Tekno Haber AKINSOFT 03 Haziran 2020 (0) (239)

Gökyüzündeki Sıralı Işıklar “STARLINK Uydu Treni”

SpaceX şirketinin uzaya gönderdiği Starlink uyduları ile dünyanın dört bir köşesine yüksek hızda internet erişimi sunulması amaçlanıyor.

Amerikan uydu şirketi SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uyduları tüm dünyanın gündeminde. Ülkemizde de yoğun ilgi gören ve gökyüzünde sıra sıra hareket eden ışıkları gören bazı insanlar tarafından da UFO’ya benzetilen ışıklar kısa süreli paniğe neden olsa da çok geçmeden hareket eden bu ışıkların SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uyduları olduğu anlaşıldı. SpaceX’in kurucusu ise aynı zamanda Tesla Motors ile PayPal’ın de kurucu ortağı olan Elon Musk.

Peki, Starlink Uyduları nedir? Uzaya gönderilen bu uydular ile ne amaçlanıyor?

Starlink SpaceX tarafından uzaydan uydu interneti erişimi sağlaması amacıyla inşa edilen bir uydu takımyıldızı olarak tanımlanıyor. Yer istasyonları ile birlikte çalışacak olan bu takımyıldızı binlerce küçük uydudan oluşacak. Ürünün geliştirilmesine 2015 yılında başlandı ve 2018 yılında ilk iki prototip uydu test uçuşu ile denendi. 22 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen fırlatmada, Tintin A ve Tintin B olarak adlandırılan ilk iki Starlink uydusu California’da bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye ateşlendi. Deneme amacıyla fırlatılan bu uydulardan başarıyla sinyal alınmaya başlandı. 60 adet küçük uydu barındıran ikinci test aşması ise 24 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce her biri 60 uydudan oluşan 5 kısım şeklinde toplam 300 uyduyu uzaya fırlatmıştı. Bu projenin 6.ncı kısmında dahil olan 60 uydu yine SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı.

Starlink araştırma ve üretim dahil tüm süreçleri Washington’da bulunan SpaceX uydu geliştirme tesislerinde yapılıyor. Starlink uydu projesiyle şirket, Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk bir ağ kurmayı planlıyordu. Ancak Musk’ın önceleri belirtmiş olduğu 12 bin rakamı daha sonra arttı. SpaceX CEO’su, sayının 30 bine çıkarılmasını talep etti ve ilerleyen zamanda 42 bin rakamına çıkabileceğini belirtiyor. Öte yandan Musk, bu proje ile küresel çapta 1 trilyon dolarlık internet bağlantı pazarının bir kısmını elde etmeyi ve Mars’ın kolonizasyonu planını gerçekleştirmeyi de hedefliyor.

Starlink projesi SpaceX tarafından 2015 yılı itibariyle hayata geçirildi. Yörüngeye gönderilecek uydularla dünya çapında bir internet ağı kurmanın hedeflendiği projeye dair açıklamalarda bulunan SpaceX yetkilerinden Patrcik Cooper, yüksek bir maliyet oluştursa da tamamlanmasının ardından Starlink’in “çukurlar açarak fiber kablo hattı döşeme zahmetini ortadan kaldıracağını” ifade etti. ABD’de internet servisi sunan operatörlerin 600 milisaniyeye ulaşan gecikme sürelerinin Starlink ile 25 milisaniyeye kadar ineceği belirtiliyor ki bu da en hızlı fiber ağ bağlantı hızına ulaşılacak demek. Genişbant kaynaklarını eşzamanlı dağıtacak olan Starlink ile internet, gereksinimi en çok olan bölgeye yönlendirilebilecek. Şimdilik toplamda 12 bin uydunun yörüngeye yerleştirilmesi planlanan projede uyduların, üç yörünge üzerinde bulunması planlanıyor. Starlink uyduları, büyük uydulara kıyasla alçak yörüngede seyrediyor. Bu nedenle de gökyüzüne dair gözlemlerde bulunan kimi insanlar tarafından UFO olarak algılanabiliyor. Yakın bir zaman içerisinde bu uyduların ticari olarak kullanılmasına başlanması planlanıyor.

Bu projenin tamamlanmasın ardından farklı sorunların gündeme geleceği de konuşulan konular arasında. Yörüngeye yerleştirilerek uzayda dolaşacak ve sayısı binlerle ifade edilen uyduların gelecekte bir uzay çöplüğü oluşturacağı konusu daha şimdiden gündemde. Ayrıca Starlink uydularının alçak dünya yörüngesinde bulunmaları ve oldukça yansıtıcı dış yüzeyleri sebebiyle geceleri gökyüzünde çıplak gözle de görülebilecek sıralı ışıklar oluşturması gökyüzünü izlemekten zevk alan insanların birçoğu için bir sorun oluşturmayabilir fakat bilim insanları ve gözlem evleri için bu ışıkların problem olacağı değerlendiriliyor.

Daha önce aralarında Samsung, Google ve Facebook gibi dev şirketlerin de bulunduğu birçok firma, yörüngeye kurulacak sistemler aracılığıyla internet hizmeti verme düşüncesini ortaya sunsa da bugüne kadar bu düşüncelerini hayata geçiremediler. Böylesi büyük bir projeyi gerçeğe dönüştürmek, herkesin başarıyla tamamlayacağı bir iş olmasa gerek. Fakat yeniden kullanılabilir roketlere sahip olan SpaceX firması ile bu düşünce gerçeğe dönüşecek gibi.

Benzer Yazılar