Tekno Haber AKINSOFT 18 Şubat 2020 (0) (251)

60 YILLIK RÜYA GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ: TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ OTOMOBİLİ TANITILDI

Bursa’da kurulacak olan ve 4 bin 323 kişinin çalışacağı tesiste 5 ayrı modelde yıllık 175 bin adet üretilecek olan yerli otomobil görücüye çıktı. İlk otomobil girişiminden 60 yıl sonra tüm hakları Türkiye’ye ait yerli otomobil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’de düzenlenen törenle tanıtıldı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) çalışmaları sonucunda prototipi üretilen ve ilk otomobil girişiminden 60 yıl sonra tüm hakları Türkiye’ye ait olan yerli otomobil rüyası gerçek oldu.

Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde düzenlenen törenle Türkiye’nin yüzde 100 elektrikli yerli otomobili görücüye çıktı. İlk test sürüşünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı otomobil 5 ayrı modelde üretilecek. Bursa’da kurulacak olan ve 4 bin 323 kişinin çalışacağı, 300 nitelikli personelin de yer alacağı tesiste yıllık üretim kapasitesi 175 bin adet olacak. Projenin toplam sabit yatırım tutarı ise 22 milyar TL olduğu belirlenirken, otomobilin 2022 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Tanıtım töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 60 yıllık rüyasını gerçeğe dönüştürmesine şahitlik ettiklerini belirterek, dünyanın rekabetçi Türk markasıyla tanışacağını söyledi. Erdoğan yaptığı konuşmada, “Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine şahitlik ediyoruz. Biliyorsunuz yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğumuzu hep dile getiririz. Maalesef kendi üretim çabalarımızda uzun süre netice alamadık. Birçok adım attık, girişimde bulunduk. Bizim hayalimiz tüm hakları ülkemize ait olan, milli teknolojiler ile üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Bir babayiğit arıyoruz dedik bunun için, nihayetinde elini taşın altına koyan babayiğitler çıktı ve TOGG kuruldu. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Sadece işine odaklanmış profesyonel bir ekip kurarak çalışmalarını bugünlere getirdiler. 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı çalıştı çabaladı. Bunların bir kısmı da yurt dışı prestijli işlerini bırakıp bu projede yer almak için heyecanla vatanlarına dönen arkadaşlarımızdan oluşuyor, CEO’muz da böyle bir arkadaşımız. Bu süreçte sessiz ama derinden gidildi, ön gösterim araçlarını tam da 2 sene önce söz verdiğimiz gibi ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Bu mekanı da özellikle seçtik, burası Türkiye’nin bilişim vadisi, burası Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü, bu tarihi günde 2 mega projeyi aynı anda hayata geçiriyoruz. Hem vadinin resmi açılışını yapıyoruz, hem aracın gösterimini yapıyoruz” dedi.

“60 yıl bu hayalin peşinde koştuk”

Türkiye’nin yerli ve milli otomobil arayışının yeni olmadığını ifade eden Erdoğan, “Yaklaşık 60 yıldır bu hayalin peşinde koştuk. İlk yerli otomobil denemesi Devrim’in hikayesi bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün örneğidir. Daha önce uçak yapan, motor ve silah geliştiren müteşebbislerimizin başına ne gelmişse Devrim’i üretenlerin başına da o gelmiştir. Kayseri’deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine engel olan zihniyet bugün de unutmayalım faaliyetteler, zor şartlarda kurdukları silah fabrikasında üretim yapan kişiyi fabrikasıyla beraber havaya uçuranların amacını hep birlikte gördük. Emeklerini zayi edenler aynı kafayla bugün bizim de karşımıza dikiliyor. Devrim için harekete geçildiğinde ‘Türkler otomobil üretemez’ diye kampanya başlatılıyor, yerli otomobilin hem teknolojik olarak hem de yeterli pazarının olmadığını söyleyenler birkaç yıl sonra batılı firmaların ülkemizde kurduğu yerleri alkışlamışlardır. Bu teşebbüs başarıyla hayata geçirilseydi Türkiye bugün bambaşka bir yerde olurdu. Gümüş Motor teşebbüsünden 65 yıl sonra hala motorumuzu kendimizin üretememesinin sancılarını çekiyoruz. İnşallah farklı kurumlarımız nezdinde başlattığımız projeler sonlandığında birkaç yıl içinde motor meselesini de kökten çözeceğiz. Kaybolan 65 yılın hesabını sormayı da milletimize bırakıyoruz” diye konuştu

“Dünya rekabetçi Türk markasıyla tanışacak”

Hakları tamamen Türkiye’ye ait araçla birlikte dünyanın rekabetçi Türk markasıyla tanışacağını ifade eden Erdoğan; “Bizim fikirlerimiz mühendislerimiz tarafından hayata geçiriliyor. Dünya otomotiv sanayi yeni bir yol ayrımındadır. Her an nelerin değiştiğini görüyor takip ediyoruz. Elektrikli otonom ve ağ bağlantılı araçlarda yeni modeller ortaya çıkıyor. İhracatı 32 milyar doları bulan otomotiv sektörümüz bu değişime adapte etmeliyiz, hızla bunu yakalayacağız. Yapay zeka otomobillerde de öne çıkıyor sanayimizi bir sonraki çağa hazırlamak istiyoruz. Türkiye’nin en güzide kurumundan yetişmiş mühendisler dayanıklılık testleri üzerinde çalışıyor. En yüksek performans en uygun maliyetli aracı üreteceğiz. Üretime geçtikten 3 yıl sonra binek otomobillerde tek marka yine Türkiye’nin otomobili olacak.”

“Geleceğin teknolojisine uzanıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin otomobilini elektrikli üreterek doğrudan geleceğin teknolojisine uzandığını belirterek, “Bu otomobil projesiyle ülkemizi geleceğin dünyasına hazırlıyoruz. Dünyada bunu yapabilen çok az ülke vardır. Türkiye daha en başından elektrikli otomobil alanına girerek birkaç adım birden öne geçiyor. Bu otomobili sadece kendi ihtiyaçlarımız için üretmiyoruz biz küresel bir marka peşindeyiz. Avrupa gibi yakın pazarlardan başlayarak tüm dünya da bu otomobili yollarda gördüğümüz gün hedefimize ulaşmış olacağız. Üretim ihracat stratejimizi buna göre belirliyoruz” diye konuştu. Erdoğan, milletin bu araca sahip olmak için sabırsızlıkla beklediğini belirterek, “Milletimizin bu araca sahip olması için sabırsızlıkla beklediğini biliyoruz. Ön satış projesi bu anlamda başlatılabilir. Milletimizin ön satışta ortaya koyacağı taleple bu projeye sahip olacağını yürekten inanıyorum. İlk ön siparişi şahsım adına veriyorum. Projede yer alan ekibi bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Benzer Yazılar