Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 11 Kasım 2020 (0) (232)

Sağlıktan Mücevherata OPAL

Daha çok mücevher ve değerli eşya yapımında kullanılsa da insan hayatında ve özellikle de sağlık alanında önemli bir konumda bulunan Opal, hem biyolojik hem de psikolojik etkileri ve faydalarıyla büyük öneme sahip değerli taşlar arasında yer alır.

Tarih boyunca insanlar tarafından pek çok amaçla kullanılmış doğal taşlar vardır. Bu taşların birçoğu sağladığı faydalar ile insanlar arasında yaygın olarak kullanılır. Kötü enerjileri alan ve özellikle psikolojik anlamda fayda sağlayan doğal taşlar sayesinde çoğu insan huzur bulduğunu ve bu taşları sürekli üzerinde taşıması gerektiğini düşünür. İşte doğada bulunan ve az rastlanır taşlardan biri de opal taşıdır. Birçok farklı özelliğinin yanı sıra mücevher yapımında sıkça kullanılan ve dünya genelinde en çok bulunduğu ülke Avustralya olan opal taşının farklı çeşitleri de bulunur.

Silis grubundan bir kuvars çeşidi olan Opal yeraltı sularının kayalar arasındaki boşluklarda çökelmesi sonucu oluşur. Silis’in hidratlı ve jelatinli özelliklerini kapsadığı için görünümü yağsı ve camsı şekilde olan Opal’in kökeni eski Yunanca ve Sanskrit dillerine dayanır. Bu dillerde kıymetli taş anlamına gelen ve Roma döneminde zümrütten sonra en değerli taş olarak kabul edilen Opal halk arasında genellikle “Gökkuşağı Taşı” olarak bilinir.

Negatif duygular üzerinde etkisi olduğu bilinen Opal hakkında kimileri talihsizlik getiren bir taş yorumunda bulunurken kimileri de sürekli yanlarında bulundurdukları bu taşın kendilerine güç verdiğine inanır.

Yer altında hareket halinde olan sıcak suların, kayaların oluşturduğu boşluklarda çökmesi ve yerleşmesi sebebi ile oluşan Opal etrafındaki kayalardan mineral emerek gelişimini sürdürür. Bu nedenle “ıslak kuvars” olarak da tanımlanır. Güneş ışınların ısısını bünyesinde tutabilen ve avucunuza aldığınızda vücut ısınızın etkisiyle renk değiştirebilen Opal bu özelliğiyle de nadir taşlar arasında yer alır. Çünkü bu özellik yeryüzündeki başka bir taşta yer almıyor. Gökkuşağında bulunan renkleri bünyesinde bulundurur. Işıklı yapısı nedeniyle taşın içerisinde değişik şekillerde renk ve ışık oyunları meydan gelir. Bu durum görsel olarak çok daha özel bir etki oluşturmasını sağlar. Dolayısıyla mücevher olarak kullanılması adına büyük bir potansiyele sahiptir.

Opal barındırdığı silika kürelerinin aldığı ışığı kırması neticesinde etrafına çok farklı renklerin yayılmasını sağlar. Öyle ki taş ve kürelerin büyüklüğü, renk zenginliğinin daha da artmasına ve görsel etkinin en üst seviyeye ulaşmasına imkan tanır. 5 ile 6 arası sertlik derecesine sahip olan Opal çok sert bir taş olmadığı için kullanımı sırasında dikkatli olmak gerekir. Isıya göre renk değiştirebilme özelliği gibi pek çok özelliği bulunan Opal’ın aynı zamanda farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında kristal opal, siyah opal, süt opal, jelimsi opal, beyaz opal ve ateş opal en bilinen çeşitlerdir.

Dünyanın en değerli ve nadir taşları arasında bulunan opal taşı, işlenmesinin ardından farklı şekillerde kullanılabilmesinin yanı sıra insana yönelik faydaları ile de dikkat çekiyor. Peki bu taşın faydaları neler?

Faydaları
Halk arasında genellikle gökkuşağı taşı adıyla bilinen Opal panzehir taşı olarak da anılır. Bunun sebebi ise özellikle insan sağlığına olan faydaları ile şifaları taşlar arasında yer almasından kaynaklanır. Sinirliliği ve asabiyeti yatıştırıcı özelliğine sahip olan taşın göz sağlığına da katkısı olduğu söylenir. Özellikle gözler için oldukça faydalıdır. Taş üzerindeki renk düzeni gözlerin gelişimini sağladığı gibi enerjisi de göz rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Duyguların kontrol edilmesinde ve aklın daha etkin bir şekilde kullanılmasında etkilidir. Böbrek, eklem ve Parkinson rahatsızlıklarında iyileştirici ektisi olduğu değerlendirilir. Kötü huylardan uzaklaşılmasında etkisi olduğu gibi insanın özgüvenini yükseltmesinde de etkilidir. Bununla birlikte bağımsızlık ve özgürlük taşı olması nedeniyle kendini ifade etme özgürlüğü sembolize eder. Temiz ve güzel bir enerjiye sahip olan Opal taşının bu özelliği sadece görselliğinden kaynaklı değildir. Taşı kullanan insanların kendilerini daha mutlu ve motive hissettikleri söylenir. Pek çok uzman stresi uzak tutması nedeniyle insanlara bu taşı önermektedir. Aynı zamanda parkinson hastalığının tedavi edilmesinde de kullanılan Opal taşının hastalığın sebep olduğu krizleri dindirmesine veya hastalığın etkilerinin azalmasına yardımcı olur. Eklem rahatsızlıklarını iyileştirdiği söylenen ve ayrıca romatizma gibi eklem rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinen taşın barındırdığı enerjinin, kullanan kişinin eklemlerinde bulunan iltihapların iyileşmesine yardımcı olduğu belirtilir. Günümüzde eklem ve romatizma rahatsızlığı bulunan pek çok insan bu rahatsızlıklarından kurtulmak ve hayatından çıkarmak adına bu taşı kullanmakta. Ayrıca taşın, edinen kişiye şans getirdiğine ve kendilerini hayatlarında daha şanslı hissettirdiğine inanılır. Opal taşının, kullanan veya takan kişiye pozitif enerji verdiği ve kişinin yaşamında daha cesur, işlerinde de daha başarılı olmasını sağladığı söylenir. Bununla birlikte kişinin çevresindeki insanların davranışlarını ve kendisine olan yaklaşımlarını da olumlu yönde etkilemesi diğer faydaları arasından gösterilir. Bu özelliği ile de hayatın hemen her alanında insanlara birçok yönden olumlu etkileri olduğunu belirtmek mümkündür. Psikolojik, fiziksel ve biyolojik birçok etkisi bulunan bu taş, belirtmiş olduğumuz tüm bu özellikleri ve faydaları ile büyük öneme sahip değerli taşlar arasında yer alır. Mücevher ve değerli eşya yapımında kullanılsa da Opal insan hayatında ve özellikle de sağlık alanında önemli bir konumda bulunur.

Benzer Yazılar