AKINSOFT Robotik Teknolojileri AKINSOFT 09 Kasım 2020 (0) (567)

Korona Virüsle Mücadelede UV-C Sterilizasyon Robotumuz Sizlerle

Bilim ve teknolojiyi geriden takip etmek, el yordamı ile ilerlemeye benzer. Tünelin sonundaki ışığı görmek ve ışık huzmesini derlemek, ancak bilim ve teknolojinin gölgesinde mümkündür.
Dr. ÖZGÜR AKIN

Değerli INOVAX okurları, bildiğiniz üzere ülkemizin ve tüm dünyanın gündeminde olan korona virüs salgınına yönelik alınan yoğun tedbir ve kısıtlamalar sonrası girmiş olduğumuz yeni normal dönemle birlikte kontrollü sosyal hayat sürecine başladık. Hatırladığınız gibi yoğun tedbirlerin uygulandığı dönemde ulusal ve uluslararası seyahat kısıtlamaları, okulların kapatılarak online eğitime geçilmesi, insanların bir arada bulundukları restoran, kafe ve alışveriş merkezilerinin kapatılmasıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmış ve ülke olarak karantinaya girmiştik. Yeni normal olarak adlandırılan kontrollü sosyal hayatla birlikte uygulanan tedbirler yumuşatıldı ve işletmeler kontrollü olarak hizmet vermeye başladı. Böylesine büyük bir değişim hayatımızın her alanında ilişkilerimizin de yeniden dizayn edilmesine neden oldu.

Yeni kontrollü sosyal hayat dönemiyle birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılarak kapalı olan iş yerleri hijyen kuralları çerçevesinde faaliyetlerine başladı. Süreç öncesinde de yaşamımızın merkezinde yer alan yüksek teknoloji kavramı bu dönemle birlikte daha bir önem kazandı. Bu sürecin bir an önce sona ermesi için sorumluluk sahibi tüm işletme ve kurumlar insanüstü çaba gösterirken ülkemizin yüksek teknoloji üreticisi olmanın sorumluluğuyla yaşadığımız bu olumsuz sürecin en az kayıpla geçilmesi adına 10 yılı aşkın sürede elde ettiğimiz yüksek teknoloji mirasımızla, korona virüsle mücadelede kullanılmak üzere geliştirdiğimiz UV-C sterilizasyon robotumuzu tamamlayıp insanlığın hizmetine sunarak, üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşamaktayım.

Kimyasal maddelerle yapılan fiziksel temizlik ile alanları bakteri ve virüslerden tamamen dezenfekte etmek mümkün değildir. Bu aşamada insan faktörünü ortadan kaldıran UV-C sterilizasyon robotumuz devreye girerek ortamdaki virüsü ve bakterileri temizleyip ortamı steril ve insan sağlığına uygun hale getirmektedir. UV-C sterilizasyon robotumuz 360 derece yaydığı ışın ile sadece ortam, tavan ya da duvar sterilizasyonu değil, halı, perde, yatak örtüsü ve benzeri tekstil ürünlerini de steril hale getirme özelliği barındırmaktadır. Ayrıca yapmış olduğu sterilizasyon işlemi sonucunda alanda hiçbir kalıntı bırakmamaktadır. Uygulanan alanlarda insan sağlığına en uygun temizliği, en kısa sürede ve en az riskle tamamlamaktadır. UV-C Sterilizasyon robotumuz özellikle kapalı, kontamine ve kalabalık ortamlarda ortaya çıkan yüksek risk içeren durumlarda stabil ve kesin sterilizasyon sağlamaktadır. Örneğin bir hastanede UV-C sterilizasyon robotumuzu kullanmak istediğimizde hastanenin tüm alanlarını tarıyor, haritalandırma yapıyor ve böylelikle hastanenin oda, koridor, giriş ve çıkışlarını öğrenmiş oluyor. Gelişmiş haritalandırma yazılımı ile işlem yapacağı tüm alanların haritasını çıkararak sterilize etme komutuyla önceden haritalandırıldığı alanı, üzerinde yer alan özel floresanların yaydığı ultraviyole ışın ile insan faktörü olmadan otonom şekilde virüsleri yok etmekte ve kesin sterilizasyon sağlamaktadır. Sterilizasyon işlemini, uzaktan verilen başlatma komutuyla ve otonom teknolojisiyle gerçekleştirmektedir.

Dezenfeksiyon işlemi sırasında yaymış olduğu ultraviyole ışınların canlılara olumsuz etkileri nedeniyle insan veya hayvanların bu alanda bulunmaması gerekmekte olup, robotumuz çalıştığı ortama aniden giren bir canlı olduğunda ultraviyole ışınların zarar vermemesi için çalışmasını durdurma özelliğine sahiptir. Ayrıca işlem sırasında ortamlarda yer alan eşyalara gelişmiş sensörleri sayesinde çarpmadan 30 metrekare alanı 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde steril hale getirerek, şarj istasyonunun bulunduğu başlangıç noktasına geri dönmektedir.

UV-C Sterilizasyon robotumuzun hastanelerden eğitim kurumlarına, havalimanlarından alışveriş merkezlerine kadar çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle hastaneler zararlı patojenlerin yayılma veya bulaşma ihtimalinin en yüksek olduğu yerler olması nedeniyle en birincil kullanım alanlarıdır. Bununla birlikte UV-C Sterilizasyon robotumuz oteller, havaalanları, alışveriş merkezleri veya marketlerde özellikle belli alanlarda kimyasal uygulamanın çok kolay olmadığı veya kullanılmaması gereken noktalarda etkin dezenfeksiyon sağlayabilecek bir çözüm olmasının yanında dezenfektan maddesi gerektirmemesi nedeniyle de sterilizasyon maliyetlerini düşüren bir teknolojidir.

Bilim ve teknolojiyi geriden takip etmek, el yordamı ile ilerlemeye benzer. Tünelin sonundaki ışığı görmek ve ışık huzmesini derlemek, ancak bilim ve teknolojinin gölgesinde mümkündür.

Günümüzde yüksek teknolojiye sahip olan milletler büyük bir hızla büyüyüp gelişim gösterirken, teknolojide söz sahibi olamayanlar ise gelişmiş ülkelere bağımlı hale geliyor. Ülkelerin rekabet güçleri teknolojidir. Bu düşünceyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla ülkemizde birçok ilki gerçekleştirmiş olan bizler ülkemize ve topraklarımıza karşı taşıdığımız sorumluluk bilinciyle robotlarımızı daha da geliştirebilmek adına çalışmalarımıza hızla devam ederken, yeni projelerimizle bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz.

Yüksek teknolojinin ışığında sağlıklı yarınlara…

Dr. Özgür AKIN
AKINSOFT – AKINROBOTICS
Yönetim Kurulu Başkanı

Benzer Yazılar