Tekno Haber AKINSOFT 24 Aralık 2019 (0) (319)

İletişimi Kesilmeyen Teknoloji: Telsiz

Son günlerde yaşanan özellikle de İstanbul’da meydana gelen depremin ardından sesli aramalarda yaşanan yoğunluk; telsizle haberleşmenin önemini yeniden gündeme getirdi.

İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5,8’lik depremin ardından sesli aramalarda yaşanan yoğunluk nedeniyle iletişim aksamasına vatandaşlar tepki gösterdi. İstanbul’daki yakınlarına GSM operatörleri üzerinden ulaşmakta çoğu vatandaş problem yaşarken, meydana gelebilecek bir afet anında iletişimin önemi bir kez daha ortaya çıktı.

20 yıl önce meydana gelen Gölcük depreminde iletişimin koptuğunu ve gönüllü olarak bölgeye giderek 10 gün boyunca telsizle iletişimde etkin rol aldıklarını anlatan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (T.R.A.C) Zonguldak Şubesi Başkanı Aziz Şua Tortu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmaz”

Teknolojik gelişmeler yaşansa da telsizle iletişime her zaman ihtiyaç olduğunu aktaran Şua Tortu, “Hobi olarak bu işe başladım ama sivil toplum örgütü olduğumuz için ihtiyaç anında cihazlarımızı, istasyonlarımızı ve bilgilerimizi kamuoyunun yararına sunuyoruz. Bu tip olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmaz. GSM şebekelerinin yapısı itibariyle aynı anda binlerce kişinin yüklenmesi durumunda çalışabilmesi mümkün değil. Zaten bütün dünyada da bu böyledir. O sebepten daha büyük yıkımlarda, mesela 20 sene önceki depremde yaklaşık bir hafta iletişim kurulamadı. O zaman görevli operatörler olarak çadırlarda Ankara ve diğer büyük şehirlerle bağlantıyı sağladık. İleride böyle bir durum olduğunda yine aynısı olacak” dedi.

“2 bin abonelik sisteme 10 bin kişinin yüklenmesiyle çökmesi doğal”

GSM’in alt yapısını anlatan Tortu, “Devletimiz 20 senelik süreçte gerekli önlemleri aldı. AFAD diye bir sistem kurdu. Zaten koordineli çalışıyoruz. İhtiyaç olduğunda her zaman hazır ve nazırız. Vatandaşlar da tepkilerinde haklı ama GSM’in alt yapısı gereği bu kadar insanın aynı anda görüşmesi mümkün değil. Biz genelde iki üç şeritli yol kullanıyoruz. Niye 10 şeritli yapmıyoruz? Çünkü gereksiz diyoruz ama bir şehri boşaltma esnasında 10 şerit gerekiyor. Aynı yapıda GSM’de de normal kullanım esnasında 2 bin abonelik sistem var. Fakat 10-20 bin kişinin şebekeye yüklendiği bu tür olağanüstü durumlarda şebekenin çökmesi doğal. Bin liralık yatırım yapılacağına 100 bin liralık yatırım yapılması gerekir, fakat o takdirde de bize gelen faturalar 100 misli artar” şeklinde konuştu.

Zonguldak’ta AFAD ile kurulan telsiz haberleşme sisteminde haftada bir çevrimler alındığını ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalıştığını aktaran Tortu, olası bir afet anında iletişimin kopmadan devam edebileceğini ifade etti. Tortu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kendi cihazlarımızı kendimiz yapıyoruz. Elektrikten bağımsızız, solarla, akülerle iletişim kurabiliyoruz. Elektronik alanlarda kendi cihazlarımızı yapmak, bütün dünya ile haberleşmek bu işin zevki. Mikrofona bastığınızda Avusturalya’nın bir ucundaki vatandaşla o anda karşılıklı görüşebiliyorsun, bu büyük bir haz. Servetiniz olsa böyle bir haz duyamazsınız. Zonguldak’ta büyük bir afet anında AFAD’a kurduğumuz alt yapıda akü desteklidir. En az 48 saat bilfiil tüm devlet birimleri arasında jandarma, 112, orman, belediye, yangın tamamı tek cihaz üzerinden görüşebiliyorlar.”Benzer Yazılar