Bir Başarı Hikayesi: Bahadır KUMRALLAR ATASAY Bilgi Sistemleri Direktörü

Atasay Kuyumculuk hakkında bize bilgi verebilir misiniz? Sizin Atasay bünyesinde göreviniz nedir?

Atasay’da Bilgi Sistemleri Direktörü olarak çalışıyorum. Atasay’ın tüm bilgi sistemleri altyapısı ve teknolojisinden sorumluyum. Atasay markasının temelleri 1937 yılında Sarraf Hacı Mustafa Kamer tarafından Denizli Çivril’de atıldı. Kamer’in 1969 yılında İstanbul Kapalıçarşı’da mağaza açması ile büyümesine hız veren Atasay, 1982 yılı itibariyle yurtdışı faaliyetlerine de başladı. 2000’li yılların başında franchising sistemini mücevher perakendeciliğine ilk tanıtan ve başlatan marka olan Atasay, bu sistemi uygulamaya devam ediyor. Türkiye ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Irak ve Almanya’da da mağazaları olan Atasay; dört nesildir zamansız, çağdaş tasarım ve iletişim vizyonuyla tüketicilerin tercihlerini yönlendiren ve gündem yaratan bir marka olmaya devam ediyor. Bu kapsamda, “En Beğenilen Perakende Kuruluşu”, “Superbrands”, “Türkiye’nin En Değerli Markaları” ve “Türkiye’nin Lovemark’ları” gibi tüketici beğenisi sonucunda şekillenen araştırma listelerinde de önemli sıralarda yer alarak, birçok değerli ödüle de layık görüldü.

Atasay Kuyumculuk marka değeri yüksek bir şirket. Sizce bunu nelere borçlu? Markanızı ayrıcalıklı kılan özellikler nelerdir?

Atasay köklü yapısını modern hamlelerle her gün geliştirip güçlendiren; yenilikçi bir şirket. Mücevher sektöründe liderliğini korumuş, daha önce yapılmayanları yapmış, eşsiz koleksiyonlar ve tasarımlar çıkarmıştır. Başka bir deyişle 80 yılı aşkın süredir sektöre yön veriyor. Atasay’ın marka olarak başarısındaki en kilit nokta, kalite ve hizmeti birleştirmesidir. Ne kadar eşsiz tasarımlar yaparsanız yapın, kaliteden vazgeçerseniz başarılı olmanız zor. Atasay hem kaliteden hem de müşterisine verdiği garantiden ödün vermiyor.

AKINROBOTICS ile nasıl tanıştınız? Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

Günümüz dünyasının her tür dijital dönüşümü hızla hayata adapte etmeye hazır olmasının yanında, işimizin gereklilikleri kapsamında da her tür teknolojik gelişim bizi çok heyecanlandırıyor. Özellikle de kendi ülkemizde gerçekleşenler… Bu kapsamda teknolojik yeniliklerle buluşulan etkinlik ve fuarları takip etmeye çalışıyoruz. Mini Ada ile bir etkinlikte karşılaştığımızda da bu kapsamda ilgimi çekti. Yenilikçi bir marka olarak Mini Ada’yı bir toplantımıza dahil etmek istedik ve 2 – 5 Ocak 2020 tarihinde Eskişehir’de gerçekleşen bayi toplantımızda bu fırsatı bulduk. Bilgi Sistemleri departmanı olarak stant kurup arkadaşlarımıza destek verirken, Atasay’ın teknolojik yönünü de bu şekilde yansıtabiliriz diye düşündük. Bu esnada da sizinle iletişime geçerek AKINROBOTICS’i daha iyi tanıma fırsatı bulduk.

