Dr. ÖZGÜR AKIN Türkiye’nin e-Dönüşümü

Müziği duyuyor musunuz? 25 yıldır üzerinde çalıştığımız müziği…

Bu müziğin adı “e-Dönüşüm.” Yasal zorunluluklarla da olsa bu müzik, ülkemizin dört bir yanında yankılanmaya başladı. Yıllardır birçok STK ve çeşitli platformlarda e-Dönüşümün önemine dikkat çekip faydalarını dile getirdim. Zaman kaybetmeden acilen uygulamaya alınması gerektiğinin altını çizdim ve şimdi de bu sürecin hayatımıza dahil olmasının mutluluğunu yaşıyorum. Zaman/nakit tasarrufu başta olmak üzere e-Dönüşümün ülkemize birçok açıdan katma değer sağlayacağından da eminim.

Ülkemizin e-Dönüşüm sürecine hızlıca dahil olmaya başladığı bu dönemde AKINSOFT olarak bu sürece tam zamanında hazır olmanın da ayrıca gururu içerisindeyim. Sağladığımız bulut ve masaüstü yazılımlarımız ve birçok entegrasyonumuzla bu geçiş sürecinde yüzbinlerce müşterimizin yanında yer alıyor, sunduğumuz avantajlarla da binlerce yeni müşterimizi AKINSOFT kalitesiyle buluşturarak geçiş sürecinde onlara büyük kolaylıklar sunuyoruz.

e-Dönüşüm ile pek çok firma fiziki işlemlerini elektronik ortama taşıyarak hem iş süreçlerini daha güvenilir bir hale getirdi, hem de iş verimliliğinin artmasını sağladı. Bu süreçte başta Wolvox ERP yazılımımız olmak üzere bulut yazılımlarımızla tam entegre çalışan e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-Mutabakat, e-Müstahsil ve e-İrsaliye gibi uygulamalar işletme süreçlerinin düzenlenmesini sağlayıp iş verimliliğini arttırırken aynı zamanda maliyet ve zaman yönetimini de kolaylaştırmakta. Peki e-Dönüşüm sürecinin sağlayacağı başlıca avantajlar neler? Öncelikle işletmelerde kağıt kullanarak yapılan tüm faaliyetlerin tamamen elektronik ortamda gerçekleşeceğini söylemeliyiz. Bu ne demek biliyor musunuz? Tonlarca kağıt, tonlarca evrak yükünden kurtulmak; en önemlisi de kağıt israfının önüne geçmek demek. Kağıt ortamında kesilen fatura ve belgelerin, elektronik ortam üzerinden kesilmesini sağlayarak kağıt, kargo maliyeti ve zaman kaybının minimuma indirilmesi demek. Bu konunun çok daha ötesinde, tüm işlemlerin elektronik ortamda güvenli bir şekilde yürütülmesiyle kayıt dışı ekonominin de engellenmesi demek.

İçinde bulunduğumuz bu süreci e-Dönüşümün henüz başlangıcı olarak kabul etmemiz gerekir. Bu geçiş sürecinde e-Dönüşümü destekleyen yönetimlere ve bu sürece teknik altyapı hizmeti sunan kurumlara büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu süreci bir zorunluluk olarak algılamanın aksine, işletmelerin güvenle kullanabileceği ve iş süreçlerinde büyük kolaylıklar sağlayan bir uygulama olarak yaklaşılmasıyla da gerçek başarıya ulaşılacaktır. Bundan önceki devrimleri kaçırdık, bundan sonrakileri kaçırma lüksümüz yok. Matbaayı “şeytan icadı” diyerek reddettik, televizyon izleyin dedim, “şeytan işidir, insanı canlandırıyor” diye günah dediler, otomobile benzin koymayı unuttuk (!), şimdi ise büyük bir dijital dönüşüm evresindeyiz. Bu dönüşüm sürecinin tüm gereklerini hayatımızın her alanına entegre edeceğiz, nitekim etmeliyiz. Aksi takdirde yine kaybedeceğiz; hem de milletçe! Çünkü içinde bulunduğumuz dünyada ya teknolojiyi üreten taraftasınızdır ya da tüketen tarafta. Eğer sadece tüketen tarafta olursanız yok olmaya mahkumsunuzdur!

Bu süreçte basmakalıp düşüncelerden sıyrılarak bir an önce yeniliklere ayak uydurmamız ve uzaktan yarışı izlemek yerine daha iyisini yapabilmek için yarışa dahil olmamız gerekmekte. Daha önce de birçok platformda dile getirdiğim gibi, içinde bulunduğumuz çağın adı “Son Çağ.” Geleceğe ancak bilgi ve teknoloji ile yürünebilecek bu çağda hız, çok önemli bir faktör. Yavaş olan, geç uyanan kaybedecek!

25 yıl önce, AKINSOFT’u kurduğum günden bu yana tek bir düşüncem vardı; teknolojiden, insanlığa hizmet için en iyi şekilde faydalanmak. Bu amaç doğrultusunda 25 yıldır hem yazılım alanında hem de insansı robot fabrikamız AKINROBOTICS ile robotik teknolojiler alanında yılmadan çalışıyor, bilim ve insanlık için üretmeye devam ediyoruz. Sunduğumuz 120’yi aşkın çözümle son kullanıcılarımızın iş süreçlerini kolaylaştırırken, Türkiye’nin 81 ilindeki çözüm ortaklarımızla birlikte müşterilerimize, tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hızlı ve doğru çözümlerle hep daha iyisini sunmayı hedefledik. Her geçen gün daha da büyüyen ekibimle birlikte; Türkiye’de yazılım ve robotik teknolojilerin öncüsü olarak ilkleri başarmaya ve dünya çapında adımızdan söz ettirmeye devam ediyoruz.

Yukarıda kısaca değinmiş olduğum süreçleri yaşamış bir milletin evlatları olarak geçmişte yaşananlardan ders aldık. Bu bilinçle 25 yıldır bilim ve teknoloji ışığında insan hayatını kolaylaştırmak için yol alıyoruz. Kanunlarla bir zorunluluk haline gelen e-Dönüşüm süreci için de yıllarca çalıştık, çaba gösterdik. Bu doğrultuda ülkemizin her şehrinde ve dünyanın çeşitli noktalarında yapılandık. Tam anlamıyla hazırız!

Yıllardır beklediğimiz bu sürecin hayatımıza dahil olmasının verdiği gurur ve mutluluk duygularıyla e-Dönüşüm sürecine merhaba diyor, AKINSOFT’un 25. yılını hep birlikte kutlayacağımız 2020 yılının ülkemiz için yenilikler ve ilerlemelerle dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.

“Günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir. Bilgiyi yönetmek de ancak teknoloji ile mümkündür.“

Dr. Özgür AKIN

AKINSOFT – AKINROBOTICS

Yönetim Kurulu Başkanı

Benzer Yazılar