Tekno Haber AKINSOFT 03 Haziran 2020 (0) (173)

66 milyon yıllık bir fosil keşfedildi: ‘Çılgın yaratık’

Afrika’nın ada ülkesi Madagaskar’da, 66 milyon yıl önce yaşamış bir memeli canlıya ait fosil keşfedildi. Bilim insanları tarafından yeni keşfedilen bu fosile “Adalatherium” (çılgın yaratık) adı verildi.

Geçmişe dönük araştırmalar her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bu araştırmalar arasında adaların ilgi odağı olduğunu söylemek mümkündür. Hayvanların insanlardan izole bir şekilde yaşam sürdürdükleri adalar pek çok farklı türde besin kaynağına ve canlı türüne ev sahipliği yapmakta. Diğer kıtalar üzerindeki yaşam tarzı ve popülasyona göre adalarda durum farklılık göstermekte. Öyle ki buralarda yaşayan hayvanlar besin kaynakları, iklim koşulları ve yaşam tarzına bağlı olarak değişik şekillere ulaşabilir ve zaman içerisinde yeni türlere dönüşebilir. Madagaskar dünyadaki adalar arasında büyüklük bakımından dördüncü sırada. Birçok canlı türünün yanı sıra devasa timsahlar ve dinozorlar arasında yaşamış olan sıçan büyüklüğündeki bu canlının keşfi birçok mecrada yer aldı.

Bir grup bilim insanının Madagaskar adasında yaptığı çalışmalarda keşfedilen ve 66 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen bu memeli canlının dinozorlarla aynı yıllarda yaşadığı da belirtiliyor. İlk defa rastlanan bu memeli, diğer türlere göre çok farklı özelliklere sahip. Bilim insanlarınca “Adalatherium hui” (çılgın yaratık) adı verilen ve bitkiyle beslendiği açıklanan Adalatherium’un kazıcı özeliklere sahip bir hayvan olduğu değerlendiriliyor. Canlının boyunun ise bir sıçan büyüklüğünde olduğu da yine yapılan değerlendirmeler arasında. Bilim insanlarının benzersiz bir canlı olarak kabul ettiği çılgın yaratık daha önce hiç karşılaşılmayan bir diş yapısına sahip olması ile dikkat çekiyor.

Günümüzden 66 milyon yıl önce Madagaskar’da yaşamış olan bu canlı fosili, Denver Doğa ve Tarih Müzesi Küratörü Dr. David Krause liderliğindeki araştırma ekibi tarafından keşfedildi. Yeni keşfedilen bu türün 66 milyon yıl önce Kretase Dönemi sonlarında yaşadığı değerlendiriliyor. Konu üzerinde araştırma yürüten David Krause bu canlı türü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm yaşayan ve soyu tükenmiş memelilerin iskelet anatomilerine dair bildiklerimiz göz önüne alındığında, Adalatherium gibi bir memelinin evrimleşmiş olabileceğini hayal etmek zor. Pek çok kuralı esnetiyor hatta yıkıyor” şeklinde konuştu.

Diğer türlere göre çok daha farklı.

Madagaskar’ın dili Malgaşça’da çılgın hayvan anlamına gelen Adalatherium adlı bu canlı türünün iskeletinin hemen hemen tamamına yakınının bulunması, araştırmayı yürüten ekip başta olmak üzere bilim çevrelerince de şaşkınlıkla karşılandı. Öyle ki bu iskelet bugüne kadar güney yarımkürede keşfedilmiş olan herhangi bir Mezozoik memeli iskeletinden en eksiksiz olanı olarak nitelendiriliyor. Araştırma ekibinin lideri Dr. David Krause, “Tüm yaşayan ve soyu tükenmiş memelilerin iskelet anatomisi hakkında bildiklerimizle Adalatherium gibi bir memelinin evrimleşeceğini hayal etmek zor” açıklamasında bulundu.

Adalatherium dünya üzerindeki herhangi bir memeli türüne göre yüzünde daha fazla deliğe sahip. Bu deliklerin; sinirler ve hassas bir burun sağlayan kan damarları için geçit görevi yaptığı değerlendiriliyor. Ayrıca bu türün burnunun üstünde çok büyük bir delik bulunuyor ki böylesi bir deliğe yaşayan veya nesli tükenmiş herhangi bir memelide bugüne kadar rastlanmadı.

Çılgın yaratık olarak adlandırılan bu memeli türünün dişleri de diğer memeli türlerine göre çok daha farklılık gösteriyor. Ayrıca omurgasında diğer Mezozoik memeli türlerine göre daha fazla omur barındırıyor. Bu farklılıklara türün bacak kemiklerinden bir tanesinin tuhaf bir şekilde eğimli olması da ek olarak gösterilebilir. Bugüne kadar elde edilmiş verilerden hareketle dinozorların yanında yaşayan diğer memeli türlerinin ortalama olarak bir fare büyüklüğünde olduğunu göz önünde bulundurursak bu çılgın yaratığın çok daha büyük boyutlara sahip olduğu söylenebilir.

Benzer Yazılar