Türkiye’deki robot teknolojilerinin gelişimi ve gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her zaman altını çizdiğim bir yaklaşımım var; “Türk mühendisliği ile Türk zekasının birleştiği noktada, yapamayacağımız hiçbir şey yok.” AKINROBOTICS’in ürettiği robotlarla, bir Türk mühendisi olarak büyük gurur duyuyor, her zaman takip ediyor ve destekliyorum. Robot teknolojileri otomasyonda uzun senelerdir kullanılsa da Türkiye’de ve dünyada insansı robotlar çok yeni ve ilgi çekici. Videolarda inceleme fırsatı bulduğumuz robotların gerçek uygulamalarını henüz hayatımızda tam olarak göremiyoruz, ancak çok yakın zamanda hayatımızın parçası olacaklar. Elbette filmlerde gördüğümüz gibi bizimle savaşmayacaklar, ancak iş gücünde bize destek olmaya devam edecekler. Burada son dönemde oldukça tartışılan robotların insanın yerini alması konusuna da değinmek istiyorum; bunun tam anlamıyla gerçekleşmesi mümkün değil. Çünkü insanların tüm canlılara ek olarak çok özel bir özelliği var, EQ yani duygusal zeka… EQ olmadan, sadece IQ ile işlerin bizim anladığımız şekilde, insani dokunuşla yapılması pek olası değil.

Bu teknolojik gelişmelerin sektörünüze sağladığı avantajları sizce neler olabilir?

Kuyumculuk sektörü diğer sektörlerle karşılaştırıldığında aslında biraz daha teknolojiye kapalı bir sektör, ancak elbette güncel gelişmeleri kendine adapte edecek hareket alanı var. Atasay olarak biz tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve liderliğimizi bu konuda da devam ettiriyoruz. RFID teknolojileri kullanıyor ve yapay zeka ile projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Burada en çok dikkat ettiğimiz nokta; amacı, hedefi ve anlamı belli olan işler yaparak verimli projeler ortaya çıkarmak.

Mini ADA ile yakından tanıştınız. Robotumuzu ve AKINROBOTICS ailesini nasıl buldunuz?

AKINROBOTICS olarak gerçekten öncü işler yapıyorsunuz ve her geçen gün kendinizi geliştiriyorsunuz. Robotları günlük hayatımıza yavaş yavaş adapte etmeniz insanların teknolojiyle barışmasını ve ilgi çekici bulmasını sağlıyor. Her bir projeniz amacı doğrultusunda başarıyla ilerliyor. Bu da robotlarınızın tüm faaliyet alanlarında yer alıyor olması demek. Gerçekten etkilenmemek elde değil.

Organizasyonunuz süresince Mini ADA ile birlikte olmak size neler kazandırdı?

Atasay bayi toplantımızın ilk gününde Mini Ada büyük ilgi topladı. İlk gün misafirlerimiz biraz çekindiler; ancak özellikle çocuklar büyük merakla yaklaşarak Mini Ada ile birlikte eğlenmeye başladılar. Ardından yetişkinler de Mini Ada ile sohbet ettiler. İlerleyen günlerde ise misafirlerimiz bize Mini Ada nerede diye sormaya başladı. Çok eğlenceli ve keyifli sohbetler oldu, Mini Ada ayrıca tüm ürünlerimiz hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

AKINROBOTICS robotlarını kiralamak isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Verilen hizmet ve toplantımıza katkılarını gözlemlediğimizde, gerçekten farklı ve keyifli bir deneyim olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında etkinlik boyunca ekibiniz de oldukça başarılı bir şekilde bize destek oldu, her açıdan değerli ve eğlenceli bir deneyimdi.

Atasay Kuyumculuk olarak, INOVAX okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Öncelikle alanında lider olmak vizyonuyla hareket eden bir şirket olarak, teknolojiyi seviyor ve iş süreçlerimize yansıtıyoruz. Geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiğimiz Bayi Toplantımızda da Bilgi Sistemleri Departmanı olarak heyecanlı bir projeyi hayata geçirmekten AKINROBOTICS ile farklılığımızı ortaya koymaktan mutluluk duyduk. Teknoloji oldukça değerli, bu değeri de doğru iş birlikleri ile doğru kullanmak gerekiyor.

Benzer Yazılar