğretmenim tarafından keşfedildi. Lise 2.sınıfta bir yandan konservatuvar için şan ve solfej dersleri alırken; bir yandan da reklam jingle ve back vocal yaparak profesyonel hayata adım atmış oldum. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde okurken aynı zamanda Büyük Kulüp ve Moda Deniz Kulübü gibi seçkin mekanlarda sahne alıyordum.

İlk yıllarda, bugünlere dair düşünceleriniz nelerdi? Bulunduğunuz noktayı hayal ediyor muydunuz?

Ben müzikal yolculuğum boyunca hep güzel bir dinleyici kitlesine sahip oldum. Bu seçkin kitle, yaptığım albümlerle daha da büyüdü. İnsanın kendine inancı ve işine olan aşkı her şeyi mümkün kılıyor. Her daim bir sonraki hedeflerim için hayal kuruyorum ve onları gerçek kıldığım zamanlar ne kadar şanslı olduğumu kendime hatırlatmam ise en büyük keyfim.

Betül DEMİR’in başarı tarifi nedir? Kendinizi yeterince başarılı görüyor musunuz?

Benim başarı anlayışım popülizmden uzak, tamamen saygınlık üzerine kurulu. İşimi samimiyetle ve dinleyicimin hak ettiği kaliteyle sunmak, bunun sonucunda da sevgi dolu bir kitleye sahip olmak en büyük başarı. Ben her zaman kalıcı izler peşindeyim. Şarkıları büyük konser alanlarında binlerce kişilik korolarla söylediğimde dünyanın en mutlu ve başarılı insanıyım kendi adıma.

İlk albümden bu yana artarak devam eden bir ilgi var. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Popülerlik adına saçmalamak yerine iyi şarkılarla dinleyicimi taçlandırmama bağlı bence. Benim her zaman önceliğim, şöhretten önce iyi şarkılarla dinleyicimle buluşmak. İyi müzik dinlemek isteyen insanlarla çoğalıyoruz her gün:)

Çok yoğun bir çalışma temposu içerisindesiniz. Bu tempoda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Enerjinizi ve sağlığınızı korumak adına nelere dikkat ediyorsunuz?

Sabah 07.00 – 07.30 gibi erken saatlerde uyanıp mutlaka yürüyüş ve yoga yapıyorum, doğada vakit geçirmek beni çok mutlu ediyor. Zaten hep sosyal hayatın içinde olduğumdan kendime ayırdığım bu saatler benim için çok önemli. Her gün bir gün öncesinin muhasebesini yapıp yaşamımla yüzleşiyorum. Kısa bir meditasyon sonrası gün ne getirdiyse coşkuyla atılıyorum. Bunun dışında sağlıklı besinler tüketiyorum ayurvedik besleniyorum. Bir de Kite Sörf yapıyorum

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yeni projeleriniz var mı?

Olmaz mı:) Hızla tükettiğimiz bu çağda müzik de nasibini aldığından artık daha sık şarkı paylaşıyorum. Devlerin Aşkı Büyük Olur’un başarısından sonra yeni yıl öncesi 1 şarkı, 2020 ilk aylarında da yine yeni bir şarkı yayınlayacağım. Aranjörüm Emirhan Cengiz’le sürekli stüdyoda daha iyisi için çalışıyoruz:)

Ülkemizde müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Dünya ile kıyasla nasıl değerlendirirsiniz?

Sosyal medya ve dijital Platformların kötü amaçla kullanılması yüzünden kalitesiz ve o reytingleri hak etmeyen anlık popüler dünya şarkıları yanı sıra, müzikal olarak çok zengin bir sürü şarkı üretiliyor. Doğru müzik iyi şarkı samimi duygu her zaman kazanır:)

Peki Betül DEMİR kimleri dinler? Sevdiğiniz ya da kendinize örnek aldığınız sanatçılar?

Ajda, Sezen, Nilüfer dinleyerek büyüdüm. Kendi öz müziğimizin yanı sıra jazz, rock, blues, funcky de dinlerim

Farklı bir alanda bulunmayı düşünüyor musunuz? Mesela sinema sektörü… Hiç teklif aldınız mı?

2016 yılında Müjdat Gezen Tiyatrosu ile müzikal yolculuğum başladı. 2 yıl kapalı gişe iki oyunda hem başrol oynadım hem de müzikalin tüm müziklerini Emirhan Cengiz’le birlikte yaptım. Önümüzdeki yıl yine müzikal bir oyunla tiyatro izleyicisiyle buluşacağım. Tiyatroyu da çok seviyorum.

Bilim ve teknolojiye ilginiz? Gelişmeleri yakından takip eder misiniz? Uzay ve ona yönelik araştırmalar sizi heyecanlandırıyor mu?

Gelişmeleri zevkle takip ediyorum. Teknoloji hayatlarımızı kolaylaştırırken daha çok bilgiye sahip olma fikri beni tabi ki heyecanlandırıyor.

Sizce robotların gelecekte hayatımızda rolü ne olacak? AKINROBOTICS tarafından üretilen robotları özellikle de MİNİ ADA’yı günlük yaşamınızda görmek ister misiniz?

Yerleri silen bi robotum var mesela en büyük keyfim sayesinde daha çok kitap okuyorum. Mini Ada sanırım en sevdiğim dostum olurdu:)

AKINSOFT tarafından düzenlenen 15.Bonus Dönemi Ödül Takdim Organizasyonunda insansı robotlarla birlikte sahne aldınız. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? Bu deneyimi nasıl buldunuz?

İnsanoğlunun sınırsız yaratıcılığına herkesten şahit olmak çok ayrıcalıklı hissettirdi, çok da heyecanlandım. Kim bilir insan aklı zekası sayesinde daha nelere şahitlik edeceğiz:)

Benzer Yazılar