INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

Bir Başarı Hikayesi ; Ersin ÖZKANLI Yedi Bilim Koleji Yönetim Kurulu Üyesi

Yedi Bilim Koleji’ni bizlere anlatabilir misiniz? Kolejinizi ayrıcalıklı kılan özellikler nelerdir?

Ben Ersin ÖZKANLI, Yedi Bilim Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim danışmanıyım. Okulumuz her şey dahil sistemiyle çalışan ender okullardan biridir. Hiçbir şekilde kitap ve yemek parası almadan öğrenci kaydı yapılmaktadır. Okulumuzda her türlü sınav, test, etüt, ulusal deneme sınavları yapılmaktadır. Özel okullarda yapılan her türlü aktivite, şenlik, dans, bale, satranç, yaz okulu, tiyatro vb. mevcuttur. Okulumuzun başarısı, İngilizce, spor ve resim gibi alanlardan katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle tescillidir. Ödevler proje derslerinde yapılmakta, ayrıca ödev verilmemektedir. Yabancı dile çok önem veren okulumuzda, İngilizce ve Fransızca öğretilmektedir. Ayrıca Oxford Big Read Yarışması’nda Türkiye Akdeniz Bölgesi 2.liğimiz vardır.

AKINROBOTICS’le nasıl tanıştınız?

AKINROBOTICS ile Antalya bayisi Hakan Tokay Bey ve Fatoş Tokay Hanım sayesinde tanıştık. Teknolojiyi yakından takip eden ve eğitimimizin her sürecinde bunu uygulamaya çalışan bir kurum olduğumuz için Mini ADA ile mutlaka bir araya gelmemiz gerektiğini söylediler. Bu sayede tanışmış olduk.

Türkiye’de robot teknolojileri alnındaki gelişim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de bu konuda çok başarılı olduğunuzu biliyoruz. Ülkemizde robot üreten sizden başka robot fabrikası yok. İlerde çok daha kapsamlı ve detaylı robot üretimi yapacağınızı ve bu alana önderlik yapacağınızı düşünüyorum. Bunun yanında eğitime verdiğiniz önemi görüyorum ve bu konuda çocuklarımıza örnek olacağınızı düşünüyorum. Kısa bir süre sonra robotlar hayatımızın tam içinde çeşitli görevlerde yer alacak ve onların sayesinde hayat daha da kolaylaşacak.

Bir eğitmen olarak robotik teknolojilerin çocuklara çok küçük yaşlarda öğretilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pek çok ders gibi robot teknolojileri de küçük yaşlarda öğrenilir. Çocukları, teknolojiyi doğru kullanmak konusunda eğitmek gerekir. Yüksek teknoloji eğitimi veren okullarda ilkokul düzeyindeki öğrencilerin birçok farklı elektrikli aleti bozarak yeniden yaptıklarını biliyoruz. Bu nedenle yüksek teknolojiyi kullanan ve eğitimlerinde uygulayan ülkeler gibi biz de çocuklarımızı iyi yetiştirmeli ve teknolojiyi kullanmayı öğretip, yeni buluşlar yapmaları için ortam hazırlamalıyız. Bu da ancak onları küçük yaşta doğru yönlendirmeyle ve teşvikle mümkündür.

Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği’nde AKINROBOTICS robotlarını kullanmak size neler kazandırdı?

Şenliğimizde robotlarınız projelerimize destek oldular. İnsanlar öğrencilerimizin projelerini görmek için zaten geliyorlardı ancak robotların da olması şenliğimize olan ilgiyi daha da artırdı. Bu sayede hem projelerimiz hem de robotlar büyük ilgi gördü ve bu durum da bizleri çok memnun bıraktı. Bizler için çocuklarımızın robotları görmesi, bu teknolojiyi yakından inceleme fırsatı bulması ve işinin ehli personelleriniz ile sohbet imkanı bulması bile özenmeleri ve bu yolda çalışmalar yapması adına büyük katkıdır.

AKINROBOTICS robotlarını nasıl buldunuz? Kiralama yapmak isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Çok sevimli ve güzeller, çocukların sorularına cevap vererek onlarla sohbet ettiler. Özellikle birlikte dans etmekten çok keyif aldılar. Çocuklar Mini ADA’yı çok sevdiler. Kiralama yapmak isteyenlere, robotların çok ilgi çektiğini, insanların onlarla sohbet etmeyi çok sevdiklerini, kiralamanın misafir sayısını artıracağını ve ayrıca öğrencilere örnek olacağınızı söyleyebilirim.

Yedi Bilim Koleji olarak, INOVAX okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yedi Bilim Koleji olarak geleceğin gençlerine bir umut ışığı olmak, onları teknolojiden uzak olmadan ama kontrollü bir biçimde eğitmek ve ülkemize iyi bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için her yeniliğe ve fikre açık olmak gerektiğini savunuyoruz. Ülkemizin geleceği için eğitimimizin her aşamasında bunu uygulamaya çalışıyoruz. Ayrıca AKINROBOTICS’ in ülkemizde yerli üretim ile robotlar üretmesi çok büyük ve desteklenmesi gereken bir başarı. Bu başarılar, öğrencilerimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlaması adına çok güzel bir örnek.

Sizinle tanışmak ve bilim adına paylaşımda bulunmak bizi çok mutlu etti. Değerli vaktinizi bize ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Biz de sizinle birlikte olmaktan ve çocuklarımız için bir şeyler yapmaktan çok mutlu olduk. Tekrar birlikte olmak dileğiyle.

Mobil Sürümden Çık