Dergi Özel Yazıları Tekno Haber AKINSOFT 18 Şubat 2020 (0) (575)

Antibiyotiğe karşı dirençli bakteriler “Katil Virüs” ile yok edilecek

İngiliz araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sonucu laboratuvarda ürettikleri özel virüsler sayesinde antibiyotiklere karşı direnç gösteren bakterileri yok etmeyi başardıklarını açıkladı.

Son günlerde tüm dünya gündeminde yer alan Çin’de, corona virüste bağlı ölümler, salgın hastalıkların insanlık için oluşturduğu tehditleri bir kez daha gözler önüne serdi. Antibiyotiklere karşı direnç gösteren bakteriler de bu açıdan büyük tehlike oluşturuyor. İngiliz araştırmacılar laboratuvarda ürettikleri özel virüslerle antibiyotiklere karşı dirençli bakterileri yok etmeyi başardıklarını açıkladı. Konu hakkında açıklama yapan bazı uzmanlar ise bu tarz virüslerin kontrolden çıkması halinde insanlığın sonunu getirebileceğini öne sürüyor.

İngiltere’de bulunan Ulusal Fizik Laboratuvarı’nda araştırma yürüten bilim insanları antibiyotiğe duyarlı bakterileri yok eden ‘görünmez virüs’ ürettiklerini açıkladı. Dirençli bakterileri yok etmek için çareler arayan bilim insanları, laboratuvarda “bakteri katili” virüs üretmeyi başardıklarını duyurdu. Bu virüsün en önemli özelliği insanları değil, sadece zararlı bakterileri hedef alması. Araştırmacılar virüsün bakterileri adeta güdümlü bir füze gibi arayıp bulduğunu belirtiyor. Bunu sağlamak içinse pozitif ve negatif elektrik yüklerinin birbirini çekmesi prensibi kullanılmış. Bakterilerin negatif yüklü olduğunu söyleyen bilim insanları, pozitif yüklü virüsün bakterilere adeta yapıştığını söylüyor. Nötr yüklü vücut hücreleri ise virüsten etkilenmiyor. Araştırmacılar virüsün bağışıklık sistemi için de görünmez olduğunu belirtiyor. Bu sayede insana zarar vermeyen virüs, vücut tarafından da düşman olarak algılanmıyor.

Bilim insanlarınca Ulusal Fizik Laboratuvarı’nda yürütülen araştırmanın sonuçları Amerikan Nanokimya Topluluğu dergisinde yayımlandı. Laboratuvarda güveler üzerinde yapılan deneylerde, sentetik virüsün bakterilere kısa sürede büyük zarar verdiği iddia edildi. Araştırmacılar 3 yıl içinde insanlar üzerinde testlere başlanmasını hedefliyor. Kimi uzmanlarsa bu tarz virüslerin kontrolden çıkması halinde insanlığın sonunu getirebileceğini öne sürüyor.

Benzer Yazılar