Bir Başarı Hikayesi: Ebru GÖNÜLAL Meram AKD KIDS Anaokulu Müdürü

Bir Başarı Hikayesi Meram AKD KIDS Anaokulu Müdürü

Meram AKD Kids Anaokulu hakkında bize bilgi verebilir misiniz? Sizin AKD Kids Anaokulu bünyesinde göreviniz nedir?

Amerikan Kültür AKD Kids Anaokulları Türkiye’nin eğitim sektöründeki en büyük ve en yaygın kuruluşlarından biridir. Okulumuz Meram AKD Kids Anaokulu unvanıyla 2015 yılından bu yana Konya’nın tek İngilizce Anaokulu olarak hizmet vermektedir. Çocuklarımızın psikolojik ve fiziksel güvenliklerinin maksimum düzeyde gözetildiği okulumuzda, özel yöntemler uygulayarak İngilizceyi ana dil seviyesinde öğrenmelerini sağlıyor ve bunu Avrupa Dil Portfolyosu ile belgelendiriyoruz. Yanı sıra çocuklarımızın kişisel gelişimlerini destekleyen eğitim içerikleri ve aktiviteler sunuyoruz. Okulumuz, uygulanan yüksek kalite standartları sayesinde; 2011 Yılı Avrupa Birliği Kalite Ödülünü, 2010-2011-2012 Yılları, üç yıl üst üste, Tüketici Kalite Ödüllerini almaya hak kazanmış ilk ve tek okul öncesi eğitim kurumudur. 20 yılı aşkın süredir eğitim sektörünün içinde bulunan bir eğitimci olarak, bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyduğum okulumuzda kuruluşundan bu yana Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Meram AKD Kids Anaokulları marka değeri yüksek bir kurum. Sizce bunu nelere borçlu? Markanızı ayrıcalıklı kılan özellikler nelerdir?

Çocuk merkezli eğitim anlayışımız ile çocuklarımızın tüm gelişim alanlarında en iyiye ulaşmaları için gerekli tüm alt yapıyı sağlamış olmamız, alanında lider kadroyla çalışmamız, Eğitim 4.0. sistemini benimseyerek, kişiye özel öğrenme ortamlarında hızlı ve kalıcı olarak çift dilde öğrenmeyi destekliyor olmamız ve kendimizi sürekli yenilememiz sayesinde bugün Türkiye’nin sayılı eğitim kurumları arasında yerimizi aldık.

AKINROBOTICS ile nasıl tanıştınız? Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

Bilim ve teknolojiyle iç içe olan okulumuzda çocuklarımıza yönelik ortak projeler için AKINROBOTICS ile 2019 yılında tanıştık. Teknolojik yenilikler ve teknolojinin doğru kullanımı ile ilgili ortak eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Teknolojiyi iyi kullanmak, işimizi daha iyi yapmak için olmazsa olmazlardan. Teknolojik gelişmeleri takip etmek için merakımızı canlı tutmaya çalışıyoruz. AKINROBOTICS başta olmak üzere bize destek veren çözüm ortaklarımızın bilgilerinden yararlanıyoruz, bu konudaki yayınları ve haberleri takip ediyoruz.

Türkiye’deki robot teknolojilerinin gelişimi ve gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknolojiyi ne amaçla kullandığınız çok önemli. Yakın zamana kadar sadece bilim – kurgu filmlerinde gördüğümüz robotları, günümüzde pek çok alanda kullanmaya başladık. Teknolojinin hızla gelişmesiyle günlük hayatta kullandığımız pek çok şey birbirine bağlı hale geldi. Gelecekte yapay zekanın konuşma tanıma, görüntü işleme gibi robotik teknolojiyi besleyen unsurların gelişeceğini ve daha hızlı, daha güçlü, daha akıllı robotların tasarlanmasını sağlayacağını, böylelikle insan hayatının daha da kolaylaşacağını düşünüyorum.

Bu teknolojik gelişmelerin sektörünüze sağladığı katkılar sizce neler olabilir?

