Dergi Özel Yazıları Tekno Haber AKINSOFT 18 Şubat 2020 (0) (391)

Teknolojide 2020 Yılında Neler Yaşanacak?

Yapay zeka, sanal gerçeklik, uçan arabalar, uzay yolculukları… Bilim, sağlık, üretim, eğitim, iş ve sosyal yaşama kadar birçok alanda yeni teknolojik gelişmeler yaşanıyor. Öyle ki daha öncesinde ancak film senaryolarında görebildiğimiz olayların günümüzde gerçeğe dönüştüğünü gözlemliyoruz. Artık geleceğe yönelik değerlendirmelerde bulunulan dünya 2050’li yıllara yönelik planlamalar yapmakta. İşte bu noktada da 2020 yılı, insanlığın gelecekteki 30 yıla hatta daha da ötesine hazırlık yılı olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan teknolojik gelişmeler de gelecek yıllarda bizi neler beklediğine dair bazı izlenimler sunuyor.

Günümüzde yaşam şeklimizde, bakış açımızda, alışkanlıklarımızdaki değişimin arkasında teknolojinin olduğu bir gerçek. Öyle ki internet ve sanal hayat kavramı artık insan yaşamının temel parçalarını oluşturuyor. Üstelik yaşanan bu değişim ve dönüşüm sadece özel hayatımızı da kapsamıyor. Dünya üzerinde iletişim sınırlarının kalkması, bilgi alışverişinde sağlanan hız ve kolaylık çalışma sistemleri başta olmak üzere tüm hayatımıza etki ediyor. Akıllı telefonlar, sosyal medya, online alışveriş derken teknolojinin bizi getirdiği noktada artık hemen her iş internet aracılığıyla yapılmakta ve haber alma, sosyal yaşam, eğitim, iş gibi hayatın her alanında internet ve teknolojinin büyük etkisi ve izi bulunmakta. Hemen her sektör ya da kavramın başında online ya da dijital kelimelerinin geldiğini görüyoruz. Geçmişten bugüne miras kalan ya da günümüzde yeni sayılan meslekler dijital yaşama göre evrilirken bir yandan da geleceğin meslekleri ortaya çıkıyor. İnsanlık içinde bulunduğumuz 2020 yılına hızlı bir ilerleme ve büyük bir değişimle geldi ama bu yıl gelecekte yaşanacak çok daha büyük değişimlerin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

2020 Yılında Öne Çıkacak Teknolojik Konular

Dünyanın teknoloji ile şekillendiği bu çağda 2020 yılı teknoloji yılı olarak değerlendiriliyor. Peki 2020 yılında önce çıkacak teknolojik gelişmeler neler olacak?

Dijital Gizlilik: Son yıllarda teknoloji şirketlerinde yaşanan gizlilik skandalları ile bu konu günümüzün en büyük sorunlarından biri haline geldi. AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin kurulması ve ABD’de teknoloji şirketlerine inceleme yapılması nedeniyle 2020 yılında tüm dünyada dijital gizlilik konusunda büyük gelişmeler yaşanacak. Bu bilgiler ışığında 2020 yılı, teknoloji şirketlerinin geçmişe oranla daha fazla farkındalıkla veri toplama işlemi gerçekleştireceği ve bunu yasa dışı amaçlarla kullanmayacağı bir yıl olacak diyebiliriz.

XR Genişletilmiş Gerçeklik: Kullanıcıların herhangi bir nesneyi 3 boyutlu olarak görebildiği, deneyimleyebildiği, sıklıkla oyun ve eğlence alanında kullanılan XR teknolojisi 2020 yılı itibariyle eğitimden ticarete pek çok farklı alanda kullanılmaya başlanacak.

5G Teknolojisi: 2020 yılında hayat çok daha hızlanacak. Bu teknoloji ile internet, mevcut hızından yaklaşık 10 kat daha hızlı hale gelecek. Bu değişim toplumsal yaşamın pek çok alanına etki edecek.

Wi-Fi 6: Ev ya da iş ortamında 3 kat daha hızlı veri akışı sağlayacak olan bu teknoloji ile kullanıcılar çok daha hızlı ve kaliteli bir internet kullanımın keyfini yaşarken sanal konferans sistemlerinde yaşanan sorunlar da ortadan kalkacak.

