Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 03 Haziran 2020 (0) (314)

Değişen Alışveriş Eğilimleri ve e – Ticaret Sistemlerinin Yükselişi

Online alışverişi tercih edenlerin sayısı son dönemde gözle görünür şekilde artış gösterirken bu duruma en büyük katkıyı %100 güvenli e-ticaret sistemleri veriyor.

Değerli İnovax Okurları, Bildiğiniz üzere Corona virus yani Covid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Şüphesiz ki günlük hayatımız, iş dünyası ve pek çok sektör yepyeni bir sınavdan geçiyor. Yapılan açıklamalar ve uygulanan tedbirler kapsamında insanlar hayatta kalma içgüdüsü ile evlerine kapandı. Pandemik gündemin hassasiyeti sebebiyle pek çok şirket evden çalışma sistemine geçti. İnsanlar hiç alışık olmadıkları şekilde hayatlarını evlerinden idame ettirmeye başladı.

Gündelik hayatın vazgeçilmezlerinden olan alışveriş merkezleri, sohbet için bir araya gelinen kahveciler, restoranlar, kuaför salonları vb. pek çok sektör geçici olarak faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Her ne kadar sokağa çıkma yasağı tamamen gelmemiş, alışveriş merkezlerinin tamamı kapatılmamış olsa da alınan sağlık tedbirleri kapsamında pek çok marka mağazalarını geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

Evde olmanın doğal bir sonucu olarak tüketiciler de kalabalık ortamlara girip sağlıklarını riske atmamak adına, mağaza ve dükkanlara gitmek yerine ihtiyaçlarını online alışveriş kanallarını kullanarak gidermeye başladılar. Öyle ki online alışverişi tercih edenlerin sayısı son dönemde gözle görünür şekilde artmış durumda. Bu duruma %100 güvenli e-ticaret sistemlerinin katkısı elbette çok büyük.

İnsanların evlerde kalması, çeşitli alışveriş kısıtlamaları, kapanan merkezler derken bu durum e-ticaret hizmeti sunan firmalar için yeni bir çağın başlangıcı oldu. Online alışveriş deneyimi olmayan tüketici grubu bile çocuklarının yardımı ile bu deneyimi edinmeye başladı. Yapılan pazar araştırmalarına göre tekstil sektörü insanların evde bulmasına bağlı olarak talep daralması yaşarken, temel gıda ve hijyen maddelerinin talebi büyük oranda artmış durumda. Deterjan, sabun, dezenfektan, eldiven, maske, tuvalet kağıdı ve kolonya satışları e-ticaret sitelerinin stoklarını zorlar duruma geldi. Tabi ki burada medyanın payı da oldukça yüksek.

Hobi ürünleri, kitap satışları, bağışıklık sistemini düzenlemeye yarayan gıda takviyeleri ve vitaminlerin satışları ise ciddi anlamda artış göstermiş durumda. Web siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden sanal market hizmeti sunan firmaların yaptıkları açıklamalara göre bu dönemde satışları % 50’den fazla artış gösteriyor. Bu durum sanal marketlerin kurye ve kargo sıkıntısı çekmesine sebep olurken, kargo ve kurye sektörüne olan talebi de doğrudan artırmaya başladı.

Çok bilinen sanal pazar yerleri bu bir aylık süreçte yine %50 civarında bir talep artışından bahsetmekte. Gelişen teknoloji sayesinde mağazalar fiziki olarak kapalı olsalar bile online hizmet vererek operasyonlarını yürütebiliyor, satış yapmaya devam ederek varlıklarını sürdürebiliyorlar. Profesyonel bir hizmet alarak sizler de bu pazarlarda yer alabilir ve ürünlerinizin satışını bu platformlarda kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Veriler e-ticaret sektörünün çalışmalara yoğun bir şekilde devam ettiğini gösterirken ürün satışlarında son 30 günlük rakamlara bakıldığında ciddi oranda artış olduğu kolaylıkla görülebiliyor.

Kobiler bu zor dönemi yeni stratejiler geliştirerek atlatabilirler.

Özellikle yerel işletmeler doğru pazarlama yöntemleri kullanarak mevcut durumdan oldukça kazançlı çıkabilirler. Bu dönemde kobiler ürün ve hizmetlerini e ticaret sistemleri üzerinden satışa sunarak potansiyel müşteri kitlesini genişletebilir ve daha fazla müşteriye ulaşabilirler. Daha fazla görünür olmak ve yeni talepler alarak satışlarını arttırmak adına SEO çalışmaları yapabilir ve bu dönemi daha verimli geçirebilirler.

Ayrıca ürünlerini pazaryerlerinde satışa çıkararak satışlarını artırabilir ve her geçen gün büyüyen online ticaret dünyasında yer alarak işletmelerini dijitale taşıyabilirler.

Benzer Yazılar