Tekno Haber AKINSOFT 24 Aralık 2019 (0) (208)

Dünyaca ünlü drone firmasının güvenlik açığı bulundu

Drone üretimi yapan dünyaca ünlü bir firmanın yazılım açığını bulan Abdullah Öztürk, firmanın sitesinde ilk kez bir Türk isminin yer almasını sağladı.

Beş yıldır drone AR-GE alanında çalışan Abdullah Öztürk dünyaca ünlü drone üretimi yapan bir firmanın güvenlik açığını buldu. Firma, Güvenlik Müdahale Merkezi (DSRC), web sitesinde, çevrimiçi mağazada, ürün yazılımını veya mobil uygulamaları içeren potansiyel güvenlik sorunlarını rapor eden güvenlik araştırmacılarını ödüllendiriyor. Nitelikli hatalar için ödüller 100 ABD Doları ile 30 bin ABD Doları arasında değişiklik gösteriyor. Güvenlik tehdidin potansiyel etkisine ilişkin risk değerlendirmesini firma kendi belirtiyor. Firmanın güvenlik açığını bulanların ismi firmanın sitesinde yayınlanıyor. Sitede ismini yazdıran ilk Türk ise Abdullah Öztürk oldu. Verilen ödül ve yapılan anlaşma gereği Öztürk bulduğu güvenlik açığını açıklayamayacağını ifade etti.

Firmanın sitesinde ilk kez bir Türk isminin yer almasını sağladı

DroneTürk AR-GE biriminde çalışan Abdullah Öztürk, “Amacım drone uçuşlarının daha stabil hale gelmesini sağlamak ve onları özel projeler ile geliştirmek. Dünyanın en büyük drone üreticilerinden birisi olarak kabul edilen DJI firmasının güvenlik açığını yakaladık. Firma tarafından bununla ilgili bana maddi ve manevi ödüller verildi. Bulduğum güvenlik açığı ile ilgili detay veremem. Çünkü firma ile aramızda sözleşme imzaladık. Dünya üzerinde ilk Türk olarak firmanın sitesine ismimizi yazdırmış olmanın gururu var tabi. Cihazlar ilk olarak hobi amacı ile üretilmeye başlandı. Daha sonra fotoğraf ve video çekimi üzerine üretilmeye başlandı. Firmanın, mesela zirai alanda ürettiği bir cihazın eksikliklerini raporluyoruz. Firma da bir sonraki model üretiminde bunları göz önünde bulundurarak yeni cihaz üretiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar