Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 03 Haziran 2020 (0) (215)

Pazarlama Sürecinde Kullanılan Etkili Teknikler

Pazarlama taktikleri günümüz iletişim araçlarına uygun şekilde kendini yeniledi ve artık daha da etkili sonuçlar vermeye başladı.

Bildiğiniz üzere geçen sayımızda pazarlamanın evriminden bahsetmiştim. Pazarlamanın, iletişim ve medya organlarının değişimine paralel olarak nasıl bir evrime uğradığını detaylı olarak ele almış, günümüzde ise geleneksel pazarlamanın yerini artık dijital pazarlamanın aldığına değinmiştim.

Pazarlama evrilirken kullanılan taktikler de yerinde kalamazdı. Bu taktikler de günümüz araçlarına uygun şekilde kendini yenileyerek taşınmış oldu ki günümüz araçları ile birleştiğinde daha da iyi sonuçlar vermeye başladı. Bu etkin taktikleri maddeler halinde sizlerle paylaşacağım. İster geleneksel, isterseniz dijital pazarlama seviyesinde uygulayabilirsiniz. Tabi çağın gerekliliği dijital pazarlama ile deneyimlerseniz çok daha etkin sonuçlar almanız mümkün olacaktır.

Günümüzde birçok pazarlama tekniği konuşulmaktadır. Pazarlama faaliyeti ürünle birleştirilip, yeni bir teknik gibi adlandırılsa da hepsi aşağıda belirttiğim 3 temel tekniğe dayanmaktadır. Bu 3 temel tekniğimizi detaylandırdığımızda zaten gözünüzün önüne firmaların yönettiği kampanyalar, reklam filmleri, sosyal medya paylaşımları gelecek ve siz de bunların hangi teknik kullanılarak yapıldığını hemen anlamış olacaksınız.

Başlıca ele alacağımız pazarlama teknikleri şu şekildedir:

Viral Pazarlama

Bu pazarlama tekniği ismini, şu an yaşadığımız Covid 19 Pandemisi sürecinde hepimizin sık sık karşılaştığı bir kelime olan viral kelimesinden almaktadır. Viral kelimesi bir virüsün yayılma hızını tanımlayan sözcük olarak tıp dünyasında kabul görmektedir. Evet, pazarlama tekniğinin bu ismi alması da tamamen yayılma hızı ile alakalıdır.

Viral pazarlama yöntemi diğer pazarlama tekniklerine göre daha düşük bütçe ile daha çok tüketiciye ulaşmayı hedefler. Yapmış olduğunuz bir indirim kampanyası, ortaya çıkarmış olduğunuz yeni bir hizmet, bir sosyal medya paylaşımı ya da satış sonrası vermiş olduğunuz kaliteli servis süreci bile sizi bu konuda viral haline getirebilir ve etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Çünkü bu teknik ilk olarak kulaktan kulağa yayılmayı hedef alır. Sizden çok cazip fiyata ürün alan bir kişi bunu potansiyel birçok insan ile paylaşacaktır. Ya da sizden çok kaliteli bir hizmet alan müşteriniz bunu diğer insanlarla mutlaka paylaşacaktır. Tıpkı bir salgının yayılması gibi düşünün; 1 kişi 5 kişiye, 5 kişi 25 kişiye şeklinde katlanarak giden potansiyeli size altın tepside sunacaktır. Bu teknikte önemli olan daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi doğru zamanda, doğru ürünle, doğru kitleye viral çalışmayı yayabilmektir.

Gerilla Pazarlama

Bu tekniğimiz ise işletmeler için kilit bir roldedir. Eğer ki bu teknik ile bir pazarlama faaliyeti yürütmeyi seçmiş isek doğru ve dikkatli yönetmemiz gerekmektedir. Doğru yönetilemeyen bir gerilla pazarlama faaliyeti ürünü pazarda tutundurmak yerine sıradanlaşmasına hatta değersizleşmesine yol açacaktır.

Pazara yeni dahil olan bir oyuncu olduğumuzu varsayalım. İyi bir ürünümüz var ama bu pazarda bizden çok daha eski ve güçlü oyuncuların olduğunu düşündüğümüzde kalıcı olmamız noktasında gerilla pazarlama yöntemine başvurabiliriz. Burada en önemli faktör iyi olan ürünümüzü fiyat/performans ürünü olarak kitlelere lanse etmektir. Fiyat/performans ürünü olma yolunda karlılık elbette düşecektir, ancak bunu bir pazarlama bütçesi olarak görmemiz gerekmektedir. Pazarda büyük olan oyuncuların pazarlama bütçelerine erişemeyeceğimiz için dengeleri fiyat/performans olarak bozmak, daha lokalize ancak insanların benimseyeceği reklam çalışmaları yürütmemiz işletmenin çıkış noktası olacaktır. Böylece ürün ile birlikte markamız da akıllarda yer edinmiş olacak ve sonraki ürünler için bize kapı açacaktır. Gerilla pazarlama ile yürüttüğümüz bu sürece viral pazarlama tekniğinden de eklentiler yapmayı başarabilirsek çok daha etkin bir sonuç almamız kaçınılmaz olacaktır.

Pusu Pazarlama

Günümüzde büyük çaplı işletmelerin büyük bütçelerle yürüttüğü en önemli faaliyetlerden bir tanesidir. Pusu pazarlama, doğrudan orada olmadığınız ancak etkili diğer yöntemleri kullanarak rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayan bir tekniktir.

Örneklerine genellikle büyük organizasyonlarda veya etkinliklerde rastlanılan pusu pazarlama tüketici hedefini kendi lehinize çevirmenin en etkili yollarından birisidir. Bir örnekle açıklayacak olursak; 2018 Dünya Kupasının sponsorlarından birisi Güney Koreli bir teknoloji firmasıydı. Sponsor için tüm alanlara bu markaya ait görseller yerleştirilmiş ve maçlar için oraya giden tüm seyircilere dağıtılan broşür, dergi vs. tüm bilgilendirmelerde ve tv yayınlarında sponsorun markası görünecek şekilde medya planlamaları yapılmıştı. Ancak işler planlandığı şekilde gitmedi. Turnuvanın başladığı günün sabahı maçların oynanacağı şehirlerde tüm outdoor reklam alanlarından stat içi reklam alanlarına kadar tüm reklam alanları aynı sektörde faaliyet gösteren Amerikalı bir teknoloji firması tarafından kiralanmıştı. Etkinlik boyunca insanlar bu marka ile daha çok iç içe oldular. Verdiğimiz örnek büyük çaplı olabilir ancak bu pusu pazarlama tekniği daha lokalize edilebilir ve kendi şehrinize bile modellenebilir.

Evet, bu yazımızda da en çok kullanılan ve en etkili pazarlama tekniklerini ele aldık. Hep söylediğim gibi doğru ürün, doğru zamanda, doğru kitle hedeflenerek tanıtılırsa pazarda tutunmama şansı yoktur.

Sağlıkla kalın…

Volkan ÇOBAN

AKINSOFT Pazarlama Koordinatör Yardımcısı


Benzer Yazılar