Yapay Zeka: Yapay zeka insan hayatını kolaylaştıran en önemli teknolojilerin başında geliyor. Kullanım alanların en başında ise akıllı telefonlar geliyor. Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarının bu alandaki yatırımları dikkate alındığında önümüzdeki yıl yapay zeka alanında birçok gelişmenin yaşanacağı bir yıl olacak. Aynı zamanda yapay zeka teknolojilerine bağlı olarak 2020 yılı itibariyle sanal asistanlar daha çok gündemde olacak. Yapay zeka ve insan hayatına etkileri önümüzdeki yıl daha anlaşılır hale gelecek.

Sağlık Teknolojileri: 2020 yılının en çok konuşulacak konulardan biri de tıp ve sağlık alanında yaşanacak teknolojik gelişmeler ki 2020 yılı sağlıkta yeni dönemin başlangıcı olacak. Robotik cerrahi teknolojisi ve 5G ile dünyanın bir noktasından başka bir noktasına ameliyat yapılabilecek ki geçtiğimiz yıl içinde ilk örneklerini gördük. Sanal gerçeklik uygulamaları ile tıp alanındaki öğrenim süreci hızlanacak. Hastaların durumları evinden dahi çıkmadan kontrol edilecek, uzaktan teşhis ve tedavileri yapılabilecek

Nesnelerin İnterneti: Üretim alanından veri analitiğine, sağlıktan siber güvenliğe kadar nesnelerin interneti bu yıl da sıklıkla karşılaşacağımız bir konu. Akıllı cihazların birbiriyle iletişime geçmesi olarak tanımlanan bu teknoloji 2020 yılı ile itibariyle tamamlanması planlanan akıllı şehirlerde çok daha etkin ve üst seviyelerde görmek mümkün olacak.

Sürücüsüz Otomobiller: Yarı otonom otomobil örneklerini gördüğümüz günümüzde tam otonom yani sürücüsüz araç teknolojisi üzerine çalışmalar devam ediyor. Şerit takip sistemleri, akıllı park ve araç takip mesafesi gibi güvenlikle ilgili sistemlerin yanı sıra, öğrenebilen yapay zeka sistemleri ile dinlediğiniz radyo kanalını otomatik olarak açmak, araç içerisinde sesli komutlara cevap vermek gibi özellikleri ile kazaların azaltılması, engelli bireylerin trafikte olabilmesi gibi birçok amaç barındıran otonom sürüş teknolojisine sahip otomobiller 2020 yılında daha çok konuşulacak. Ayrıca 2019 yılında Çin’de başlatılan akıllı drone’larla kapıya teslim kargo hizmeti 2020 yılında daha da gelişecek ve yaygınlaşacak.

Blockchain Teknolojisi: Amerika, Güney Kore, Hollanda, Danimarka ve İngiltere’de para birimi olarak kabul edilen ve tüm dünyada ilgi gören Blockchain teknolojisi, şifrelenmiş işlem takibi yapan bir veri tabanıdır. 2020 yılında adını sıkça duyuracak teknolojiler arasında yer alıyor.

3D Teknolojisi: Endüstriyel alandan sağlığa kadar pek çok alanda kullanıma başlanan bu teknoloji 2020 yılından daha da gelişecek ve hemen her alanda karşımıza çıkacak. Bilgisayar ortamında tasarlanan ürünleri katı formda basabilen 3D teknolojisi ev tipi modelleri ile insanların evlerinde üretim yapabilmesine imkan tanıyacak.

İnsansı robotlar, beynimize yerleştirilen çipler, insanlar ve robotlar arası savaşlar, uzay üsleri, uçan taşıtlar, Mars’ta hayat gibi konular şu anda 2050 yılında dünya için öngörülen konular arasında. Bir zamanlar insanlara ütopik gelen birçok değişimin geçtiğimiz süreçte olağan bir şekilde yaşandığını gördük. 2020 yılında da şu an için bilim kurgu sayılabilecek geleceğin dünyasının temelleri oluşturulacak. Özellikle 5G teknolojisi ve yapay zeka ekseninde yaşanacak gelişmeler toplumsal yaşamda pek çok konuda kolaylık ve yeniliği de beraberinde getirecek. Çok değil bundan 40 yıl öncesine gidildiğinde bugünün dünya formu için söylenenlerin pek çoğu da ütopik olarak değerlendiriliyordu. Fakat insanoğlunun bugün geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda 2020 yılı geleceğin özellikle de 2050 ve sonrası yaşam formunun tasarlanacağı bir yıl olarak kabul edilebilir.

Benzer Yazılar