Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 03 Haziran 2020 (0) (157)

Online Alışverişlerde Mobil Uygulamalar ile Bir Adım Öne Geçin

Online alışverişlerde arama oranları mobilde yüzde 70’lere kadar çıkarken, son yıllarda internet alışverişlerinin yaklaşık yüzde 70’inin akıllı telefonlar aracılığıyla gerçekleştiği görülüyor.

Mobil cihazların kullanımının artması ve sürekli değişen tüketici tercihlerinin belirleyiciliği pazarın büyümesine, mobil uygulama çözümlerinin kullanımının artışına ve popülerleşmesine yol açmıştır. Mobil uygulama çözümleri işlevsellik açısından online alışveriş ve e-ticaret alanında bir devrim yaratmaktadır. Bugün görebiliyoruz ki, online alışverişin riskli olduğuna yönelik düşünceler geride kalmıştır. Bu durumun oluşmasında, mobil uygulamaların yanında elbette ki kredi kartlarının ve güvenli ticaret platformlarının da rolü büyüktür.

Mobil uygulamalar üzerinden alışveriş daha fazla tercih ediliyor

Mobil cihazlar yoluyla internet kullanımının daha kolay ve rahat hale gelmesi kullanıcıların dijital platformlara erişmek için mobil cihazları, bilgisayarlardan daha çok tercih etmesine neden olmaya başladı. Mobil cihazlara olan ilginin her geçen gün artması e-ticaret sitelerini, mobil ticarete yatırım yapmaya yönlendiriyor. Kullanıcı eğilimlerine paralel olarak firmalar, web sitelerini hazırlarken mobil uyumlulukları gözetmeye başladılar. Firmaların büyük çoğunluğu işlevselliği açısından hizmetlerini mobil uygulamalar ile desteklemeyi tercih ediyorlar.

Mobil cihazlar üzerinden alışveriş sayısı webi geride bırakıyor

Mobil cihazlardan yapılan alışverişin webi geride bıraktığı açıklandı. Online alışverişlerde arama oranları mobilde yüzde 70’lere kadar çıkarken, son yıllarda internet alışverişlerinin yüzde 70’den fazlasının akıllı telefonlar aracılığıyla gerçekleştiği görülüyor. Dünya genelinde de internet kullanımında mobil cihazların bilgisayar gibi masaüstü cihazları geride bırakması, bugün yaşanan dijital dönüşümde mobilin ne denli büyük bir rolü olduğunu gösteriyor.

Siz neden kendi mobil uygulamanıza sahip olmuyorsunuz?

Son zamanlarda e-ticaret sektöründeki işletmeler, mobil uyumlu kullanım seçeneklerini ve hatta kendi mobil uygulamalarının olması opsiyonunu oldukça ciddiye alıyor. Bağımsız araştırmacı kuruluşlar tarafından açıklanan raporlar, online ticaret işletmelerinin satışlarının yarıdan fazlasının mobil uygulamalar üzerinden olduğunu söylüyor. Görünüşe göre mobil kullanıcıların sayısındaki göze çarpan bu artış, yakın gelecekte mobil e-ticareti de aynı şekilde etkileyerek yönlendirmeye devam edecek.

Online ticaretin kıymetini bilen günümüz işletmeleri, hedef kitlelerine eşsiz bir “kullanıcı deneyimi” yaşatmak adına her geçen gün alt yapılarını iyileştirmeye yönelik adımlar atıyorlar. Çünkü alım yapmaya eğilimli her tüketici, seyahat halindeyken, molada, evinde dinlendiği esnada kendi mobil cihazlarından fatura ödeme, yemek siparişi verme, alışveriş yapma gibi tüm işlemleri hemen ve kolay bir şekilde yapabilmek istiyorlar. Mobil uygulamaların sizlere faydaları ile ilgili bilgi sahibi olmak için web sayfamızı inceleyebilir, detaylı bilgi almak isterseniz iletişim formumuzu doldurarak bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Mobil kullanım eğilimlerinin kullanımına göre, çok sayıda işlemin etkin olarak yapılması mümkün olmakta. İlgi çekici ve kullanışlı mobil uygulamalar ile seyahat halindeki müşterilerinizin ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayabilir ve müşteri sadakatinizi arttırabilirsiniz. Potansiyel müşteriler, bulundukları yere bağlı olmadan satın alma işlemi yapabilecek, siparişler verebilecek ve böylece seçtikleri online satış yerlerinin gelirlerine büyük katkı sağlayacaklardır.

Mobil kullanımın önemi hakkında istatistikler

Mağazaların konumlarını ararken, kullanıcıların yaklaşık %80’i akıllı telefonlarını kullanıyor. Diğer taraftan, müşterilerin yaklaşık %70’i telefonlarından ürünler hakkında detay araştırıyorlar. Tüketicilerin neredeyse yarısı, mobil cihazların yardımıyla ürün stoklarının durumunu kontrol ediyor, ürün yorumlarını okuyorlar.

Bu referanslara göre, e-ticaretteki mobil kullanım eğiliminin sadece geçici bir ilgiden ibaret olmadığı ve hayatımızda her geçen gün daha fazla yer alacağı varsayımı su götürmez bir gerçektir.

Zamanın gerisinde kalmamak ve satışlarınızı arttırarak yeni pazarlara açılmak için, sadece birkaç dakikanızı ayırarak ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir, inceleme yaparak karar verebilirsiniz.

Benzer Yazılar