Her sektörde olduğu gibi eğitim sektörü de gelişen teknolojilerden nasibini alıyor. Bundan 10-15 sene önce anaokulu eğitiminde analog yöntemler kullanılırken, yeni teknolojilerle beraber dijital eğitim araçları da eğitime yardımcı olarak kullanılmaya başladı. Projektöre bağlı bilgisayarlar, dokunmatik ekranlı tabletler ve akıllı telefonlar eğitime birçok yönden katkı sağlıyor. Etkileşimli eğitici oyunlar, öğrencilere hem ileride günlük hayatlarında bolca kullanacakları dijital teknolojileri kullanma pratiği kazandırıyor hem de gerçek hayatta sunulamayacak etkileşimi sağlıyor. Böylece eğitim daha da renklenip eğlenceli hale geliyor. Eğitimde robotların kullanılması öğrencilerin 21’inci yüzyıl becerileri arasında yer alan problem çözme, birlikte çalışma, karar verme gibi çeşitli becerileri kazanmalarına da yardımcı olabilir.

Kurumunuzda robotik kodlama eğitimi veriliyor mu? Veriliyor ise öğrencilerinizin gelişiminde bu eğitimin etkisi neler?

Okulumuzda temel seviye kodlama eğitimi veriyoruz. Üç boyutlu küpler yardımıyla farklı varyasyonlardaki örüntü ve yönlendirme aktivitelerini yapabilmelerini sağlayarak çocuklarımızın bilişsel, uzamsal düşünme ve sosyal duygusal becerilerini geliştiriyoruz.

Mini ADA ile yakından tanıştınız. Robotumuzu ve AKINROBOTICS ailesini nasıl buldunuz?

Mini ADA sergilediği kabiliyetleri ile ailemizden biri gibiydi. Planlamadan uygulamaya kadar tüm süreçlerde AKINROBOTICS ailesinin profesyonel iş yürütme anlayışından son derece memnun kaldık.

Organizasyonunuz süresince Mini ADA ile birlikte olmak size neler kazandırdı?

Mini ADA ile çocuklarımız interaktif iletişimde bulundular, sohbet ve dans ederek hem eğlendiler hem de öğrendiler. Sınıf ortamında bir robot bulunmasının öğrencileri heyecanlandırdığını ve robotla iletişim kurmak istediklerini gözlemledik. Çocuklarımız için unutulmaz bir deneyim oldu. Hala “Mini ADA ne zaman gelecek?” diye soruyorlar.

AKINROBOTICS robotlarını kiralamak isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Çocuklarla etkileşime giren robotlar ve çocukların kolayca programlayabilecekleri oyuncaklar hem eğitimi daha eğlenceli hale getiriyor hem de eğitim aracı ile çocuk arasındaki etkileşimi arttırıyor. AKINROBOTICS robotlarını kiralamak isteyenlere mutlaka bir araya gelmelerini öneririm. Çocuklar insansı robot ile insanı karşılaştırıyor ve soyut kavramları daha kolay somutlaştırabiliyor.

Meram AKD Kids Anaokulu olarak, INOVAX okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Geçtiğimiz 250 yılda insanlık olarak endüstri anlayışımızı tepeden tırnağa değiştiren 4 farklı endüstri devrimini yaşadık. Tüm dünya, bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal mekanizmaları bir araya getirmeyi amaçlayan Endüstri 4.0.‘a doğru giderken, ülke olarak bunun gerisinde kalmamız düşünülemez. Endüstri 4.0 eğitim devrimiyle, öğrenme stillerinin de değişeceği yeni bir döneme (Eğitim 4.0.) girdik. Eğitim 4.0, ezbere dayalı sistemin yerine dijital teknolojilerden faydalanan ve kişiye özel eğitim ile yeni dünyanın ihtiyaçlarına yanıt veren, deneyim temelli yeni eğitim sistemidir. Yeni nesillerin Endüstri 4.0 dünyasının ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde eğitilmesini öngören bu sistemde, biz eğitimcilerin de bu değişime ayak uydurması hatta yön veren olması da artık bir gereklilik.


Ebru GÖNÜLAL
Meram AKD Kids Anaokulu Müdürü

Benzer Yazılar