2020 Nobel ödülleri açıklandı

0
64

2020 Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu.
2020 Nobel Fizik Ödülü’nü Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez kazandı.

2020 Nobel Fizik Ödülü, kara deliklerin keşfine katkı sağlayan çalışmalarından dolayı Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez arasında paylaştırıldı. İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose, kara deliklerin var olduğunu kanıtlamak için matematiksel modeller kullandı. Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı gök bilimci Andrea Ghez ise Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki dev kara deliğin keşfine yönelik çalışmalar yaptı. Bu yılki para ödülü 951 bin 705 euro, ödülün yarısı Roger Penrose’a diger yarısı da ReinHard Genzel ve Andrea Ghez’e verilecek.

Nobel komitesi üyesi Eva Olsson “ Bu araştırma bize evreni ve neler olduğunu, nerede olduğumuzu ve hangi gelişmenin gerçekleşebileceğini anlamamızı sağlıyor” dedi.

2020 Nobel Kimya Ödülü Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna’ya verildi.

2020 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu. Ödül, Fransız Emmanuelle Charpentier ve Amerikalı kimyacı Jennifer A. Doudna’ya verildi. Ödülün canlı organizmaların genomunu değiştirmek için kullanabilecek gen makası Crispr – Cas 9’u keşfettikleri için verildiği belirtildi.

Nobel Komitesi Başkanı Claes Gustafsson “Artık tüm hücrelerdeki ve organizmalardaki genleri değiştirebileceğimizi gösteriyor “ dedi.

Ödül açıklamadan önce de bu iki kimyager bu yılki Nobel Kimya Ödülü’nün favori isimleriydi.

2020 Nobel Tıp Ödülü, Hepatit C virüsüne yaptıkları keşiflerle katkıda bulunan Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice’a verildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Karolinska Enstitüsü, 2020 Nobel Tıp Ödülü’nü hepatit C virüsünü yaptıkları keşiflerle katkıda bulunan üç bilim insanına verildiğini duyurdu. İsveç Nobel Komitesi Sekreteri Prof. Thomas Perlmann, kurumun web sitesinde canlı yayınlanan bir törende ödül hakkında bilgi verdi. Konuşmasında, “Karolinska Enstitüsü’nün Nobel Meclisi bugün, hepatit C virüsünün keşfi için birlikte çalışan Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice’a 2020 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü vermeye karar verdi” açıklamasını yaptı.

Üç bilim insanının çalışmaları, kronik hepatit vakalarının nedenini ortaya çıkardı. Milyonlarca hayatı kurtaran olası kan testleri ve yeni ilaçlar yapımına yardımcı oldu. Amerikalı Harvey J. Alter; transfüzyonla hepatite ilişkin metodik çalışmalar yaptı. Bu sayede kronik hepatitin ortak nedeninin bilinmeyen bir virüs olduğunu ortaya çıkardı. Britanyalı Michael Houghton, hepatit C virüsü adı verilen yeni virüsün genomunu izole etmek için deneysel bir strateji kullandı. Amerikalı Charles M. Rice da, hepatit C virüsünün tek başına hepatite neden olabileceğine dair kesin kanıtlar sağladı.

Geçen yıl ödül, hücrelerin mevcut oksijene adaptasyonu konusundaki çalışmaları nedeniyle yine üç bilim adamı William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg Semenza’ya verilmişti. 1901’den beri verilen Nobel Tıp Ödülleri bu yıl 111’nci kez sahiplerini buldu. Ödül 10 milyon İsveç kronu olarak belirlendi.

1901’den 2019’a kadar 12’si kadın olmak üzere toplam 219 araştırmacı tıp alanında Nobel Ödülü kazandı. Bu dönemde verilen toplam 110 ödülden 39’u bir bilim insanına gitti; 33’ü 2 ve 38’i ise 3 bilim insanına verildi. Kazananların en genci 1923’te sadece 32 yaşındayken, insülini keşfeden Kanadalı bilim insanı Frederick Banting’di. En yaşlısı ise 1966’da 87 yaşında ödülü alan Amerikan Peyton Rous’du. Rous bazı tümörlerin gelişiminde virüslerin rolünü ortaya koyduğu için ödülü kazanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here